Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler sıklıkla; batma, yanma, ağrı ve bulanık görme şeklindedir. Bu şikayetler ameliyat sonrasındaki ilk saatler en sık görülür. Zaman içinde giderek azalır. Görme ilk bir hafta içinde normale dönerken, batma veya göz açıp-kapatırken olan takılma hissi daha uzun sürebilir. Bu batma takılma hissi nedeniyle damla kullanılması gerekebilir.

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetlerinizin azalması için, düzenli tedavi olmanız da oldukça önemlidir. Katarakt ameliyatı sonrasında hastalarımıza damlalarını düzenli ve aksatmadan kullanmalarını öneriyoruz. Bu süreç gözün iyileşmesi ve sağlıklı bir görme elde etmesi için oldukça önemlidir. Ayrıca ameliyattan sonra, gözünüzü temiz tutmalı, gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalı ve enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için reçeteli ilaçları kullanmalısınız. Ciddi bir enfeksiyon büyük sorunlara yol açabilir.

Katarakt ameliyatı sonrası diğer bir sık duyduğumuz şikayet ise renklerin farklılaşması veya ışıkların abartılı biçimde parlaması veya kamaşma gibi ışık şikayetleridir. Bu şikayetlerin temel nedeni göz içine ameliyat ile koyduğumuz merceğe henüz adaptasyonun gelişmemesidir. Nadiren ameliyat sonrasında göz tansiyonu yükselmesi de benzer şikayetlere yol açabilir. Bu şikayetlerin de zaman içinde azaldığını görmekteyiz. Eğer azalmıyorsa buna yönelik tedavi veya önlem alınması gerekebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Gözünüzü ameliyat sonrası dönemde darbelerden koruyunuz. Gözünüzü ovalamayınız. Yüzme, tozlu ortamlar veya rüzgarlı ortamlardan bir süre uzak durmanızda fayda var. Bu gibi ortamlar ameliyat sonrası ilk zamanlarda enfeksiyon riskini artırabilir.

Katarakt ameliyatı sonrasında hastalarımızın televizyon izlemesi, bilgisayarda çalışılmasında sakınca yoktur. Ancak ağır aktiviteler veya spor yapılmasının en az 1 hafta ara verilmesi uygun olur. Katarakt ameliyatı sonrasında ayrıca damla tedavisinin mutlaka düzenli olarak yapılması gerekir. Damlaların kontrol tarihinden önce bitmesi durumunda mutlaka erkenden alınması gerekir.

Katarakt ameliyatı sonrası ortaya çıkan şikayetlerin ihmal edilmemesi gerekir. Değişik veya artan şekilde ağrı, batma görmede azalma olması durumunda mutlaka göz hekiminize müracaat etmenizi öneriyoruz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikayetler
Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikayetler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt nedir neden olur?

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

 

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Sonrası ŞikayetlerAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×