Diverjans Yetmezliği

Gözlerimiz yakındaki bir nesneye bakarken birbirine 4 mm yaklaşır, uzağa doğru gözlerimizi çevirince tekrar 4 mm kadar uzaklaşır ve birbirine paralel hale gelecektir. Diverjans yetmezliği temel olarak gözlerin birbirinden uzaklaşamaması ve içe doğru kayma meydana gelmesi şeklinde anlatılabilir. Kayma açısı yakında daha az uzakta daha belirgindir.

Diverjans Yetmezliği Belirtileri

Diverjans yetmezliğine bağlı olarak gözde içe kayma tipik olarak yetişkinlerde ortaya çıkar. Ortalama başlangıç zamanı 30 yaş civarı diyebiliriz. Yetişkin şaşılık vakalarının % 10’una yakınında diverjans yetmezliği eşlik eder.

Diverjans yetmezliğinin ortaya çıkış şekli zaman zaman ortaya çıkan çift görmedir. Başlangıçta, çoğu hasta sadece uzun mesafelerde, örneğin araç kullanırken, sinemada veya tiyatroda (tabi tiyatroya gidiliyorsa). Şikayet önce ara sıra meydana gelir.

Çift görme bir süre sonra sabit hale gelir ve araba kullanırken, televizyon seyrederken ve diğer uzun mesafe görüş durumlarında  sürekli fark edilir hale gelir. Tipik olarak, hastalar yakın okuma ve çalışma sırasında  herhangi bir diplopi olmadığını belirtmektedirler. Uzaklıktaki sapma çoğunlukla 10-20 ° arasındadır ve yakınlarda hastalar sıklıkla ortoforiktir.

Diverjans yetmezliğinin özel bir formu olan yüksek miyopi ile birlikte olması, Heavy Eye Sendromu veya Saging Eye Syndrom olarak nitelendirilir. Buradaki temel sorun göz kürelerinin anatomik olarak uzun ve büyük olmasıdır. Böyle uzun bir gözde göz dışı kaslar arasından göz küresinin fıtıklaşması söz konusudur. Heavy eye sendromu alt tip olarak nitelendirilebilir.

Diverjans Yetmezliği Tedavisi

Diverjans yetmezliği paterni olan hastalar, prizma tedavisine cevap vermezler veya istemezlerse cerrahi olarak tedavi edilebilirler. ilk dönemlerde prizmatik gözlükle çift görme kontrol altına alınabilmektedir. Prizmatik gözlükle günlük kullanılan ve takıldığı sürece çift görmeyi engeller. Hastalığın gidişatına bir etkisi genellikle olmaz. Zaman içerisinde gözlükler yeterli gelmeyerek ameliyat gerekebilir.

Ezotropya cerrahisi, klasik olarak kayma açısına bağlı olarak hesaplanan ameliyat dozları ile gerçekleştirir.  Tipik bir şaşılık cerrahisi prensipleri ile kayma açısını düzeltmek adına göz kaslarının güç dengelemesi yapılır. Bu dengeleme ile hayat kalitesinin iyileştirilmesi için, çift görmenin en az olduğu veya tamamen ortadan kaldırıldığı şeklinde diverjans yetmezliği düzeltmesi sağlanabilir.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Paylaş:

0 yorum “Diverjans YetmezliğiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×