Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kimlerde görülür ?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kimlerde görülür ?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedir? Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kimlerde görülür? Gözyaşı insanlarda sürekli üretilen bir sıvıdır. Gözyaşı hiç farkında olmadığımız bir mekanizma ile burun boşluğuna sızıntı şeklinde sürekli akar. Gözyaşı kanal tıkanıklığı durumunda ise bu akıntı gerçekleşmez ve gözyaşı dışarıya akar. Buna göz sulanması adı verilir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı ya doğumsal olarak ortaya çıkar ya da sonradan ilerleyen yaş ile ortaya çıkar. GÖzyaşı kanal tıkanıklığı kimlerde görülür? diye soracak olursak en sık karşılaştığımız hasta grubu orta yaş vu üzerindeki kadınlarddır. Ayrıca erkeklerde daha ileri yaşlarda meydana geldğini gözlemlemektiyim.

Bebeklerdeki gözyaşı kanal tıkanıklığı en sık olarak kanalda bir zar ile tıkanma oluşması sonucunda ortaya çıkar. Erişkinlerde ise göz kanalınıngiderek daralması söz konusudur. Bebeklerde göz kanalı tıkanıklığı SONDALAMA ile tedavi edilirken, erişkinlerde tedavi yöntemi DSR adı verilen ameliyattır. Bu ameliyat sayesinde yeni bir yol açılarak gözyaşının buruna drenajı sağlanır.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı kimlerde görülür ?

Göz yaşı kanal tıkanıklığı kadınlar neden fazla etkilenir?


Göz yaşı kanal tıkanıklığının en çok görüldüğü hasta grupları;

1. Yeni doğan ve 1 yaş altındaki bebekler

2. Orta yaş ve üzerindeki kadınlar

3. 60 yaş üzerindeki yaşlı hastalar

Göz yaşı kanal tıkanıklığı kadınlar klübü, Göz yaşı kanal tıkanıklığı kadınlar, Göz yaşı kanal tıkanıklığı kimlerde görülür
Göz yaşı kanal tıkanıklığı gözlerde sürekli yaşarmaya neden olur.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı kadınlar daha fazla etkilenen cinsiyettir. Ayrıca göz kanalı tıkanıklığı yaşla birlikte sıklığı artar. Bunun nedeni bilinmemektedir. Yeni doğanlarda göz yaşı kanal tıkanıklığı oluşması sebebi ise, göz yaşı kanallarındaki zarların normal zamanlarında açılmamasıdır.


Göz yaşı kanal tıkanıklığı tedavisinde bebeklerde probing adı verilen işlemi uyguluyoruz, yetişkinlerde göz yaşı kanal tıkanıklığında ise DSR ameliyatı yapmaktayız. Burun içi veya dışarıdan yapılabilen bu ameliyat ile kanal tıkanıklıklarında %90’nın üzerinde açılma sağlanır.


SONUÇ:Göz yaşı kanal tıkanıklığı devam ettiği sürece gözlerde sulanma meydana gelir. Göz yaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmezse, tekrarlayan enfeksiyonlar ve görme kaybı gibi ciddi sonuçlara neden olabilir.Göz kanalı tıkanıklığı tedavisi için bize WHATS APP yoluyla ulaşabilirsiniz. 


Bebeklerde göz çapaklanması ve göz sulanması


Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ?


Göz yaşı kanal tıkanıklığı bitkisel tedavisi var mı? 


Göz yaşı kanal tıkanıklığı nasıl anlaşılır? 

Paylaş:

0 yorum “Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kimlerde görülür ?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×