En İyi Lens Markası

En iyi lens markası nedir? Kontakt lensler; gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilerek uygulanan, kırma kusurlarını düzeltmek ya da bazı göz kusurlarını düzeltme veya tedavi amaçlı kullanılan protez ürünlerdir. İki çeşit lens bulunmaktadır. Bunlar gaz geçirme özelliği olan sert lensler ve yumuşak dokulu lenslerdir. Gaz geçiren sert lensler bazı durumlar dışında tercih edilmemektedir. Göze yüksek oranda oksijen geçişi sağlayan bu lensler göze ilk takıldığında varlıkları çok hissedildiği için biraz alışma süresi gerektiren gerektirir. Yumuşak lensler ise gözlük yerine en çok tercih edilen lenslerdir çünkü konforu daha yüksektir ve günümüzde görüş kalitesi oldukça iyidir. Numaralı kontakt lens muayenesi kliniğimizde en sık yaptığımız uygulamalar arasındadır.

Lens Kullanılabilen Başlıca Görme Bozuklukları

Miyop, göze paralel olarak gelen ışınların retina önünde odaklanması sonucu oluşur. Miyop hastaları yakını görebilir fakat uzağı net bir şekilde göremezler. Bu görme bozukluğunun genetik geçişi sıktır. Hipermetrop ise özellikle yakını görmede zorluk yaşarlar. Hipermetrop derecesinde yükselme bu hastalarda uzağı görmede de sorun yaratabilmektedir. bu hastalık gözün ön veya arka çapının az olması sonucu ortaya çıkmaktadır.

En İyi Lens Markası

Kontakt lensler için en iyi lens markası olarak tek bir markaya işaret etmek doğru olmaz. Her markanın farklı kullanım amaçları için üretilmiş lensleri mevcuttur. Bu lensler arasından seçim yaparken oksijen geçirgenliği oranına dikkat etmek iyi olur. Kontakt lensler genellikle aylık değişimli şekilde kullanılmalıdır. Lensinizin kullanım süresine mutlaka uymanız gerekir.

Kontakt Lenslerin Bakımı

Özellikle lens seçiminizde en iyi lens markası için gözde yaptığı kuruluk oranlarını ve bakım özelliklerini incelemelisiniz. Lensi kaybetme ya da kirlenmesine neden olabilecek ortamları seçmemelisiniz. Lensi takacağınız ortamda mutlaka bir ayna bulunmalıdır. Lenslere dokunmadan önce özellikle ellerinizi yıkayıp kurutmalısınız. Göze takmadan önce mutlaka solüsyon ile temizlemelisiniz. Kullandığınız markanın özelliğine göre gözde kalabilme süreleri değiştiği için yine de günlük bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Kontakt Lens Bakımı
Kontakt Lens Bakımı

Hangi Durumlarda Kontakt Lensler Çıkarılmalı

Gözde yaşanan kaşıntı, batma ve yanma hissinin başlaması. Normal boyutta olmayan göz akıntısı veya kızarıklık durumlarında lensler çıkarılmalıdır. Ayrıca gözde yaşanan görmede bulanıklığı, nesnelerde hareketlenme görüntüsü, lenslerin ilk takıldıkları zamanlardaki netlik hissinin kaybolması ve çıkarıldığında rahatsızlık hissinin ortadan kalkması gibi durumlarda lensler çıkartılarak kontrol edilmelidir. Eğer bir hasar varsa yeni bir lens ile değiştirilmelidir. Buna rağmen benzer sorunlar yaşanırsa mutlaka doktorunuza danışınız.

Muayenehanemizde kontakt lens muayenesini büyük bir titizlikle gerçekleştirmekteyiz. Konuyla ilgili diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “En İyi Lens MarkasıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×