5 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

5 aylık bebekte göz kayması neden olur? Görme eyleminde her iki göz aynı noktada eşit açılardan bakar. Göz kayması ise, gözlerden birinin farklı bir noktaya, değişik açılardan bakması olarak tanımlanır. Göz kayması problemi bebeklik çağlarındaki bireylerde sıkça ortaya çıkabilen bir sorundur. Genel olarak uzmanlar ilk 3 ayda yaşanan göz kayması sorununu normal karşılar. Ancak 5. ay ve sonrasında yaşanan göz kaymalarında, genetik faktörler ön plana çıkabilir. Bu dönemde kişilerde ortaya çıkan göz kayması sorunu, genetik nedenlere bağlı olacaktır. Bu bakımdan hızlı şekilde uzman hekimlere başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

5 Aylık Bebekte Göz Kaymasına Yol Açan Hastalıklar

5 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusunun cevaplarından biri de diğer hastalıklardır. 5. ayını dolduran bebeklerde göz kayması yol açabilen çeşitli hastalıklar da mevcuttur. Yani göz kayması sorunu, çeşitli hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor.

  • Ateşli hastalıklar
  • Göz bozuklukları (miyop, hipermetrop)
  • Doğumsal kızamıkçık
  • Travma
  • Göz içi tümörler
  • Doğumsal katarakt
  • Genetik Yatkınlık

5 Aylık Bebekte Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

5 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusundan önce bu kaymayı nasıl tespit edebileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Bebeklik dönemlerindeki kişilerde göz kayması sorunu genel olarak kapsamlı bir bebek göz muayenesi ile  kolaylıkla teşhis edilebiliyor. Bebekliğin ilk üç ayında genel olarak bebeklerde nesnelere odaklanma sorununun olması normal karşılanır. Ancak 5. ay ve sonrasından itibaren bebeğiniz bir nesneye odaklanarak bakamıyorsa, göz kayması olma riski oldukça fazladır. Bu problem genel olarak 1 ila 4 yaş aralığındaki bebeklerde kolaylıkla teşhis edilir.

5 Aylık Bebeklerde Göz Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

5 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusundan sonra bilmeniz gereken ikinci konu bu kaymanın tedavi yollarıdır. Bebeklik dönemlerinde ortaya çıkan göz kayması problemleri eğer gözlükle düzelmiyorsa genelde şaşılık ameliyatı ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.  Şayet bebekte herhangi bir genetik sorun yoksa çeşitli basit yollarla bu sorun tedavi edilebilir. Ancak kalıtımsal faktörlere bağlı olarak göz kayması yaşayan kişilere doğrudan operasyon uygulanır. Bu operasyonlarda bebeklerdeki her iki göz eşit hizaya getirilir. Oldukça ağrısız ve basit bir operasyon olan göz kayması ameliyatında, bebekler aynı güç içinde taburcu ediliyor.

5 Aylık Bebekte Göz Kaymasına Ne İyi Gelir?

Bebeğinizde belirgin şekilde odaklanma ve göz kayması sorunu olduğunu görüyorsanız, mutlaka bu konuda uzman bir göz hekimine başvurmanız ve kapsamlı bir göz muayenesi gerekir. 5 aylık bebeklerde görme eylemi henüz çok gelişmeyeceği için, göz egzersizleri sayesinde bebeklere nesnelere odaklanma öğretilir. Ayrıca göz kayması durumunda; sağlam olan gözlere, göz bantları takılabilir. Böylece problemli olan göz yeteri kadar zorlanır ve bebeğin görüş algısı güçlendirilmiş olur.


Şaşılık alanında uzun senelerdir uzman olarak görev vermekteyiz. Konuyla ilgili tüm soru ve şikayetleriniz için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca daha önce bu hastalık için tedavi ve ameliyat olan hastalarımızın görüşlerini aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “5 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×