Bebeklerde Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır? Gözlerin farklı yönlere bakmasına göz kayması diğer bir adıyla şaşılık denir. Bebeklerde de sık karşılaşılan bir durum olan göz kayması, tek gözde olabileceği gibi çift gözde de olabilir. Bebeklerde ki göz sinirleri tam olarak gelişmediği için ilk üç aya kadar olan göz kaymaları normal olarak kabul edilir.

Bebeklerde Göz Kayması Neden Olur?

Bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır sorusundan önce bu kaymanın sebebi bilinmelidir. Bebeklerde göz kayması genetik olabileceği gibi optik kırılma sorunlarından dolayı da oluşabilir. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi optik kırılma sorunlarından dolayı bebekte göz kayması oluşabilir. Bunların dışında erken doğum, hamilelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, bebekte burun kökünün basık olması, havale geçirme, yüksek ateşli hastalık geçirme gibi nedenlerden dolayı bebeklerde göz kayması görülebilir.

Bebeklerde Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

Peki bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır? Bebeklerin ilk 3 ile 5 aylık döneminde göz kasları yeterince gelişmez. Bu yüzden gözde kaymalar oluşabilir. Göz kayması uzun sürdüyse özellikle ilk 6 aydan sonra göz kayması yaşanmışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bunun dışında göz kaymasını kendi yöntemlerinizle anlamanın bazı yolları vardır. Bebeğin size baktığında göz bebeklerindeki siyah noktalar simetrik olmalıdır. Simetrik değilse doktora başvurulması gerekmektedir. Üç aya kadar olan göz kaymaları normaldir. Üç aylıktan sonra
bebekte göz kayması olup olmadığını anlamak için şu egzersizler yapılabilir: Bebeğin 20 cm uzağında göz hizasında olacak şekilde dikkatini çeken bir nesneyi hareket ettirin. Sağa, sola, yukarıya, aşağıya hareket ettirirken bebeğin verdiği tepkileri dikkatlice izleyin. Bebeğin her iki
gözü de aynı anda nesneyi takip ediyorsa göz kayması yoktur. Bebeklerde göz tedavisi önemli sağlık konusundan birisidir.

Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır sorusunu yanıtladığımıza göre bir diğer aşama olan tedavi yollarını bilmenizde fayda var. Göz kayması için birden fazla tedavi yöntemi vardır. Bunlar;

Göz Bandı Kullanımı: En sık karşılaşılan yöntemlerdendir. Kayma olmayan göze takılır. Kayan göz kaslarının güçlenmesi, kaymayan göz kaslarının gevşetilmesi sağlanır. Göz bandı bebeğe günde iki-üç saat takılır. Bunun dışında eğer aşırı bir göz kayması varsa günde altı saate kadar takılabilir.

Gözlük: Bebekte göz kusurlarından dolayı göz kayması oluşmuşsa gözlük ile tedavi uygulanır.

Göz Kayması Egzersizleri: Egzersizleri düzenli bir şekilde yaptırmak göz kaymasını azaltacağı gibi tamamen yok olmasına da yardımcı olabilir. Doktorun uygun gördüğü egzersizler bebeğe yaptırılır.

Ameliyat: Doğuştan olan göz kaymaları için ameliyat tek seçenektir. Sonradan oluşan göz kaymalarında diğer tedaviler işe yaramazsa sonrasında ameliyat önerilir.

Göz Muayenesi Önemli

Bebeğin mutlaka göz kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Erken teşhis ve tedavi bu anlamda çok önemlidir. Zamanında tedavi edilmeyen göz kayması başka rahatsızlıklara da yol açabiliyor.

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi <— hakkında bilgi için tıklayın.


Konuyla ilgili tüm sorularınız ve randevu oluşturmak için bize Whatsapp destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Bebeklerde Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×