Şaşılık Ameliyatı Riskleri

şaşılık ameliyatı riskleri

Şaşılık ameliyatı riskleri nelerdir? Şaşılık ameliyatları günlük çalışma hayatımızda en çok gerçekleştirdiğimiz tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle gözlük gibi yöntemlerle düzelmeyen şaşılıklarda ameliyatı sıkça tercih ediyoruz. Şaşılık ameliyatı riskleri hakkında detaylı bilgiyi mutlaka öğrenmelisiniz çünkü her ameliyat veya cerrahi girişim belirli riskler barındırır.

Şaşılık ameliyatı riskleri yazımızı okumadan önce şunu bilmenizde fayda var; her risk her hastada aynı şekilde meydana gelmez. Şaşılık hastalık grupları birbirinden farklıdır. Örneğin bir gözde görme kaybı – azlığı varsa, böyle bir kişide çift görme olması pek beklenmez. Veya daha önceden defalarca ameliyat geçiren bütün iyileşme süresi, hiç ameliyat olmayan bir gözden daha uzun olması beklenir.

Her hasta ve her göz farklı özellikler taşıdığı için en doğru bilgilendirme ancak muayene sonrasında yapılabilmektedir.

Şaşılık Ameliyatı Riskleri
Şaşılık Ameliyatı Riskleri

GÖZDE KIZARIKLIK

Gözde kızarıklık şaşılık ameliyatı riskleri içinde yer alır. Ameliyat sonrasında gözlerde kızarıklık neredeyse her hastada görüyoruz. Bu kanlanmış göz görünümü 10 gün içinde büyük ölçüde geçer ve hastalarımız normal çalışma yaşamlarına dönebilirler.

KORNEADA KURUMA VE DELLEN ÜLSERİ

Şaşılık ameliyatı sonrasında, göz damlalarının düzenli kullanılması çok önemlidir. Ameliyat sonrası dönemde %2-3 ihtimalle, kuruma noktaları oluşabilmektedir. Bu kuruma noktaları tedavi edilmezse ilerleyerek ülser haline gelebilir, buna Dellen Ülseri adı vermekteyiz. Bu
durum damla tedavisi ile kontrol altına aldığımız bir sorundur.

YETERSİZ DÜZELTME

Şaşılık ameliyatı önemli risklerinden birisi de yetersiz düzeltmedir. Şaşılık ameliyatı için en yaygın risk tatmin edici olmayan yetersiz düzeltme diyebiliriz. Bir çok hasta tarafımıza daha önce geçirdiği başarısız bir ameliyat ile başvurmaktadır. Genel olarak kayma açısı fazla, gün içinde değişken miktarlarda, hem dikey hem de yatay kayması olan kişilerde yetersiz düzeltme riski daha fazladır diyebiliriz. Detaylı bir ön değerlendirme, ameliyat sırasında ve sonrasındaki kontrollerle yetersiz düzeltmeden korunmak ve tam düzeltme sağlamak genellikle mümkündür. Tekrar ameliyat gerekmesi oranı yaklaşık %10 diyebiliriz. Böyle bir durum için hastalarımız hazırlıklı olmalı ve ikinci bir müdahale gerekirse ve bununla şaşılığın daha iyi bir duruma gelmesi mümkünse bu müdahaleden kaçınmamak gerekir.

ASTİGMAT GELİŞİMİ

Şaşılık ameliyatı riskleri içerisinde geçici astigmat oluşumu ve buna bağlı geçici bulanık görme bulunur.  Bu değişiklik çok hafif bir bulanık görmeye neden olabilir ve birkaç ay içinde herhangi bir müdahale yapmadan düzelir.

ÇİFT GÖRME

Şaşılık ameliyatı riskleri içinde bir diğeri risk ise çift görmedir. Diplopi adını verdiğimiz çift görme, özellikle yetişkin hastalarda rastlayabiliyoruz. 10 yaşından küçük hastalarda nadiren karşılaşırız. Geçici olarak çift görme yaklaşık %8-10 sıklıkta görülür. Altı hafta içinde neredeyse tamamen düzelmektedir. Kalıcı çift görme ihtimali %1’in altında görüyoruz. Böyle bir durumda ise ikinci müdahale veya prizmatik gözlükler ile çift görmenin düzeltilmesi genellikle mümkündür. Ayrıca prizma testi ile çift görme kontrolü gerçekleştiriyoruz ve bu testte çift görme ortaya çıkmayan hastalarda, çift görme çıkmamaktadır.

