Pterjium başlangıcı – Göz eti başlangıcı

Pterjium başlangıcı - Göz eti başlangıcı

Gözde et büyümesi başlangıcı yani pterjium başlangıcı; gözde kızarıklık, gözde batma atakları ile başlar. Göz kuruluğu ile benzer şikayetler oluşur. En sık olarak kurak ve sıcak bölgelerde görülen göz eti başlangıcı en sık olarak güneşe maruz kalan insanlarda görülür. Göz eti başlangıcı yapan diğer sebepler; göz kuruluğu, genetik ve yaşlılık gibi sebeplerdir. Pterijum başlangıcı olan kişilerde eğer bu şekilde risk faktörleri var ise, bu risk faktörlerinin azalatılması önemlidir.

Pterjium başlangıcı – Göz eti başlangıcı

Nasıl korunabilirim?

 • Güneş gözlüğü kullanmak
 • Göz kuruluğunun giderilmesi
 • Göz yaşı damlaları kullanmak
 • Erken dönemde ameliyat olarak ilerlemesinin engellenmesi

Göz eti başlangıcı, pterjium başlangıcı,


Pterjium başlangıcı belirtileri

 • Gözde kızarıklık
 • Gözde batma
 • Göz bebeği üzerine et yürümesi başlaması
 • Gözde damarlanma
 • Gözde yanma
 • Ağrı

Geçmişte, pterjium tedavisi için hastaların beklemesi ve hatta ancak yaşlılık döneminde ameliyat olmaları önerilmekteydi. Ancak yeni bilimsel çalışmalarda görülmektedir ki erken yapılan pterjium ameliyatları sonrası daha az iz kalmakta ve daha iyi görme sonuçları elde edilmektedir.

Pterjium ameliyatı ile, göz üzerine doğru ilerleyen pterjium dokusu temizlenir. Ayrıca tekrar etmemesi için, gözün üst bölümünden bu bölgeye parça yerleştirilmesi uygulanabilir. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde ilaçların düzenli kullanımı oldukça önemlidir.


İlerleyen pterjium durumlarında gözdeki astigmat kalıcı hale gelmektedir veya pterjiumun tamamen temizlenmesi mümkün olmamaktadır. Pterjiumun basit bir durum olarak algılanmaması gerekir. Uzun yıllar tedavi edilmeyen pterjium kalıcı astigmata yol açar. Ayrıca modern tekniklerle tedavi edilmeyen pterjium başlangıcı, tekrar ederek agresif bir seyir izleyebilir. Bu nedenle ameliyat öncesi damla kullanımı ve pterjiumun agresifliğinin azaltılması da oldukça önemlidir.

Göz eti başlangıcı, pterjium başlangıcı

Pterjium başlangıcı veya göz eti başlangıcı döneminde ameliyatı daha kısa sürmektedir ve daha kısa bir iyileşme döneminde normal hayata dönmek mümkün olmaktadır. İlerlemiş bir pterjiumun ameliyatı da daha uzun sürer ayrıca iyileşme süreci de uzun sürmektedir.


Göz eti başlangıcı veya pterjium başlangıcı olması durumunda


Pterjium Ameliyatı için tıklayınız


Kaynak


 

Paylaş:

2 yorum “Pterjium başlangıcı – Göz eti başlangıcıAdd yours →

 1. Sayın hocam iyi günler,
  Ben Ankara’da pterjium ameliyatı oldum.Şimdilik iyiyim ara ara göz batması oluyor.
  Doktor göz kuruluğu n var dedi.Başka herhangi bir şey demedi.Sizi internet telefon araştırma m sonucun bilgilerinize ulaştım.
  Sizde ricam göz kuruluğunda neler yapılabilir.
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×