Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi özellikle çalışan hastalarımızın bize sıklıkla sorduğu önemli bir sorudur. Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi yaklaşık 1 aydır. Bu süre içerisinde göz içinde reaksiyonlar görülmektedir. Göz içine yerleştirilen mercek veya ameliyat sırasında göz içine konulan ve sonrasında geri alınan bazı maddeler mevcuttur. Her ne kadar oldukça kısa bir ameliyat olsa da göze dışarıdan yapılan bu müdahaleler gözde belirli bir tepkiye neden olur. Özellikle de göz içinden mercek ismi verilen dokunun alınması önemli değişikliktir ve buna gözün uyum sağlaması bir miktar zaman almaktadır.


Diğer bir önemli noktada, katarakt ameliyatı sonrasında gözün en önündeki kornea tabakasında bir miktar ödem oluşmasıdır, bu ödemde bir süre içerisinde azalacaktır. Özellikle ilk günler puslu görmenin sebebi bu kornea ödemidir. İyileşmesi için ise yaklaşık 1 hafta gerekli bir zaman vardır. Hastalar ilk bir hafta içinde iyi görmeye başlarlar ancak, göz numaralarının tam olarak netleşmesi 1 ayı bulur. Bu nedenle ancak bir ay sonra gözlük reçete edilir. Bazı hastalarda bu süre daha uzun olabilir.


Katarakt ameliyatı sonrasında bir miktar kanlanma oluşması beklenen bir durumdur. Ancak ağrı, görme azlığı ve gözde aşırı kanlanma olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurun ve kontrol muayenesi olmayı ihmal etmeyin.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı en sık gerçekleştirdiğimiz göz ameliyatıdır. Hastalarımızı ameliyat sonrası 1.gün, 1.hafta ve 1.ay göz muayenesi kontrollerine çağırarak gözlerdeki iyileşmeyi takip ediyoruz. Son yıllarda sık olarak uyguladığımız akıllı lensler (trifokal mercekler) ile hem uzak hem de yakın görmede oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz.

Hastalarımızın bir çoğu bir ay içinde gözlerine yerleştirilen lenslere uyum sağlamaktadırlar. Akıllı lens uyguladığımız hastalarda yakın görme ile ilgili beyin adaptasyonu 6 aya kadar uzayabilmektedir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt nedir neden olur?

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×