Bebeğim yan bakıyor – Çocuğum televizyona yan bakıyor

Çocuklarda yan bakma, bebeğim yan bakıyor, çocuğun tv yan bakarak izlemesi

Çocuklarda tv izlerken yan bakma veya bebeklerin yan bakması, bir şeye odaklandıkları zaman veya daha dalgın olduklarında başlarını yan tutma veya yan yan bakmak sık sorulan bir soru. Benzer şekilde bir problem ise güneşli havada bir gözlerini kısmak veya güneşli havada gözlerini açamamaktır.


Anormal baş pozisyonu ne demek?

Yan bakmak ve bir çocuğun yan bakması, tıpta anormal baş pozisyonu olarak adlandırıyoruz.

Anormal baş pozisyonları, başın sağa veya sola eğilmesine, yüzün sağa veya sola ya da bu anormal baş pozisyonlarının herhangi birinin bir kombinasyonunu içerebilir. Ayrıca çene yukarı, çene aşağı şekilde baş pozisyonları da olabilir. Başın anormal pozisyonu, göze bağlı veya göze bağlı olmayan bir şekilde de oluşabilmektedir.

Çocuğum neden yan bakıyor, tv izlerken yan bakmak, başı bir yana eğerek bakma, yan bakma rahatsızlığı

Anormal bir baş pozisyonunun göze bağlı nedenleri nelerdir ?

Şaşılık

Bazen bir kişinin çarpık gözü olduğu zaman, eğer şaşılık belirli pozisyonlarda azalıyorsa kişi başını bu şekilde tutarak şaşılığı kontrol etmeye çalışıyor olabilir. Bu baş pozisyonu aynı zamanda şaşılığa bağlı çift görmeyi de engeller.

Örneğin, üst oblik kas zayıflığı, altıncı sinir felci, Duane sendromu, Brown’s sendromu, orbital duvar kırıkları ve tiroid göz hastalığı ile ilişkili olarak baş pozisyonları gelişebilmektedir.

Nistagmus

Nistagmus olan bazı hastalar (gözlerde titreme olan kişilerde) nistagmusun belli bir baş pozisyonu ile yavaşlaması söz konusu ise, baş pozisyonu ile nistagmusu kontrol altına alma çabası ortaya çıkabilir. Böylece titreme azalır ve daha iyi görme sağlanır. Nistagmuslu çocuklarda baş pozisyonu oluşuyorsa, ki genelde bu durum 3-7 yaş arasında gelişir, bu konuda çocuğun engellenmemesi gerekir.

Göz tembelliği

Eğer bir gözde görme daha az ise, çocuk iyi gören gözü hedefe yaklaştırmak veya ortalamak için kullanabilir. Göz tembelliği 6 aydan itibaren göz ölçümleri ile engelleyebildiğimiz bir sorundur.

Pitozis

Göz kapağı düşüklüğü veya pitozis durumunda (veya sarkık gözkapağı) gözlerin sarkık göz kapağının “altında” görmesine yardımcı olmak için çeneyi genellikle yükseltir.

Göz bozukluğu

Bir çocuk, özellikle astigmatizma olmak üzere önemli bir kırılma hatası varsa, çocuklarda baş çevirme meydana gelebilir. Kafayı döndürme açısı, hastanın göz kapaklarının daraltılmış açıklıklarına baktıklarından daha iyi görmelerine olanak sağladığı düşünülmektedir.

Çocuklarda göz muayenesi nasıl yapılır?

 

Uzun süredir devam eden baş eğikliği veya yan bakma herhangi bir kalıcı soruna yol açabilir mi?

Evet, belirgin anormal bir baş eğikliği varsa, boyun ağrısına veya baş ağrısına neden olabilen boyun kaslarının kalıcı olarak sıkılaşmasına neden olabilir. Ayrıca anormal bir baş eğikliği yüz kemiklerinin anormal şekilde yüz asimetrisine yol açmasına neden olabilir.

Anormal bir baş pozisyonunun gözle ilgili olmayan nedenleri nelerdir?

Boyun kaslarının doğumsal olarak kısalması baş eğilmesine neden olabilir. Bu duruma genellikle konjenital tortikollis denir. Anormal kafa pozisyonunun diğer göz dışı nedenleri arasında serebral palsi, kemik anormallikleri, oksipito-servikal sinotostoz ve tek taraflı işitme kaybı yer alır.

Anormal kafa duruşları için herhangi bir tedavi var mı?

