Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatı sonrası görme genellikle ilk 1 hafta içinde, ameliyat öncesine göre daha iyi bir düzeye ulaşır. katarakt ameliyatı sornası görmenin ilk günler bulanık olması normaldir. Bu bulanıklık hergün biraz daha azalarak 1 hafta içinde genelde düzelir. Yaşlı ve katarktı ileri seviye iken ameliyat olan hastalarda bu süre uzayabilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme
Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt Ameliyat Sonrası

Katarakt ameliyatından sonra kaşıntı ve hafif rahatsızlık normaldir.  Gözünüz ışığa ve dokunmaya duyarlı olabilir. Rahatsızlığınız varsa, tedavi önerebiliyoruz. Bir ya da iki gün sonra, orta derecede rahatsızlık ortadan kalkar.

Ameliyattan birkaç hafta sonra enfeksiyon riskini azaltmak ve azaltmak için göz damlaları kullanmanızı isteyebiliyoruz. Göz damlasını nasıl kullanacağınız, ne sıklıkta kullanacağınız ve ne tür etkileri olabileceği konusunda sizi bilgilendiriyoruz. Kısa bir süre gözünüzün korunmasına yardımcı olacak bir gözlük takmanız gerekebilir. Gözünüzü ovmaktan sakınmanız gerekecektir.

Katarakt Sonrası Görme

Ameliyat sonrasında birçok günlük rutininize hızlıca geri dönebilirsiniz, ancak görüşünüz bulanık olabilir. İyileşen gözün, diğer gözle, özellikle diğer gözün kataraktlı olması durumunda, düzgün bir şekilde odaklanabilmesi için ayarlanması gerekir. Ameliyat sonrasında ne zaman araç kullanabileceğiniz konusunu ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bir göz içi mercek operasyonu geçirdiyseniz, renklerin çok parlak olduğunu fark edebilirsiniz.Göz içi lens sarımsı / kahverengimsi bir renk tonuna sahip olabilen doğal merceğinizden farklıdır.

Katarakt ameliyatı ile birlikte retina veya göz tansiyonu sorunu olan kişilerde de görme seviyesinin düzelmesi daha uzun zaman alabilir.

Katarakt ameliyatında kullanıma giren akıllı lensler yani uzak-yakın çok odaklı lensler ile uzak ve yakın gözlüklerine ihtiyaç azalmıştır. Bu lenslerin temel dezavantajı maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Ancak ameliyat sonrası dönem hastalar tarafında memnuniyeti oldukça yüksektir. Akıllı lens tercih eden hastalarımızda en iyi görme potansiyeline ulaşmak bazen 6 ay gibi bir süreye uzayabilmektedir

Katarakt ameliyatı sonrası görmenin bulanıklaşması durumuna ikinci katarakt oluşumu neden olabilir. İkinci katarakt oluşumu, merceğin konulduğu zarda meydana gelen opaklaşmadır. Bu opaklaşma neticesinde astigmat meydana gelir ve görme bulanıklaşır.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Lazerle katarakt ameliyatı için tıklayınız

Göz katarakt ameliyatı ne kadar sürer makalesi için tıklayınız

Katarakt kaç yaşında olur isimli makaleyi okumak için tıklayınız

Akıllı lens kullanıcı yorumları için tıklayınız

Ömürlük akıllı lens fiyatları için tıklayınız

Katarakt belirtileri nelerdir? makalesi için tıklayınız

Genç yaşta katarakt neden olur?  makalesi için tıklayınız

Katarakt ameliyatı sonrası görme bozukluğu neden olur ? içimli makale için tıklayınız

 

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Sonrası GörmeAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×