Katarakt Ameliyatında Mercek Takılması Şart Mı?

Katarakt ameliyatında mercek takılması şart mı? Yaşın ilerlemesiyle birlikte insanlarda çeşitli görme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biriside, katarakt hastalığıdır. Katarakt gözün iris (renkli kısmı) arkasında bulunan, saydam haldeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşması ile birlikte görme bozukluklarının meydana gelmesidir.

Sağlık alanında katarakt operasyonları çok uzun yıllardır başarıyla yapılmaktadır. Katarakt ameliyatlarının yapılmasının amacı, görmeyi sağlayan saydam doğal merceğin görme özelliğini kaybetmesi ve bu merceğin değiştirilmesidir. Katarakt ameliyatlarında başarılı sonuçlar alınabilmesi için mercek takılması şarttır.

Gözlükten Kurtulun

Katarakt ameliyatında mercek takılması şart mı sorusuna yanıt verdikten sonra bu merceklerin faydalarından bahsetmek gerekir. Katarakt ameliyatlarında, göz merceği değiştiği için yakın ve uzak gözlüğü kullanmaya gerek kalmayacaktır. Katarakt ameliyatında gözünüze, bilgisayar programları ile ayarlanmış numaralı göz içi lens takılır. Bu lensler göz ile uyumlu olabilmesi için ileri teknoloji ile göz içerisinde yabancı madde uyarısı oluşturmaması için Acrylic maddeden yapılmaktadır. Katarakt ameliyatlarında doğal mercek yerine, monofokal mercek takıldığında hasta uzağı çok rahat görebilecek, yakın için gözlük kullanmak zorunda kalacaktır. Takılan mercek multifokal bir mercek olursa, hem yakın hem de uzağı gözlüksüz olarak görebilecektir.

Monofokal Mercek

Katarakt ameliyatında mercek takılması şart mı sorusundan sonra bu merceklerin türlerini bilmek gerekir. Bunlardan ilki monofokal merceklerdir. Çok yaygın olarak kullanılan tek fokuslu mercekler ucuz olması nedeniyle tercih edilmekte ve hastanın uzağı rahat görmesi hedeflenmektedir. Monofokal lensler özellik olarak su tutmayan ve acrylik olanlar tercih edilmektedir. Katarakt ameliyatlarının birçoğunda bu mercek türleri kullanılmaktadır.

Multifokal Mercekler

Multifokal mercekler yüzeyinde kırıcı yüzeyden oluşan ve çeşitli halka dizaynlarından oluşmaktadır. Kırıcı yüzey özelliği gelen ışınların fokusta toplanmasını ve yakını, uzağı bir arada görme özelliği kazandıran merceklerdir. Katarakt ameliyatı yapılamadan önce hastanın
operasyon sonrası gözlük kullanma durumuna göre yöntem belirlenir. Standart bir katarakt ameliyatı sonrasında hasta yakın ve uzak gözlük kullanmak zorundadır. Geliştirilmiş yöntemler kullanılması ve özel merceklerin kullanılması ise yakın ve uzak gözlük kullanmaya
gerek bırakmamaktadır. Özel olarak üretilmiş olan bu mercekler sayesinde hasta gözlüklerinden kurtulmuş olacaktır.

Mercekler Kimlere Uygulanır?

Katarakt ameliyatında mercek takılması şart mı sorusundan sonra akıllara bu merceklerin kimlere uygulandığı sorusu gelir.  Multifokal mercekler, katarakt hastalığı bulunan hastalarda kullanılmaktadır. Katarakt hastalığı olan hastaların muayenesi sonrasında göz yapısına göre uyumlu lensler ayarlanır ve operasyon ile göz içerisine yerleştirilir.

Her göz yapısı mercek takmaya uygun olmayabilir. Katarakt ameliyatının yapılabilmesi, hastaların meslekleri, yaşı, okuma alışkanlıkları, sosyal durumları gibi etken olmaktadır. Katarakt ameliyatlarının yapılabilmesi, kullanılacak olan teknik, yapılacak olan kurum, yapacak olan hekim, doğru mercek seçimi ve hastanın uygunluğu başarılı sonuçların alınmasında büyük etkendir. Yakın ve uzak için çeşitli gözlükler kullanan ve kataraktı olan hastalar, ameliyat sonrasında tüm gözlüklerden kurtulabilmekte ve günlük işlerini gözlüksüz olarak yapabilmektedir.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Katarakt Ameliyatı Fiyatları <— hakkında bilgi için tıklayın.

Katarakt Ameliyatında Mercek Takılması Şart Mı?

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatında Mercek Takılması Şart Mı?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×