Katarakt Hangi Yaşlarda Görülür?

Katarakt Hangi Yaşlarda Görülür

Katarakt hangi yaşlarda görülür? Kataraktın en sık görüldüğü yaşlar, 65 yaş üzerindedir. Yaş ilerledikçe gelişme riski de artar. Hastalarımızın büyük bölümü 50 yaşının üzerindedir. İleri yaşlarda daha sık görülen katarakt, 80 yaşının üzerindeki insanların yarısından fazlasında katarakt mevcuttur.

Katarakt yaşlı nüfusta en sık görme kaybı nedenlerinden biridir. Görme kaybının geri kazanılması için kataraktın alınması gerekir.

Nadiren de yeni doğan bebeklerde de katarakt oluşabilmektedir. Travma sonrası gözde katarakt oluşumu da görülebilmektedir.

Doğumsal katarakt görülmesi durumunda göz bebeğini ne kadar kapattığı araştırılır. Göz bebeğinin kapatma durumuna göre ameliyat kararı verilir. Doğumsal kataraktlar ameliyat edildiğinde ilk 1 yaştaki bebeklerde genelde göz içine mercek konulmaz. Bunun yerine hastaya kontakt lens uygulaması yapılır.

İleri yaşlarda doğumsal kataraktlı hastalarda göz içine mercek uygulaması yapılabilir.

Travma sonrası katarakt gelişimi durumunda, travma olur olmaz veya sonraki dönemde katarakt ameliyatı yapılabilir. Bazı hastalarımzda göz delinmesi ve katarakt meydana gelmesi oldukça hızlı olabiliyor. Bu hastalarda göz delinmesi tamir edilirken katarakt alınması da yapılır. Diğer yandan göze mercek konulması işlemi aynı seansta veya daha sonraki bir işlem olarak da yapılabilir.

Katarakt Hangi Yaşlarda Görülür?

Katarakt Hangi Yaşlarda Görülür

Katarakt gelişimi yaşla birlikte artmaktadır. 50 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlayan katarakt 70-80 yaşlarından itibaren daha sık görülür.

Elli yaşından itibaren mutlaka düzenli göz muayenesi olunması gerekmektedir. Bu yaşla birlikte katarakt görülme sıklığı artmaktadır. Kataraktın erken teşhis ve tedavisinin yapılması oldukça önemlidir. Erken zamanda yapılan ameliyat ile daha iyi sonuçlar elde etmekteyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

 

Katarakt ameliyatında acı hissedilir mi? 

Katarakt nedir neden olur?

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Hangi Yaşlarda Görülür?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×