Pingekula – Pinguekula

Gözün beyaz kısmında yağ bezesi neden olur? Veya göz akında sarı renkli yağ bezesi, gözün beyaz kısmında yağ tabakası neden olur? Gözün beyaz kısmında sarı leke şeklinde görülen dokulara Pingekula adını veriyoruz. Pingekula, estetik olarak rahatsızlık yaratabilecek bir sorun olduğu gibi aynı zamanda göz kurluğu, gözde batma, kızarıklık ve bulanık görme gibi sorunlara da neden olabilir. Bu sorunlar ile sık karşılaşıyorsanız mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene edilmeniz ve muayene sonrasında size önereceği tedavi yöntemlerinden birisini uygulamanız da fayda var.

Pingekula, gözün renkli kısmının hemen yanında sarı renkli ve gözün üzerinde hafif tümseklik oluşturan bir görünümdedir. Pingekula iyi huylu doku büyümeleridir ama bunun yanında zaman zaman kızarıklık, batma ve yanma gibi şikayetlere neden olur. Bazı hastalarımız hem bu şikayetlerden hem de estetik olarak bu dokunun varlığından şikayet ederler.

pingekula, pterjium, pinguekula

Pterjium gözün üzerine ilerlerken, pingekula göz bebeğine ilerleme yapmaz. Bazen pterjium başlangıcı olan durumlar pingekula ile karıştırılabilir. İki durumun birbirinden ayırt edilmesi önemlidir. Çünkü tedavi  yaklaşımı da farklılık gösterir.

Pterjium dokusunun daha damarlı bir yapısı vardır. Pingekula damarsız ve sarıdır.

Gözün beyaz kısmında yağ bezesi – Pingekula

Gözün beyaz kısmında yağ bezesi, göz akında yağ bezesi, gözün beyaz kısmında yağ tabakası, gözde yağ bezesi, göz içinde sarı leke veya gözün beyaz kısmında sarı leke

Gözün beyaz kısmında sarı yağ tabakası şeklinde görülür. Konjonktiva adı verilen gözün beyaz bölümünü saran zar tabakasında kendiliğinden olan bozulma neticesinde meydana gelir. Gözün renkli kısımının kenarında sarı renkli birikintiler şeklinde görülür. İlerleyen yaşla beraber sıklığı artar hem pingekula hem de pterjiumun.

pingekula belirtileri

Göz akında yağ bezesi oluşum sebebi nedir?

 • Tropikal iklim kuşağında daha sık görülür.
 • Ultraviyole ışınlara maruziyet ile ilişkilidir.
 • 20-30’lu yaşlardan itibaren görülebilir. Sıklıkla 40 yaşından sonra ortaya çıkar.

Pingekula nasıl oluşur?

 • Konjonktiva adı verilen zar tabakasının yapısında bulunan liflerde bozulma ve kalsiyum ile tuzlaşma şeklinde birikmesiyle oluşur.

Zaman içinde ilerler mi?

 • Pterjium ile karıştırılabilir. Pingekula pterjiumdan farklı olarak, genellikle bir şikayete yol açmaz ve göz ön bölümüne doğru ilerlemez.

Gözün beyaz kısmında yağ bezesi tedavisi

Eğer yukardaki şikayetlerden muzdaripseniz öncelikle detaylı bir muayene olmanız gerekmektedir.

Batma veya kızarıklığa neden oluyorsa suni göz yaşı damlaları kullanılabilir

Şikayetlerin sıklaşması durumunda ameliyatla alınması gerekir

Kozmetik olarak rahatsızlığa neden oluyorsa da ameliyat ile alınabilir

Gözün beyazında sarı leke – Pingekula ameliyatı

 • Pingekula ameliyatını lokal anestezi ile gerçekleştiriyoruz.
 • Ameliyat dikişli veya dikişsiz yöntemlerle gerçekleştirilebilir.
 • Ameliyat sonrası batma ve kanlanma görülebilir. Ancak genel olarak başarılı ve sorunsuz bir iyileşme sağlanır.

Pingekula yaklaşık 30 dakikalık bir ameliyat ile tamamen temizlenebilir. Ameliyat sonrasında iyileşme süresi ortalama 2-4 hafta kadardır. Bu süreç içinde kullanılacak damlalar ile gözde batma ve yanma gibi şikayetler kontrol altında tutulur. Pingekula özellikle sık sık yanma-batma-ağrı-kızarıklık gibi sorunlara neden oluyorsa ameliyat ile tedavisini yapıyoruz.

Pterjium Pingekula Ameliyatı Fiyatı

Göz beyazında oluşan bu dokuların ameliyat ile tedavisi mümkündür. Ameliyat fiyatları uygulancak tekniğe göre farklılık gösterir. Doku transferi ve dikişsiz ameliyat ücreti biraz daha yüksektir. Yaklaşık ameliyat ücreti ve ameliyat süreci ve online muayene hakkında daha detaylı bilgi için danışmanlarımıza ulaşmak için yandaki WHATS APP ikonunu kullanabilirsiniz.


Gözün beyaz bölümünde kanlanma ve kızarıklık ile ilgili kategoriye BURADAN ulaşabilirsiniz.


