Pterjium ilaç tedavisi 

Pterjium ilaç tedavisi en sık sorulan sorulardan biridir. Gözde et büyümesi olarak adlandırılan pterjium, gözün saydam tabakası üzerine damarlı yeni bir doku büyümesidir. Günümüzde pterjium ilaç tedavisi mevcut değildir. Gözde et büyümesi (pterjium) tedavisini, pterjiumun cerrahi olarak alınması ve bunun yerine limbal kök hücre taşıyan doku konulması ile sağlıyoruz. İlaç tedavisi ameliyat sonrasında oldukça önem taşır. Maalesef günümüzde pterjium iyileştiren veya pterjiumu yok eden bir ilaç tedavisi maalesef mevcut değildir.

Pterjium ameliyatını dikişsiz olarak gerçekleştirmek ve kısa süre içinde normal hayata dönmek mümkündür. Hastalarımın birçoğu tekrar etmesinden veya göz ameliyatından korktukları için tedavilerini ihmal etmektedirler. Gerçekte ise, modern yöntemlerle dikişsiz bir şekilde ameliyat edilen ve sonrasında göz eti ilaç tedavisi uygulanan kişilerde tekrar etme oldukça az görülmektedir.  Pterjium ameliyatı sonrasında yaklaşık %85 oranında hastada nüks görmüyoruz.

Pterjium İlaç Tedavisi – Göz Eti İlaç Tedavisi

Pterjium ameliyatı ile kişinin gözlerindeki kanlanma kalıcı olarak giderilir. Pterjium kornea üzerinde astigmata da neden olabilen ilerleyici bir hastalıktır. Özellikle güneşe maruziyet, göz kuruluğu ve genetik nedenlerle orataya çıkmaktadır. Bu nedenle ailesinde pterjium olanların güneşe maruz kalmamak adına güneş gözlüğü veya şapka kullanımı önemlidir.

Pterjiumun en güvenli tedavi yöntemi; pterjiumun ameliyat ile alınması ve yerine gözün üst bölümünden yeni bir doku konulmasıdır. Bu yöntem ile ameliyat sonrasında nüks oranı azaltılmaktadır. Bizim bu yönteme ek olarak, ameliyatın dikişsiz olarak yaparak hasta konforunu ameliyat sonrası dönem için en üst seviyede tutuyoruz.  Dikişsiz pterjium ameliyatı öncesinden ve sonrasında göz eti ilaç tedavisi önem taşımaktadır.

Pterjium tedavisi

Günümüzde güncel tıptaki gelişmelere rağmen, henüz pterjiumun ilaç  veya damla tedavisi mümkün değildir. Ancak ameliyat sonrası ilaçların- damlaların düzenli kullanılması oldukça önemlidir. Gözde et yürümesi ilaç tedavisi mümkün olmasa da; modern ameliyat yöntemleri ile dikişsiz olarak Pterjium tedavi edilebilmektedir. Pterjium ameliyatı yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir. Ameliyat süresince ve sonrasında kullanılan damlalar ile hastalar acı-ağrı hissetmemektedirler.

Gözde eti ilaç tedavisi ameliyat sonrası dönemde oldukça önemlidir. Hem göz kuruluğunun engellenmesi hem de iyileşme sürecinin hızlandıran damlalar ile gözde et yürümesi başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Göz damlaları gelişi güzel kullanılmamalı mutlaka göz hekimi gözetiminde ve önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır.


İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için WHATS APP veya Mesaj bölümünde bize ulaşabilirsiniz.


Dikişsiz Pterjium Ameliyatı ve Tedavisi ile ilgili diğer makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.


Göz eti bitkisel tedavi için tıklayınız

Pterjium ameliyatı sonrası banyo isimli yazımız için tıklayınız

Pterjium başlangıcı nedir ve nasıl tedavi edilir?


Kaynak

 

Paylaş:

0 yorum “Pterjium ilaç tedavisi Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×