Şaşı Göz

Şaşı göz

Şaşı göz veya şaşılık, gözler doğru hizalanmadığında ve gözlerden birinin bir nesneye odaklandığında diğerinin farklı bir istikamete bakmasıdır. Göz tembelliği olarak adlandırılması yanlıştır, tembel göz ise görme azlığı olan göz anlamında kullanılır. Bu makalede şaşı göz nasıl düzelir sorusunu yanıtlayacağız.

Şaşı göz; bir göz veya her iki gözde, içe şaşılık (ezotropya), dışa şaşılık (ekzotropya), yukarı (hipertropya) veya aşağıya (hipotropya) şeklinde olabilir. Şaşılık, sabit veya aralıklı olabilir. Aralıklı şaşı göz genelde, dalgınlık, uykulu durum gibi hallerde ortaya çıkar.

Şaşı göz nedenleri?

Şaşılıkların nedenleri tam olarak anlaşılamamış olsa da, gözleri çevreleyen kas ve sinirlerdeki anormalliklerin de katkıda bulunduğu bilinmektedir. Diğer bir önemli sebep ise beyin gelişimi sırasından çocukluk veya bebeklik döneminde iki göz ile birlikte bakma kabiliyetinin gelişmemesidir.

Bir kişi şaşılık ile doğabilir veya daha sık olduğu gibi bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkabilir. Göz ya da kafa travmasına bağlı yaralanma sonucu da şaşılık gelişebilmektedir. Özellikle erken bebeklik döneminde görme kaybı olduğunda kayma oluşmaktadır.

Şaşılık bazen daha ciddi bir göz hastalığı veya başka bir sağlık sorununun belirtisi olabildiği için, her zaman en kısa sürede detaylı bir şekilde araştırmaya tabi tutuyoruz.

şaşı göz

Göz tembelliği nedir?

Yaygın olarak “göz tembelliği” olarak bilinen ambliyopi, aslında bir görme azlığıdır. Bir gözdeki görme potansiyelinin düşmesidir. Normal şartlar altında bir yenidoğanda görme yeteneği oldukça azdır, zaman içinde artar ve  yaklaşık 5 yaşında%100’e ulaşır. Eğer bu aşama sırasında görmeyi engelleyen bir durum, göz kapağı düşüklüğü, şaşılık veya görme bozukluğu varsa ve zamanında tedavi edilmezse ‘Göz Tembelliği’’ oluşur ve görme yeteneği %100 kapasitesine ulaşamaz.

şaşı göz tedavisi, şaşı göz nasıl düzelir

Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda ambliyopi dokuz yaşından önce başarılı bir şekilde tedavi edilebilir, bu nedenle bu durumu erken teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir. Bir çocuk göz doktoru tarafından yapılacak muayene ile az gören gözün tespiti ve görme azlığına sebep olan faktörlerin tedavisi ile göz tembelliği sorunu oratadan kaldırılabilir. Göz tembelliği ve şaşılık tedavisi bir süreçtir ve sabırlı ve tedavisi düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

3D Vizyon – Üç boyutlu görme nedir?

Şaşılık ve ambliyopi ayrıca 3 boyutlu vizyonun gelişmesine engel olabilir (derinlik algısı). Erken tedavi, genç bir çocukta gelişen derinlik algısı olasılığını artırabilir. Bu nedenle geçmişte şaşılık tedavisinde, cerrahi girişime daha geç başvurmaktaydık. Ancak günümüzde üç boyutlu görmenin geliştirilmesinde erken tanı ve tedavi ile daha başarılı sonuçlar elde edilebileceği düşünülmektedir.

Şaşılık belirtileri

  • Gözlerde çaprazlaşma
  • Çift görme
  • Düzensiz göz hareketleri
  • Görme azlığı
  • Derinlik algısı kaybı

Bir çocuk şaşılık belirtileri gösteriyorsa, hemen bir göz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Kesin tanı ancak şaşılık testleri ile koymaktayız. Bu testler ile gözdeki kayma ve kayma açısını saptamak mümkün olmaktadır.


Şaşı göz nasıl düzelir?

Şaşı göz mutlaka bu konuda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Şaşılıkların erken teşhisi ve tedavisi hayatın geri kalanındaki sağlıklı bir görme için çok önemlidir. Şaşılık tedavisi ile gözlerin hizalanmasını ve sonuçtaki görme kaybını düzeltmeyi (ambliyopi) amaçlamaktadır. Yani hem estetik hem de görsel gelişimin sağlanması temel hedefimizdir.

Şaşılık ameliyatları nasıldır?

Cerrahi, ile göz kaslarında denge oluşturuyoruz.  Bu işlem bebeklerde ve çocuklarda genel anestezi altında ameliyathanede yapılır. Birkaç hafta boyunca sadece hafif rahatsızlık ve kızarıklık oluşmakla birlikte genelde bandaja gerek olmamaktadır. Genellikle hasta aynı gün taburcu etmekteyiz. Şaşılık ameliyatı için daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Şaşılık ameliyatı iyileşme süreci hakkındaki makalemiz için tıklayınız. 


Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay, her çocuğun özel ve kendine has özellikleri nedeniyle her çocuk için özel tedavi stratejileri belirlemeye çalışmaktadır.


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı


Paylaş:

0 yorum “Şaşı GözAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×