3 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

3 aylık bebekte göz kayması neden olur? Kişilerde, gözlerin farklı yönlere bakması olarak bilinen bebeklerde şaşılık, sık görülen bir göz hastalığıdır. Peki 3 aylık bebekte göz kayması neden olur?

3 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

Özellikle bebeklerde oldukça sık karşılaşılan bu durum tek gözde veya her iki gözde de görülebilmektedir. Bebeğin doğumundan itibaren ilk 3 ay çok önemli olmakla birlikte 18. aya kadar henüz sinirsel gelişimleri tamamlanmadığı, göz – beyin koordinasyonu tam sağlanamadığı ve göz kasları henüz tam olgunlaşmadığı için ara sıra oluşan göz kayması durumları görülebilmektedir. Eğer kayma sıklığı fazla ise mutlaka en kısa sürede bebek göz muayenesi olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda genetik olarak anne ve babadan da geçebilecek olan şaşılık durumları da söz konusu olabilmektedir.

Göz Kayması Nedenleri Nelerdir?

Yalnızca 3 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu değil genel olarak bu hastalığın nedenlerini bilmek önemlidir. Her gözün çevresinde 6 farklı göz kası takım halinde çalışır. Böylece her iki göz aynı anda aynı nesneye odaklanır. Göz kayması bu kasların birlikte çalışmadığı durumlarda görülmektedir. Gözlerden biri bir nesneye odaklanırken, diğeri farklı bir yöne odaklanır. Gözlerin bu şekilde farklı nesnelere odaklanması sonucunda ise beyne her bir gözden farklı uyarı gitmiş olur ve beyinde karışıklık oluşur. Bu durum kalıcı görme kusurlarına kapı açılmış olabilir.

Yeni doğmuş olan bebeklerde gözlerin ilk aylarda kayması normal olarak kabul edilmektedir. Bebeğin 4 ayından itibaren 6 aya kadar genellikle bu kayma olayı kendiliğinden düzelmektedir. Eğer bu aylardan sonra gözlerde yukarı, aşağı, sağa, sola doğru kaymalar gözlerden birinde veya ikisinde devam ediyorsa nedeni strabismus adı verilen göz kayması hastalığı olabilir.

Bununla birlikte 3 aylık bebekte göz kayması mutlaka detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Doğumsal katarakt, sinir tabakasında bir gelişim problemi, görmeyi engelleyen başka bir sorun da 3 aylık bebekte göz kayması işareti olabilir.

Göz Kayması Başka Hastalık Belirtisi Olabilir Mi?

3 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu kadar genel olarak çocuklarda bu rahatsızlığın başka hastalıklara da davetiye çıkarıp çıkarmayacağını bilmek önemlidir. Göz kaymasının nedeni genellikle belirsizdir. Göz kayması görülen çocukların %50’sinden fazlasında problemler doğumdan kısa süre sonra fark edilebilir. Genetik olarak anne babanın aile geçmişinde veya kendinde şaşılık varsa, genetik yatkınlık sebebiyle doğacak bebeğin göz
kayması riski de artmış olur.

Çocuklarda genellikle göz kaymasıyla bağlantısı kurulan bazı hastalıklar vardır. Katarakt, ateşli hastalık, beyin felci, hidrosefali (beyin bölgesinde su toplaması), hemanjiomlar (bebeklik döneminde görülen göze yakın yerde gül lekeleri), göz kasında rahatsızlıklar, göz kası anomalileri, down sendromu, noonan sendromu, trizomi 18, prader-Willi sendromu, yüksek miyop, yüksek hipermetrop, astigmat, retina kanseri gibi rahatsızlıklar bunlardan bazıları olarak sayılabilir.

Göz Kayması Tedavisi Var mıdır?

3 aylık bebekte göz kayması neden olur ya da bebeklerde göz kayması neden olur sorusundan sonra bebeklerde şaşılık tedavisi konusu gündeme gelmektedir. Erken dönemde hastalığın fark edilmesi durumunda güvenli ve etkili yöntemlerle tedavi mümkün olabilmektedir. Çocuklardaki göz kaymasının erken tedavisi çok daha önemlidir. Geç fark etmek, fazla beklemek veya tedaviye başvurmamak, kalıcı görme rahatsızlıklarına
neden olabilir. Bu nedenle hemen doktora başvurulması çok elzem bir durumdur.


Kliniğimizde bu hastalığın tedavisini uzman olarak gerçekleştiriyoruz. Konuyla ilgili sorularınız için bize ulaşmayı unutmayın!


Paylaş:

0 yorum “3 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×