Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur

Göz yaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmez ise sürekli sulanma, çapaklanma, göz yaşı kanalı ve kesesinde enfeksiyon yani iltihaplanmalar oluşur. İlerleyen zaman içinde bu iltihaplanma yayılması söz konusu olabilir.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı olan kişiler sürekli bir mendil taşıyarak gözlerini sürekli olarak silme ihtiyacı hissederler. Zaman zaman artan sulanma ve iltihaplanmalar çevreye karşı mahçup olmalarına bile neden olur. Gözlerini sürekli silme nedeni ile göz kapaklarında tahriş ve kızarıklık meydana gelir. 


Göz yaşı kesesinde meydana gelen enfeksiyona Dakriyosistit adı verilir. Dakriyosistit adı verilen enfeksiyon oldukça ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ? Hastalığın kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Bu hastalık devamı durumunda artan sıklıklarla enfeksiyonlara yol açar. Bu enfeksiyonlar göz kapaklarında kızarıklık ve şişme şeklinde başlar ve yüz yarısına doğru yayılım gösterir.


Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur? 

Ameliyat olmak konusunda çekincesi olan birçok hasta bu konuda soru sormaktadır. Gözyaşı kanalu tıkanıklığı tedavisi uzman bir göz hekimi tarafından gerçekleştirilebilir. Bu durum tedavi edilmezse sürekli gözlerde sulanma, iltihaplanma gibi sorunlara yol açacaktır.


gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur
Göz yaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmez ise gözde sürekli yaşarma ve enfeksiyonlar meydana gelir. Bu enfeksiyonların ilerlemesi durumunda Dakriyosistit adı verilen durum orataya çıkar

Göz yaşı kanal ameliyatları yaklaşık %90 oranında başarı elde etmekteyiz. Bir gün içinde gerçekleştirdiğimiz ameliyatlarda, gece hastanede yatmak çoğunlukla gerekmez. Bu ameliyat ile sürekli sulanma, çapaklanma veya enfeksiyon geçirme risklerinden kurtulmak mümkündür. Bebeklerde göz kanalı tıkanıklığı probing adı verilen işlemle iyileştirilir, erişkinlerde ise DSR ameliyatı adı verilen ameliyat yöntemi uygulanır. Yetişkinlerde böyle bir ameliyata karar vermeden önce mutlaka detaylı bir göz muayenesi ve tecrubeli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Göz kapakları ve göz kanalı ameliyatları OKULOPLASTİK CERRAHİ adı verilen göz hekimi uzmanlarını ilgi alanıdır. Bu ameliyat öncesinde mutlaka kan sulandırıcı bir ilaç kullanılıyorsa bu ilacın kesilmesi gerekir. Öte yandan başka bir hastalığınz daha varsa bu konuda ilgili hekim branşlarından onay alınması yeridne olacaktır. 


Bebeklerde göz çapaklanması ve göz sulanması


Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ?


Göz yaşı kanal tıkanıklığı bitkisel tedavisi var mı? 


Göz yaşı kanal tıkanıklığı kimlerde görülür? 


Göz yaşı kanal tıkanıklığı nasıl anlaşılır? 


 

gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur , dakriyosistit
Göz yaşı akanl tıkanıklığı nedeniyle ameliyatını erteleyen bir hastada sağ göz yaşı yolları enfeksiyonu atağı; dakriyosistit.

SONUÇ: Göz yaşı kanalı açılması hem hastanın günlük konforunu iyileştirir hem de enfeksiyon ataklarının gelişmesini engeller. Gçz yaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmediğinde hastaların ellerinde mendil ile gezip sürekli olan göz sulanması ile baş etmek için gözlerini silmeleri gerekir. Diğer yandan sürekli çapaklı bir göz nedeni ile hoş olmayan bir görüntü oluşacağı da aşikardır. 

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur? konusunda daha fazla bilgi almak için; tedaviniz için uzman hekim randevusu almak için bize WHATS APP yoluyla ulaşabilirsiniz.


Kaynak

 

Paylaş:

0 yorum “Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×