Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma Normal mi?

Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma normal mi? Bu soru ile oldukça sık karşılaşıyoruz. Katarakt ameliyatını günümüzde sıklıkla damla anestezisi ile gerçekleştiriyoruz. Bazı hastalarda ise gözün çevresine anestezik enjekte ediyoruz. Bu enjeksiyon sırasında kılcal damarlar kanamaya neden olabilmektedir. Göz yüzeyindeki, gözün beyaz bölümündeki kanlanma genellikle iyi huyludur ve geçicidir. Bunu ameliyat sonrasında hastalarımıza mutlaka iletiyoruz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma Normal mi?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt ameliyatı da enfeksiyon ve kanama gibi riskler oluşturmaktadır. Katarakt ameliyatından önce gerekli görüldüğü durumlarda, ameliyat sırasında kanama riskini artıran bazı ilaçları geçici olarak kullanmayı bırakmanızı isteyebiliyoruz. Ameliyattan sonra, gözünüzü temiz tutmalı, gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalı ve enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için yazmış olduğumuz reçeteli ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Ciddi enfeksiyonun çok tehlikeli sonuçları olabilir.Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma giderek artarsa, ağrı veya bulanık görme eşlik ediyorsa acil olarak göz doktorunuza başvurmanız gerekir.

Katarakt, kişinin görüşünü büyük ölçüde etkileyen çok önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın erken tedavisi ise gelecek süreç için kritik önem taşımaktadır. Eğer Katarakt semptomlarını gösteriyorsanız mutlaka bir göz hekimine başvurmalı ve tedavinize bir an önce başlamalısınız. Tedaviye ne kadar erken ulaşırsanız, o kadar iyi bir görüş kazanırsınız. Ameliyat öncesi detaylı bir muayene olmalı ve Katarakt Ameliyatının sizin için uygun olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Sonraki süreçte ise mutlaka doktorunuzun talimatlarına uymalı, enfeksiyon riskini en aza indirmek için söylenilen kurallara harfiyen uymalısınız. Katarakt Ameliyatlarında uzman olarak çalışmaktayız. Ameliyat ve tedavisini yüksek oranda başarıyla gerçekleştirdiğimiz bu hastalığı ihmal etmeyin.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt ameliyatı sornası kanlanma normal mi

Katarakt ameliytaı sornası görme

Katarakt bitkisel tedavisi

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma Normal mi?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×