Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bitkisel tedavi var mı?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bitkisel tedavi var mı

Göz yaşı kanalı göz kapakları ile burun birleşiminde başlar ve burun boşluğuna açılır. Göz yaşı kanalının görevi göz yaşının buruna drenajının sağlanmasıdır. Göz yaşı kanalı tıkandığında gözlerde sürekli veya artan şekilde sulanma meydana gelir. Bu sulanma damlalar veya etdavi ile genelde geçmez. Bebeklerde göz kanalı tıkandığından sondalama yapılması gerekebilr. Erişkinlerde ise kanal tıkanıklığı genelde ameliyat ile tedavi edilmektedir.  Göz yaşı kanal tıkanıklığı tedavisi oldukça ciddi ve tıbbi olarak yapılması gerekir. Hastalarımızın bir kısmı Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bitkisel tedavi var mı diye sormaktadır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bitkisel tedavi
Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bitkisel tedavisi var mı?


Gözyaşı kanal tıkanıklığı için bitkisel bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Ameliyat yöntemi ile hastaların önemli bir bölümünde tedavi başarı ile sağlanır. Diğer bir yöntem ise çocuklarda kullanılan sondalama yöntemidir. Erişkinlerde DSR ameliyatı ile kanal açılması sağlanmaktadır. Genelde genel anestezi altında yapılan bu ameliyatta, burun iç kısmından yeni kanal oluşturulur. Bebeklerde uygulanan yöntem ise daha faklı ve ksıa süreli bir işlemdir. Bu işlemde gözyaşı kanalına prob adı verilen mil ile girilerek tıkakınklığa neden olan zar açılır. 

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisinde; eğer göz yaşı kanalında enfeksiyon var ise, önce medikal tedavi ile enfeksiyon kontrol altına alınır. Sonra gerekli hazırlıklar yapılarak cerrahi olarak kanal tıkanıklığı açılır. Yetişkinlerde göz kanalı ameliyatı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Göz yaşı kanalı tedavisi geciktirilmeden ve tıbbi yöntemlerle yapılması gerekir.Bitkisel veya tıbbi olmayan yöntemler sağlığınızı tehlikeye atmanıza neden olabilir. Göz kanalı tıkanıklığının ihmal edilemsi tekrar eden enfeksiyon ataklarına neden olur. bu ataklar genelde yoğun çapaklanma, iltihabı akıntı ve göz kapağı ile burun birleşim yerinde kızarıklık – şişme ve abse oluşumuna neden olur. Bazen bu abse odakları dışarıya açılarak akmaktadır.


Bebeklerde göz çapaklanması ve göz sulanması


Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ?


Göz yaşı kanal tıkanıklığı kimlerde görülür? 


Göz yaşı kanal tıkanıklığı nasıl anlaşılır? 

 

Paylaş:

0 yorum “Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bitkisel tedavi var mı?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×