Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Bozukluğu

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Bozukluğu neden olur

Katarakt ameliyatı sonrası görme bozukluğu genelde  ilk 2-3 gün olabilmektedir. Bu görme bozukluğu ve sisli görmenin nedeni sıklıkla kornea tabakasında oluşan geçici ödemdir. Bu ödem ilk 3 gün içinde çekilir ve hastalarımız daha iyi görmeye başlar. Nihai olarak iyi görmenin sağlanması içinde 1 ay gibi bir süre gerekebilir. Ancak kornea ödemi dışında da görme bozukluğu yaratacak sebepler olabilir. Bu durumda görme bozukluğunun iyileşmesi daha uzun sürer.

Ameliyat sonrası dönemde bu bozukluk damlaların düzenli kullanımı ile genelde geçer. Ancak kornea veya retina tabakasında bir kalıcı ödem veya hasar oluşursa ancak o zaman görme bozukluğu kalıcı olabilir. Böyle bir bozukluğun tespiti kontrol muayenelerinde yapılacak görme muayenesi ve gerekirse tomografik incelemeler ile mümkündür.

Katarakt ameliyatı sonrası görme bozukluğunun bir diğer sık nedeni, astgimat veya miyop-hipermetrop gibi görme bozukluklarıdır. Bu bozukluklar gözlük numaraları ile giderilebilmektedir. Eğer görmeniz gözlükle düzeliyor ise, gözlük numaralarının kesinleşmesi 1 ay bulabilir. Bu sürenin sonunda doktorunuzun önereceği gözlükleri kullanabilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Bozukluğu

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Bozukluğu

Görmenizde bozulma ve gözünüzde ağrı durumunda mutlaka göz doktorunuz ile görüşünüz. Hekiminiz yapacağı muayenelerde gözün anatomik iyileşmesi ve görme bozukluğuna yönelik tetkikler isteyebilir. Bu tetkikler; OCT isimli göz tomografisi veya FFA adını verdiğimiz göz anjiyografik incelemeleri ile gözün retina tabakalarına ait ödem veya başka bir sorun varsa tespiti için önem taşır.

Katarakt ameliyatı sonrası retina tabakasında ödem oluşması pek de nadir değildir esasında ancak bunun görme bozukluğuna yol açması nadiren rastladığımız bir sorundur. Bu soruna Irvin Gass sendromu adı verilmektedir. İrvin Gass sendromu tedavisinde göz damlaları veya göz içine ilaç enjeksiyonu kullanmaktayız. Genellikle selim seyirli olan bu durumda görme bozukluğu 1-2 ay gibi bir zaman sürecinde geçmektedir.


Katarakt ameliyatı sonrası görme bozukluğu ilk günlerde genellikle normaldir ancak bu sorunu mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt ameliyatı sornası kanlanma normal mi

Katarakt ameliytaı sornası görme

Katarakt bitkisel tedavisi

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme BozukluğuAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×