Keratokonus Ameliyatı Sonrası

Keratokonus ameliyatı sonrası

Keratokonus korneayı etkileyen bir hastalıktır. Hastalık nedeniyle yüksek astigmat ve yüksek miyop değerleri oluşur ve görme keskinliği azalır. Özellikle ışıklar çevresinde hareler oluşur, net görememe en temel şikayettir. Başlangıçta çıkıntı alt kısımlarda (alt yarım) meydana gelir, ancak daha sonra da korneanın orta bölümünü etkiler. Kornea muayenesinde kötüleşen keratokonus bulguları gösteren hastalar veya keratokonusu kötüleştirecek yüksek riskli olduğu düşünülen genç hastalar için bu tedavi önerilmektedir. Keratokonus ameliyatı sonrası düzenli takip ve ilaçların kullanımı çok önemlidir.

Keratokonus, kornea yapısının zayıflayarak konik şekil almasıdır ve  bu hastalığın ilerlemesinin engellenmesi için Corneal Cross Linking adı verilen CCL tedavisi uyguluyoruz. Bu tedavide kornea tabakasına öncelikle Riboflavin vitamini damlatılır ve ardından Ultraviyole ışınları ile korneanın sertleşmesi sağlanır. Çapraz bağlama şu anda keratokonusun kötüleşmesini durduran TEK tedavi yöntemidir. Çapraz bağlanmadan 1 yıl sonraki sonuçlara dayalı klinik çalışmalarda, tedavi ettiğimiz gözlerin% 90’ından fazlasında keratokonusun durdurulması sağlanmaktadır.

Keratokonus ameliyatı sonrası

Tedaviden sonra işten bir hafta kadar sürebileceğini düşünün ve komplikasyonlar yaşayan bazı hastalar için bu daha uzun olabilir. En az bir hafta süreyle araba kullanamazsınız. Gözün iyileşmesine izin vermek için bu günlerde mümkün olduğunca dinlenmeniz önemlidir. Eğer aktivitelere ya da spor dalına katılırsan, lütfen bunlara ne zaman başlayabileceğini doktoruna sorun.

Keratokonus Ameliyatı Sonrası

Keratokonus ameliyatı sonrası ilk 24-48 saat oldukça yoğun ağrı, batma ve sulanma şikayetleri görülür. Hastalar genellikle gözlerini açmakta zorlanırlar. Görmede yoğun bulanıklık görülür. Bu dönemde ağrı kesici ilaçlar ve göz damlaları ile hastaların uyuması sağlıyoruz. Genelde iyi bir uyku sonrası ancak hızlı bir iyileşme sağlayabiliyoruz.

Uygulama sonrası hastalarımızın gözlerine kontakt lens konulmaktadır ve biz işlemin 3.günü kontakt lensleri çıkartıyoruz.

Tedaviden sonra görme keskinliğinde artış olguların yaklaşık % 50’sinde görmekteyiz. Bununla birlikte, tedaviden sonra yine de gözlük veya kontakt lens kullanmanız gerekecektir.

Keratokonus tedavisi sonrası özellikle ilk aylarda takip muayenelerinde mutlaka kornea haritası işlemini tekrarlıyoruz ve böyece hastalığın ilerlemesini kontrol altına alındığından emin oluyoruz.

Genel olarak, çapraz bağlanma (CCL) tedavisi çok güvenlidir, ancak gözlerinizin iyileşmesi için zaman tanımak gerekir. Çapraz bağlama tedavisi yapılmaz ise, keratokonuslu tüm hastaların en az % 20’sinde nihayetinde kornea nakline ihtiyaç duyulur.


kaynak
Paylaş:

4 yorum “Keratokonus Ameliyatı SonrasıAdd yours →

  1. merhaba ameliyat öncesi yada sonrası sigara kullanımı bu hastalık için daha kötü yollar açar mı acaba ?

  2. Merhaba Keratokonus ameliyatı için özel bir durum olmamakla birlikte, sigara kullanımı ameliyat sonrası yara iyileşmesini yavaşlatmaktadır. Bu nedenle keratonus ve diğer ameliyatlardan sonra sigara kullanımının kısıtlanması iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×