Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Ne Zaman Netleşir?

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Ne Zaman Netleşir

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir? Katarakt ameliyatı sonrasında bandajı açtığınızda net göremiyorsanız, lütfen panik yapmayın. Birçok günlük etkinliğe hızlıca geri dönebilirsiniz, ancak görüşünüz bulanık olabilir. İyileşen gözün, diğer gözle, özellikle diğer gözün kataraktlı olması durumunda, düzgün bir şekilde odaklanabilmesi için ayarlanması gerekir. Ameliyat sonrası gözün iyileşmesi ve göz içine konulan merceğe uyum sağlaması bir süre alacaktır. Bu nedenle hemen net görme çoğunlukla olmaz. Özellikle araç kullanıyorsanız, ameliyat sonrasında ne kadar süre içinde araç kullanmaya dönebileceğinizi mutlaka göz hekiminize danışınız.

Katarakt ameliyatı sonrası bir miktar kızarıklık veya gözde kanlanma da beklenilen bir durumdur. Bu durum göz yüzeyindeki konjonktiva adı verilen zarsı dokudaki kılcal damarların çatlaması nedeniyle oluşur.

Katarakt ameliyatı sonrası görme

Katarakt ameliyatı sonrası çoğu hastamız 1. günden itibaren  daha iyi bir görmeye sahip olur. Ancak bir bölüm hastada görme bulanıklığı 2-3 gün içinde genellikle düzelir.

Katarakt ameliyatı sonrası görme bulanıklığının geçmemesinin olası nedenleri;

  • Göz içinde reaksiyon oluşumu,
  • Korneada ödem oluşması,
  • Retinada ödem oluşması
  • Ameliyat sonrası gözlük ihtiyacı
  • Göz tansiyonu yükselmesi

Katarakt ameliyatı sonrasında diğer bir şikayet; gözde batma ve ağrıdır. Batma genelde her hastada karşılaştığımız bir histir. Genelde ameliyat noktalarının her göz açıp kapama ile hissedilmesi şeklindedir.

Katarakt ameliyatı sonrası rutin muayenelerinizi mutlaka yaptırmalısınız. Ayrıca ameliyat sonrasında ilaçların düzenli kullanımı oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası bu ilaçlar genelde birden bırakılmaz, dozları günler içinde azaltılarak kesilir. Bunlara ek olarak, enfeksiyon riskini en aza indirmek için mutlaka gözünüzü temiz tutmalı, gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalı ve doktorunuzun talimatlarını harfiyen yerine getirmelisiniz.

Hastalarımız genelde ilk 3 günde görmelerinin iyileştiğini ifade etmektedir. Bu iyileşmenin yanında hastalarımızda gördüğümüz 3 iyileşme daha var, bunlar;

1. Yaşam kalitesinin artışı

Kataraktlar, okumak veya araba sürmek gibi günlük görevleri yapabilmenizi ve eğlenmek için yaptığınız şeyleri engeller. Daha az bağımsız ve daha sosyal olarak geri çekilebilir hissedebilirsiniz.

2013 yılında yapılan bir çalışmada, katarakt cerrahisi geçiren hastaların yaşam kalitesinin, bu hastaların ameliyat geçirmeyen kişilere kıyasla, ameliyat sonrası yüzde 36 oranında arttığı bulunmuştur.

2. Düşme ve kırılma riskini azaltır

Yaşlandıkça, düşmeler daha tehlikeli hale gelir (ve hatta ölümcül). Görme kaybı düşme riski konusunda önemli bir faktördür. 2012 yılında yayınlanan bir çalışma, katarakt tanısı alanların işlemden bir yıl sonra kalça kırığı olasılığında yüzde 16’lık bir azalma ile katarakt cerrahisi ile ilişkili bulunmuştur. İleri kataraktlı hastalar için ameliyat kalça kırığı olasılığını yüzde 23 oranında azaltmıştır.

3. Daha uzun yaşam şansınızı artırın

2013 yılında yayınlanan uzun süreli bir çalışmanın sonuçları, yaşlı insanların önemli ölçüde daha uzun süreli sağkalımı ile ilişkili katarakt ameliyatıdır.

Çalışmada, katarakt cerrahisi geçiren kişilerde mortalite riskinde yüzde 40’lık bir azalma görülmüş, bu hastalara sahip olmayanlarla karşılaştırılırken – ki bu ameliyatı daha uzun süre yaşayabilmenizi sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt nedir neden olur?

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Ne Zaman Netleşir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×