6 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

6 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

6 aylık bebekte göz kayması neden olur? Şaşılık yani göz kayması, her iki gözün farklı noktaya bakmaları sonucunda oluşmaktadır. Göz kayması durumunda gözler bir noktaya bakamaz. Bu durumda da hem sağlık açısından hem de estetik görünüm açısından sorun yaşanmaktadır. Bebeklerde göz kayması en sık rastlanan durumlardan biridir. Hemen hemen her yeni doğum yapan bebeklerde bir kaç ay boyunca görülmektedir. Göz kayması 6 aya kadar ara sıra olması normal olarak gözlemlenir. Bebek 6 aylığa geldiği zaman ise gözlerin kontrolü beyinde artık gelişir ve ara sıra olan kaymalar biter. Ancak 6 aylık bir bebeğin göz kayması durumları meydana geliyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde Görülen Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

6 aylık bebekte göz kayması neden olur, belirtileri nelerdir? Bebeklerin bir kaç ayında meydana gelen göz kayması, pek çok belirti ile kendini gösterir. Ancak bebeğiniz 4 ile 6 aylık ise, uzman bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Çünkü bebeklerin ilk 6 aya kadar göz kayması normal olarak belirtilir. O yüzden geç olmadan doktor kontrolü yapılmalıdır. Göz kayması belirtileri ise; gözlerin farklı yönlere doğru bakması, gözlerin paralel durmaması, bebeğin yan bakması veya bebeğin ışığa doğru bakamaması ve yürümeden sonra oluşan dengesizlik gibi durumlar şaşılık belirtileri arasındadır.

Bebeklerde Göz Kaymasına Sebep Olan Etkenler

6 aylık bebekte göz kayması neden olur, sebepleri nelerdir? Bebeklerde görülen göz kaymasının nedenleri oldukça fazladır. O yüzden tek bir nedene bağlanmaması oldukça önemlidir. Bebeklerde görülen göz kaymasının sebepleri ise; ateşli hastalıklar, travma yani başının bir yere çarpma, kafatasının gelişmemesi, beyinde su toplanması, down sendromu, yaralanmalar, retina kanseri ve göz kaslarının gelişmemesi bebeklerin şaşılık sorunlarına yol açar. Aynı zamanda ailede yatkınlık varsa bebekte de görülmesi yüksektir. Yine de göz kaymasına sebep olan nedenler farklı olabilir.

Bebeklerin Göz Kayması Nasıl Muayene Edilir?

6 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusundan sonra bu kaymanın nasıl tedavi edileceğinin öğrenilmesi gerekir. Şaşılık, kesinlikle göz ardına alınmaması gereken bir sorundur. Mutlaka erken teşhis ve tedavi yapılması son derecede önemlidir. Özellikle de bebek 6 aya ulaştığı zaman göz kayması oluşuyorsa doktora danışılmalıdır. Bebeklerin göz kayması durumlarında ilk etapta nedenleri
inceleniyor ve ardından tedavi yöntemleri öneriliyor. Bebeğe uygun bir tedavi belirlenir ve uygun olduğu durumda tedaviye başlanır.

Bebeklerde Şaşılık Nasıl Tedavi Ediliyor?

Bebeklerin göz kayması genellikle gözlük,  göz bandı ile kapama, egzersiz ve ameliyat yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Bu yöntemler doktorların en sık tercih ettiği tedavi yöntemlerdir. Ancak gözlük ile şaşılık tedavi edilemiyorsa doktorunuz bebeğinizi muayene ettikten sonra cerrahi yöntemlere başvurabilir.

SONUÇ

Bebeklerde göz kayması ihmal edilmemesi gereken ciddi bir hastalıktır. Hayatlarının ileri dönemlerinde sorun yaşamamaları için erken teşhis ve tedavi önemlidir. Muayenehanemizde uzun yıllardır bu hastalık konusunda uzman olarak çalışmaktayız. Gerçekleştirdiğimiz testler ve tedavi yöntemleriyle bu hastalık grubunda büyük oranda başarı elde ediyoruz. Sizde sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “6 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×