Göz büyümesi – Egzoftalmus

Göz büyümesi, bir gözün diğerinden daha büyük görünmesidir. En sık olarak bir göz kapağı diğerinden daha fazla açıldığında veya diğer göz kısıldığında böyle bir görünüm oluşabilir. Göz büyümesi ihmal edilmemesi gereken ve bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gereken bir sorundur.

Teşhis

Göz büyümesinin en sık nedeni bir tiroid veya guatr olarak adlandırılan hastalıktır. Ayrıca geçici yüz felci gibi durumlarda da gözde büyüme görünümü oluşabilmektedir. Diğer bir sebep de, göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olan kişilerde görülen göz kapaklarında fazla açılmadır. Göz büyümesi nedeniyle bize başvuran hastalarda öncelikle bir göz muayenesinde, göz kapaklarının fonksiyonlarına bakıyoruz.

Ekzoftalminiz varsa optik sinirde (gözünüzden beyne sinyal ileten) küçük bir risk de vardır; bu, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse görüşünüzü kalıcı olarak etkileyebilir.

Tıp dilinde ‘’Proptozis ve ekzoftalmos’’ olarak adlandırılan şişkin gözler bazı insanlarda doğumsal veya yapısal olarak bulunmaktadır.

Normal bir anatomik göz yapısında; gözün beyaz kısmı göz kapağınızı kaldırmadan irisinizin üzerinde görünmemelidir. İrisiniz gözünüzün renkli kısmıdır. Gözünüzdeki beyaz iris ve üst göz kapağınız arasında gözüküyorsa, anormal şişkinlik belirtisi olabilir. Önereceğimiz tedavi planı gözünüzün şişkinliğinin temel nedenine bağlı olacaktır.

Göz büyümesi nedenleri

Göz büyümesinin en yaygın nedeni hipertiroidizm veya aşırı aktif tiroid bezidir. Tiroid beziniz boynunuzun önünde bulunmaktadır. Genel vücut çalışmasının kontolünü sağlayan tiroid bezlerinin fazla çalışması sıklıkla göz büyümesine neden olur.

Diğer sebepleri; yüksek miyopi, enfeksiyonlar, damarlarda genişleme ve yumak oluşumları (orbital hemanjiom) ve göz yuvasına ait hastalıklardır. Ayrıca sinüs enfeksiyonları da göz etrafındaki ve göz kapaklarındaki dokulara yayılım gösterebilir.

Göz etrafındaki dokularda şişme ve kızarıklığın en sık nedeni ise enfeksiyonlardır. Göz kapaklarında sıcaklık artışı ile birlikte görülen bu durum mutlaka ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Nadir olan sebeplerin tespiti için tomografi veya MR gibi tetkikler yapılması gerekebilir. Bu tekniklerle eğer bir göz büyümesi sebebi bulunamaz ise, bu durumda göz kapaklarının fazla açıklığının giderilmesi için estetik operasyonlar planlıyoruz.

göz büyümesi

Göz Büyümesi Tedavisi

Göz büyümesi operasyonu ile; göz büyümesi ile göz etrafında belirginleşen yağ torbalarının giderilmesi, göz kapağındaki fazla ciltlerin alınamsı veya aşırı açık olan göz kapağının düşürülmesi sağlanmaktayız.

En sık gerçekleştirdiğimiz cerrahi girişimlerden olan göz estetiği ameliyatları arasında olan bu sorun, lokal anestezi ile gerçekleştirilecek bir ameliyat ile kurtulmak mümkündür. Aynı gün hastalarımızı taburcu ettiğimiz bu giriimler ile doğal bir görümü tekrar kazanmak mümkün olmaktadır.


WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.


Öğrenmek pahalıdır, ama bilmemek çok daha pahalıdır. H. Clausen


Kaynak
Paylaş:

0 yorum “Göz büyümesi – EgzoftalmusAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×