Oküler Protez Göz

oküler protez göz

Oküler protez göz  diğer adıyla takma göz, bir göz kaybı yaşayan kişiler için protez göz üretilmesidir. Bu şekilde göz kaybı yaşamış insanların sosyal yaşamına daha rahat devam etmesi sağlanmaktadır. Protez göz üretimi yapan labaratuvarlar protez göz merkezi olarak adlandırılmaktadır.

Protez göz kullanımından önce hastanın mutlaka bu konuda uzman bir göz hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir. Eğer göz protez kullanmına uygun hale getirilmesi gerekiyorsa öncelikle ameliyat edilmesi gerekir. Protezlerin takılmasından önce yaptığı tetkikler ve tedavilerle hastayı ameliyata hazırlamakta, ameliyatta en son sistemi kullanmakta ve ameliyattan sonra da protezlerinin kontrollerini düzenli bir şekilde yapmaktadır.

Oküler Protez Göz

Protezler hazırlanırken belirli bir ölçüt bulunmamakta olup göz protezler her hastanın ölçülerine göre üretilmektedir. Hastayla ameliyattan önce yapılan tetkikler dört seans sürmektedir. Bu seanslarda hastanın protez takılmasından sonraki süreçte şaşılık vb. duruş bozuklukları yaşamaması için çalışmalar yapılmaktadır.

Protezlerin takılmasından sonra bazı hastalarda zaman zaman oluşan çapaklanmaların oluşum riski en aza indirilmektedir. Çapaklanmanın en büyük nedeni hastaya takılan protez ile göz boşluğu arasındaki boşluğun fazla olması ve buradan hava girmesidir.

Protez Göz Rengi

Protez göz takılmadan önce yapılan tetkiklerde hastanın sağlam gözü göz önüne alınarak üretim yapılmakta, gerçek gözü ile protez gözü arasındaki renk uyumunun maksimuma çıkarılmasına çalışılmaktadır. Bu işlemlerde özellikle gözün beyaz olan kısmı diğer gözle aynı tonda boyanmakta, gözde dışarıdan görülen damar çizgileri de yine gerçek göz ile aynı şekilde çizilmektedir.

Protezin Yerinden Çıkarılması

Protez göz özel üretimi sayesinde rahatça yerinden çıkartılabilmektedir. Bu protezi yerinde tutan gözün üst ve alt kapakları olduğu için hasta kolay bir şekilde protezi yerinden çıkarıp temizliğini yapabilmektedir. Protez gözler her zaman yerinden çıkartılmamalı, sadece göz ve çevresini temizlemek için otuz günde bir çıkartılmalıdır. Çıkartılma sırasında mikrop kapmanın önüne geçmek için ellerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Protezin Yerinden Çıkartılma Şekilleri

Protez, el ile veya vantuz yardımıyla yerinden çıkarılabilir veya takılabilir. El ile çıkarmada kişi protezin altında bulunan alt göz kapağını hafifçe aşağı çekmeli, yukarıya doğru bakmalı, diğer eliyle de göz kapağından dışarıya doğru çıkmış olan protezi nazikçe yerinden çıkartmalıdır.

Diğer bir yöntem ise vantuz kullanarak çıkartmadır. Bu işlemde de kişi bir eliyle göz kapaklarını açar, diğer eliyle de vantuzu proteze tutarak vantuzun havalı kısmını sıkıp bırakmalı, ardından da diğer eliyle kapağı aşağı çekerek yavaşça protezini çıkartmalıdır.

Protezin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Protez göz kullanan hastalarımız genelde otuz günde bir yapmaktadır. . Protez göz bebek şampuanı ve çok sıcak olmayan bir suyla hafif bir şekilde temizlenmelidir.


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay; Protez göz ameliyat ve protez göz ile ilgili sorunların tedavisini yapmaktadır. Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirisiniz.


Protez göz ameliyatları için tıklayınız.


Protez göz kullananlar ehliyet alabilir mi? yazısı için tıklayınız


Protez göz kullananlar spor yapabilir mi? yazısı için tıklayınız


Protez göz kullanan ünlüler yazısı için tıklayınız

Paylaş:

0 yorum “Oküler Protez GözAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×