Katarakt belirtileri nelerdir

Katarakt Belirtileri

Katarakt belirtileri nelerdir? Bu belirtiler genelde görme şikayetleri ile ilgilidir. Hastalarımız bu durumu sis perdesi içinde kalma veya puslu bir cam arkasından bakmak olarak tarif ederler. Bazı hastalarımız ise, gözlük numaralarının ilerlediğini düşünerek başvururlar. Gözlük camları çizildiğine ve camlar değiştirildiğinde görmesinin düzeleceğini düşünenler de hiç az değildir.

Kataraktın tipine göre görme şikayetleri de değişir. Örneğin nükleer kataraktı olanlar, yakını çok iyi gördüklerini uzağı görememekten şikayet ederler. Ancak katarakt ilerledikçe bu dönem geçer ve görmede puslanma giderek belirginleşir.

Lensin arka kapsülünde görülen katarakt ise, ışıklarda saçılma ve gözlerde kamaşmaya neden olur.bu belirtiler akşamları özellikle araç kullanımı sırasında belirginleşir.

En sık katarakt belirtileri nelerdir?

  • Görme bulanıklığı
  • Gözlük değişimi ihtiyacı
  • Işıklarda saçılma
  • Kamaşma
  • Uzağı net görememe
  • İnsanların yüzlerini ancak yakına geldiklerinde seçebilmek

Katarakt Belirtileri nelerdir

Katarakt belirtileri zaman içinde genellikle artar. Kataraktın gerilemesi veya durması pek mümkün değildir. Zaman içinde bu belirtiler yoğunlaşır ve hastaların görme kapasitesi giderek azalır. Katarkt nedeniyle günlük işlerini yapmakta zorlanan kişilerin sayısı hiç de az değildir.

Kataraktı olan kişilerde sık bir belirti: DÜŞME

Diğer bir sorun ise görme azlığı nedeniyle gelişen ev kazalarıdır. Katarakt ameliyatını erteleyen kişilerde düşme gibi ev kazaları daha sık görülmektedir. Diğer bir sorun ise, düzenli kontrollerini aksatan yaşlı kişilerde görülen katarakt nedeniyle trafik kazalarıdır. Yaya veya sürücü olarak görme azlığı olan kişilerde kaza görülme riski çok daha fazladır. Bu nedenle kataraktın tedavisinin ertelenmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

SONUÇ: Katarakt belirtileri olan kişilerin bu durumu ihmal etmemeleri gerekir. Katarakt ihmal edildiğinde zaman içinde iyice ilerleyecektir. Erken tedavisi ile hızlı bir şekilde görmenin tekrar kazanılması mümkündür. Ancak ihmal edildiğinde ise görmeyi giderek kaybetmek söz konusu olabilir. Çok ileri derecede kataraktı olan kişilerde göz tansiyonunda artış da meydana gelmektedir.


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, İzmir Karşıyaka’da görev yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt belirtileri nelerdirAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×