ENFEKSİYON

Nadiren gördüğümüz enfeksiyon riski ilk 1 haftada meydana gelir. Enfeksiyonlardan korunmak için damla ve pomadların düzenli kullanımı çok önemlidir. Göz veya görme kaybına neden olacak bir enfeksiyon riski 1/100 000’den azdır. Göz kanalı tıkanıklığı veya kirpiklerinde kronikleşmiş iltihabı bulunan kişilerde ortaya çıkma riski artar.

GÖZDE HASAR VEYA RETİNA YIRTILMASI

Gözde hasar veya retina yırtılması şaşılık ameliyatının çok nadir görülen şaşılık ameliyatı riskleri içindedir. Şaşılık ameliyatlarında gözün dışında bulunan kasların yeri değiştirilme işlemi yapılır. Cerrahi sırasında kas yerinden alınır veya boyu kısaltılarak uygun yere getirilir. Bu işlem sırasında sklera ismini verdiğimiz göz yuvarlağını oluşturan beyaz dokunun delinmesi çok nadiren olabilir. Görülme ihtimali %1’den azdır. Perforasyon adını verdiğimiz bu sorundan korunmak için, titiz ve acelesiz bir yöntem tercih edilmelidir. Dikiş iğnesinin istem dışı olarak derin bir geçişinden, kasın çevre dokulardan ayrıştırılması, özellikle bir tekrarlama sırasında yara izi varlığında izole edilmesi ve ayrılması için diseksiyon sırasında meydana gelebilir. Çoğu durumda görmeyi tehdit edici kalıcı bir soruna neden olmaz. Gözün delinmesine bağlı retina yırtılması sıklığı 1/40 000 ‘dir.

ALLERJİK REAKSİYONLAR

Alerjik reaksiyonlar ya ameliyatta kullanılan dikişlere ya da ameliyat sonrası ilaçlara yanıt olarak ortaya çıkabilir. Bazen bu reaksiyonlar, aynı zaman diliminde meydana gelme eğiliminde olduklarından ameliyat sonrası enfeksiyonlardan ayırt etmek zor olabilir. Bazı hastalar artan inflamasyon ve rahatsızlık ile geç başvurular, bu durumda enfeksiyon ve alerjik reaksiyon da düşünülmelidir. Alerjik reaksiyonlar nadiren karşılaştığımız durumlardır, ilaç veya damlalar ile tedavi ediyoruz.

GEÇMEYEN KIZARIKLIK VE ŞİŞLİK

Şaşılık ameliyatı riskleri nden bir diğeri ise kızarıklık ve şişliktir. Göz yüzeyinde iyileşme sırasında, aşırı iyileşme reaksiyonu ile pembe bir doku oluşması. Bu dokunun damla tedavisi ile geçmemesi durumunda ilerleyen zamanda cerrahi olarak alınması gerekebilir. (2 veya daha fazla kez ameliyat olan kişilerde bu risk bulunur)

GÖZÜN BESLENMESİNİN BOZULMASI

Gözün beslenmesinin bozulması (1/13000): aynı gözde aynı seansta 3 kasa müdahale edilmesi ile oluşur. Diyabet , hipertansiyon gibi damar tıkanıklıkları olan kişiler daha fazla risk altındadır. Ameliyatın iki aşamadan ve en az 6 ay ara ile yapılması ile bu riski büyük ölçüde ortadan kaldırır.

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ VEYA FAZLA AÇILMASI

Göz kapağında fazla açılma veya düşüklük (pitoz) dikey şaşılık cerrahisi ile ortaya çıkabilir. 5 mm den fazla yapılan müdahalelerde ortaya çıkma riski artar.

KAS KAYBI

Cerrahi tekniğin kurallarına uyulması ile bu durum ortaya çıkması engellenebilir. Göz çevresindeki kasların ameliyat sırasında kayması ve sonrasında tekrar bulunamamasıdır. Çok nadir olan bu durum iç kas ve aşağı kasta görülme riski biraz daha fazladır.  Guatra bağlı şaşılık ameliyatı ve sinir felci ile ortaya çıkan şaşılıklarda kas kısalmış olduğu için risk daha fazladır.

ŞAŞILIK AMELİYATI RİSKLERİNDEN KORUNMA

-Şaşılık ameliyatı riskleri kontrol edilebilir ve birçoğu engellenebilir durumlardır

-Detaylı bir ön değerlendirme ve gerçekçi bilgilendirme yapmak çok önemlidir

-Şaşılık ameliyatı başarısı hasta ve hekim iş birliği ile elde ediyoruz

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


Tüm sorularınız için bize WHATS APP destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum “Şaşılık Ameliyatı RiskleriAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×