Evet. Anormal kafa duruşları genellikle geliştirilebilir. Şaşılık, nistagmus ve pitoz ile ilgili kafa duruşlarının tedavisi için cerrahi prosedürler mevcuttur. Daha zayıf görme (ambliyopi) olan bir göz için refraktif kusurlar ve kapama tedavisi için gözlükler diğer tedavi alternatifleridir.

Fizik tedavi sıklıkla sıkı boyun kaslarından konjenital tortikollise yardımcı olur.

Bir çocukta yan bakma veya başını eğme gibi bir sorun bulunması durumunda mutlaka detaylı bir göz muayenesi gerekir.

Çocuklarda göz sorunları ve çocuk göz muayenesi hakkında ön bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayrıca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.

 

Paylaş:

8 yorum “Bebeğim yan bakıyor – Çocuğum televizyona yan bakıyorAdd yours →

  1. Merhabalar hocam.. 2,5 yaşında ki oğlum genelde tv izlerken kafası sabit kalacak şekilde yan bakıyor.. uyardığım zaman düzeltiyor. Bazen günde 2-3 kez denk geliyorum bazen 1 hafta denk gelmiyorum.. Göz Doktoruna gittik kendisini muayene ettirmedi cihazlara bakmadı doktor bey sadece merceğe benzeyen bir aletle bakmak zorunda kaldı. Şimdilik bir sıkıntı görünmüyor 1 yıl sonra getirin cihazlarda muayene edelim dedi. Çok endişeleniyorum uyuyamıyorum.Sizi bu konu hakkındaki yazınızı gördüm. Ne yapmamı tavsiye ediyorsunuz lütfen bir yol gösterin bu kadar endişem yerli mi herhangi bir şeye geç kalmaktan korkuyorum

  2. Merhaba Ahmet Er, eğer çocuğunuz televizyona yan bakıyorsa ve endişeniz devam ediyorsa tekrar muayene olmanızı öneririm. 2 ile 3 yaş arasında çocuk muayeneleri zor olabiliyor, tekrar denemenizi tavsıye ederim.

  3. Merhaba dr. Dört yaşında kızımın gözünde kayma mevcut. Iki yaşına kadar yalancı kayma düzelir belki diye bekledik.muayene konusunda huzursuzluk yapıyor ve ciddi sıkıntı yaşıyoruz.sizi yakın çevrem tavsiye etti.en kısa zamanda muayene ye geleceğim.sizden ricam kızımın bir fotoğrafını göndersem görülen kadar bilgilendirme yapabilir misiniz? (Genetik olma ihtimali var mıdır annesi olarak ben uzun süre kapama tedavisi ve opere oldum.ayrica cocuk muayenesi hakkında genel bilgi almam mümkün mü teşekkürler.

  4. Merhaba hocam 2.5 yasinda kizim var 2 aylikken boynu hafif sola eğik bas pozizyonu oldu arada basini duzeltiyor ama genelde hep basi sola egik kizimin gözelrinde sorunmu var su an doktorada gidemiyoruz virus nedeniyle gec kalmaktan cok korkuyorum

  5. Merhaba, daha önce hiç muayene olmadıysanız yorum yapabilmek mümkün değil. Yeni başlayan bir baş pozisyonu bizim için önemli. Uygun zaman ve koşullar altında ihmal etmeden muayene olmanız da fayda var.

  6. Merhaba hocam. 5 yaşında kızım var. Televizyona yan bakıyor. Günlük hayatta yan baktığı olmuyordu ama bu yıl özellikle bana bakarken de arada yan bakmaya başladı. 6 ayda bir göz muayenesine götürüyorum tüm doktorlar görme sinirlerinde vs bir sıkıntı olamadığını bir alışkanlık geliştirdiğini söylediler fakat bu alışkanlığı değiştirmek için bir şey söylemediler. Sizin bir tavsiyeniz olabilir mi acaba ?

  7. Merhaba, çocuklarda yoğun bir şekilde TV veya derslerde tahtaya yan bakma varsa, ayrıca KBB muayenesi de olmanızı tavsiye ediyoruz. Bir kulakta az işitme olması da bu soruna neden olabiliyor. Şaşılık veya gizli şaşılık testleri yapılabilir. Göz numaraları küçük de olsa, bu alışkanlığın sürekli olmasını engellemek adına özellikle küçük astigmatların düzeltilmesi ve gözlük kullanımı faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×