Yetişkinlerde Şaşılık Ameliyatı

yetişkinlerde şaşılık ameliyatı

Yetişkinlerde şaşılık nüfusun yaklaşık % 5’ini etkilemektedir. Yetişkinlerde şaşılık, çocuklardan daha sık gördüğümüz önemli bir sorun. Hastalarımız özellikle sosyal hayatlarında zorlanma nedeniyle başvuruyorlar. Her gün birçok yetişkin bize gözde kayma nedeniyle başvuruyor. En sık başvuru sebepleri; göz teması kurmakta zorlanma veya çevreden sürekli gözlerdeki kayma nedeniyle eleştirilere- şakalara maruz kalmak, en sık başvuru nedeni diyebilirim. Peki yetişkinlerde şaşılık ameliyatı kimlere ve nasıl yapılır?

Yetişkinlerde Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

 

Yetişkinlerde şaşılık en sık olarak 4 grup hasta görüyoruz.

1.Grup: Bebeklik veya erken çocukluk döneminde başlayan kaymanın devam etmesi

2.Grup: Ara sıra olan, dalgınlık – yorgunlukla artan dışa kayma

3.Grup: Bir gözün görmesini kaybetmesi veya göz tembelliği olanlarda oluşan şaşılık durumları

4. Grup: Duane sendromu veya göz sinir felçleri gibi daha nadir nedenlerle de yetişkinlerde şaşılık sorunu ortaya çıkabiliyor.

Şaşılık Nedir?

Her gözde 6 adet kas bulunur, bu kaslar beyinden gelen sinirler ile hareket etmektedir. Beyindeki özel bir kontrol merkezi, kas hareketlerinin koordine olmasını sağlar, böylece her iki göz de daima aynı nesneye bakar.

Bu koordinasyonun bozulması ile şaşılık ortaya çıkar. Şaşılıklar gizli veya açık olabilir. Gizli olanlar FORYA olarak adlandırılır. Açık şaşılık ise TROPYA olarak adlandırılmaktadır.

Şaşılık Belirtileri

Sık baş eğme

Gözlerini güneşte kısma

Çift görme

Bulanık görme

Yetişkinlerde Şaşılık Ameliyatı

Yetişkinlerde şaşılık sorunu tedavisi, çocuklar şaşılık tedavisiden farklıdır. Kapama tedavisi yetişkinlerde uygulanmaz.

Öncelikle detaylı bir değerlendirme, yani uzak ve yakında kayma açılarının ölçülmesi. Gözlerin görme düzeyleri, üç boyutlu görme yeteneği ve varsa önceki ameliyatların raporları ile yeni bir ameliyat planlaması yapabiliyoruz.

Yetişkinlerde şaşılık ameliyatı yüksek başarı ile gerçekleştirdiğimiz operasyonlardan birisidir.

Bunun için hastamızın istekli olması, bizimde sabırlı bir şekilde değerlendirme ve kişi için en iyi tedavi yönteminin belirlenmesi önem taşır.

Daha önce bir veya daha çok kez ameliyat olmak, yeniden ameliyat olmaya engel genellikle değildir. Ancak göz hareketlerinde kısıtlanma veya bazı bakış yönlerinde zorlanma olabilir. Bunu mutlaka hastamız ile görüşüyoruz.

Yetişkinlerde şaşılık sosyal hayatı olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Tedavisini genellikle başarıyla yapabildiğimiz bu sorunu ihmal etmemek çok önemlidir.


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.


ÖNEMLİ NOT: Gözde kayma uzman göz hekimi tarafından değerlendirilmesi gerek bir durumdur. Web sayfamızda bulunan fotoğraflar ve burada verdiğimiz bilgiler tamamen bize aittir ve başka bir hekimin yaklaşımı daha farklı olabilir.  Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayırca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.


Göz kayması ameliyatı süresi nedir?


Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?


İyileşme süreci – Ameliyat sonrası

Paylaş:

2 yorum “Yetişkinlerde Şaşılık AmeliyatıAdd yours →

  1. Bende küçüklüğünden belki doğumdan gelen bı şaşılık var sağ gözüm içe kayıyordu ameliyat oldum 3 kez ve bir kez de lazer oldum çünkü görme kaybim da vardı şuan görme kaybı yine var ve gözüm önceden içe kayarken şuan zaman zaman içe ve dışa kayıyor ne yapmalıyım doktora gittim şuan ameliyat senin zararına olur dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×