Katarakt Ameliyatı Olmazsam Ne Olur

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur? Bu soru hastalarımızdan sık duyduğumuz sorulardan birisidir. Özellikle göz ameliyatı olmak istemeyen hastalar, şikayetlerini göz ardı ederek ameliyat olmak istemezler. Ancak maalesef katarakt beklenildiği zaman durum pek iyiye doğru gitmez. Zaman içinde hastanın şikayetleri artar. Görme iyice bulanıklaşır.

Katarakt ameliyatı olunmaz ise, göz tansiyonu artışı gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle benim hastalarıma tavsiyem, kendilerini uygun hissettikleri ilk fırsatta ameliyat olunmasıdır.

Ayrıca görme fonksiyonu sadece bir göz muayenesinde harfleri seçmek değildir. Katarakt günlük yaşamda görmeyi olumsuz etkiler. Öreğin kalça kırığı olan hastaların önemli bir bölümü kataraktı olan kişilerdir. Diğer yandan kataraktı olan kişilerin araç kullanmaması da oldukça önemlidir.

Diğer bir sorun da; katarakt ameliyatı olmayan kişilerin retina muayeneleri sağlıklı bir şekilde yapılması mümkün değildir. Özellikle sarı nokta hastalığı gibi, yaşlılarda sık karşılaştığımız bu hastanın muayene edilebilmesi için göz içindeki optik ortamın saydam olması gerekir.

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur?

Herşeye ve tüm bu bilgilere rağmen ameliyat olmayı düşünmeyen hastalara tavsiyemiz, trafikte araç kullanmamaları, günlük yaşamlarını sürdürürken çok dikkatli olmalarıdır. Yaşlı insanlarda sıklıkla önemli sorunlara yol açan Düşme gibi sorunlar az görme ile ilişkilidir.

Kataraktı olan bir kişi İzmir saat kulesini nasıl görür?

Geç katarakt ameliyatı olmanın riskleri

Sonuç: Katarakt ameliyatı olmazsanız, katarakt ilerler ve görmenizi kaybedersiniz. İlerlemiş bir kataraktın ameliyat sırasında sorun yaşanma riski çok daha fazladır. Bu nedenle zamanından tedavi olmak çok önemlidir. Diğer bir sorunda ilerlemiş kataraktın var olan diğer göz sorunlarını maskelemesi veya göz tansiyonu yükselmesi gibi sorunlara yol açmasıdır. Ayrıca günlük yaşamda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Deneyimlerimize göre erken veya tespit edildiği safhada ameliyat ettiğimiz hastalarımızda çok daha yüz güldürücü sonuçlar elde etmekteyiz.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı


Hem kısa sürede iyileşme hem de geç ameliyat olmanın risklerini yaşamamış oluyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Olmazsam Ne OlurAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×