ÖNEMLİ => Web sayfamızda bulunan fotoğraflar ve burada verdiğimiz bilgiler tamamen bize aittir ve başka bir hekimin yaklaşımı daha farklı olabilir.  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay İZMİR’de görev yapmaktadır. 


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Online randevu almak için tıklayınız 


Pingekula tedavisinde esas nokta, hastanın hayatında yarattığı olumsuz etkidir. Pingekula eğer sık sık kızarıklık ve batmaya neden oluyorsa, cerrahi olarak alınması söz konusu olur. Pingekula ameliyatında bölgesel uyuşturma yapıyoruz, ameliyat süresi oldukça kısa olup yaklaşık 30 dakikadır.


Paylaş:

22 yorum “Pingekula – PinguekulaAdd yours →

 1. Gözümün beyazında resimdeki gibi sarı leke var. Sürekli kızarıyor ve yaşarmaya sebep oluyor. Bu gözümün beyazındaki yağ bezesi alınır mı? Nasıl tedavi edilir?

 2. Pinguekula adı verilen göz akındaki sarı lekeler, göz yüzeyinde göz yaşının düzenli dağılımını engeller ve göz kuruluğuna neden olur. Batma-kızarıklık-yanma gibi şikayetlere neden oluyorsa, cerrahi olarak alınabilir. Ameliatı dikişli ve dkişisiz yöntemlerle gerçekleştirmek mümkündür. Hastanede kalmak gerekmez. Ameliyat sonrası2-3 gün içnde normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 3. MERHABA,
  GÖZÜMÜN BEYAZ BÖLÜMÜ SARI NEDEN OLABİLİR KÜÇÜKLÜKTEN BERİ VAR BU GOZUMUN DIS ALT KISIMLARI DA MOR GIBI

 4. Merhaba;
  Bahsettiğiniz durum yapısal olarak oluşabilmektedir. Gözünüz etrafındaki morluk ile ilişkisi yoktur. Bir göz muayenesi olmanızı tavsiye ederiz.
  Saygılarımla
  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

 5. Merhaba hocam gözümde 2-3 gün aşırı kızarıklık ve hafif ağrı oldu. Kızarıklık geçtikten sonra göz beyazında nokta kadar kabarcık oldu. Kuruluk ve ışığa karşı hassasiyetim normalde vardı. Göz alerjisi belirtileri olarak düşündüm ama pinguekula ya da başka bir şey olabilir mi? Pazartesiye randevu aldım ama içim rahat etmediğinden size de sormak istedim. Teşekkürler.

 6. merhaba benimde gözümün beyaz kısmında beyaz-sarı bir kabarcık belirdi kaşıntı ve yanmalar oluyor arada kızarıklıkta mevcut büyümeyede başladı. 2 farklı göz doktoruna gittim birisi damlayla geçer dedi geçmedi diğeride geçmez dedi bana yardımcı olabilir misiniz?

 7. hocam bu kendi kendine kaybolmaz mı doktorlar
  zamanla büyürse amaliyat dediler suan da gerek yok dediler ama her aynaya baktığımda görüntü olarak rahatsız olmaya başladım

 8. Merhaba
  ameliyat olduktan sonra kızarıklığın geçmeme ihtimali varmıdır ? yada pingukuela ameliyatından sonra pterjiuma çevirme gibi bir ihtimal var mıdır ?

 9. Merhaba hocam eşimin gözünün beyaz kısmında hafif bir kabarcik var beyaz kısmı kaymış gibi sanki, agri yanma yok nedeni nedir. Tesekkürler

 10. Hocam merhaba, 5 yıl önce sol gözümden pinguekula ameliyatı oldum şimdi sağ gözümde de oldu ancak bu gözümde sadece kanlanma var diğerinde yanma batma da oldukça şiddetliydi. Göz doktoru …. isimli Damladan verdi kullansam kanlanması geçer mi acaba? Teşekkürler

 11. Sa hocam sol gozumun akinda sarilasma olustu bu neden ola bilir gormemde bir sıkıntı yok doktora gittim yag bezesi dedi ben cok takiyorum kafaya neden olabilir yardimci olursaniz sevinirim hepatit c den olabilir internette arastirdigimda ama hepatitlerim hepsi iyi kan verdim birsey cikmadi

 12. Merhaba Oğuzhan bey, göz beyazındaki sarılık genelde Pingekula ismini verdiğimiz iyi huylu bir urum nedeniyle ortaya çıkıyor. Bunun için göz muayenesi olduysanız endişelenmenize neden olacak bir sorun olmaycaktır. Düzenli kontrollerinize devam etmenizi öneririz.

 13. merhaba hocam lensten dolayı sol gözümde yag bezesi oluştu iki doktora gittim biri göz damlası verdi digeri çerrahi müdale ile olur dedi lens takamıyorum çerrahi müdaleden sonra lens takabilirmiyim

 14. Merhaba, pingekula alınması işleminden sonra, iyileşme sürecini beklemeniz gerekir. Bu süreç sonunda lens kullanmanızda sakınca yoktur. Size bu konuda kontrol muayenelerinizde doktorunuz tarafından bilgi verilecektir.

 15. Hocam merhaba benim sağ gözümde kahverengi leke var estetik olarak beni çok rahatsız ediyor. Sol gözümde de sarı sarı lekelenmeye başladı bu dediğiniz ameliyatı olduktan sonra leke ler kayboluyor mu tamamen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×