Göz kayması gözlükle düzelebilir mi?

Göz kayması gözlükle düzelebilir mi?

Göz kayması gözlükle düzelebilir mi ? Göz kaymalarının bir bölümü gözlükle düzelebilir. Bu tip kaymaların en sık gördüğümüz örneği; Akomodatif Ezotropya adı verilen içe kaymalardır.

Çocuklukta görülen en sık kayma türüdür. Toplumda %2’ye yakın bir oranda görülür. Yüksek hipermetropik gözlükler ile bu kaymaları ortadan kaldıramasak da kontrol altına alabiliyoruz. 

Göz kayması belirtisi; okuma ile içe kayma

 

Orta ve yüksek hipermetrop göz bozukluğu olanlarda, gözler bulanık görmenin üstesinden gelmek için görüntüyü netleştirmek için kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmaların en çok olduğu zamanlar, yakın okuma gibi aktivitelerdir. Bu hasta grubunda en sık duyduğumuz şikayet okuma sırasındaki içe kaymanın belirginleşmesidir.

Göz kayması gözlükle düzelebilir mi?

Çocuklarda yaptığımız görme muayenesi ve göz bozukluğunun belirlenmesi neticesinde, gözlük tedavisi ile akomodatif ezotropya tipinde içe kaymaları  tedavi etmek mümkündür.  AKOMODATİF EZOTROPYA klasik olarak yüksek numaralı hipermetropik camlar yani +5 veya +6 camlar ile tedavi edilir.

Gözlükle düzelttiğimiz diğer kaymalar ise, ani şekilde ortaya çıkan kaymalardır. Bu kaymalar eğer 20 PD kayma açısına sahip ise PRİZMATİK GÖZLÜKLER ile düzeltilebilmekteyiz. Özellikle çift görme sorunu olduğunda prizmatik gözlükle düzelme sağlamatayız. Göz sinir felçleri veya guatr hastalığına bağlı göz kaymaları prizmatik gözlükler ile tedavi edilebilmektedir.

Göz bozukluğunda gözlerde kayma neden olur?

Özellikle hipermetrop göz bozukluğunda, gözlük veya başka bir şekilde bu bozukluk giderilmez ise, gözler bu bulanıklığı ortadan kaldırmak için odaklanmaya çalışır. Özellikle yakın bir cisime odaklandığında gözler bu duruma uyum sağlamak için gözler normalde bir miktar içe doğru birbirlerine yaklaşırlar. Bu uyum mekanizmasının ayarsız veya kontrol dışına çıkması ile akomodatif ezotropya ortaya çıkar.

Akomodatif Ezotropya Nedenleri

  • Hipermetropi en büyük nedendir. Genelde +2 veya daha yüksek oranda bulunur. Bazen miyopi veya göz bozukluğu olmadan da ortaya çıkabiliyor.
  • Genetik yatkınlık
  • Travma
  • Ateşli hastalık
  • Şİkayetler 40 yaş civarında yakın okuma yeteneği azaldığında tekrar edebilir.
  • Akomodatif ezotropya 2 yaş civarında ortaya çıksa da daha geç veya erken de ortaya çıkabilir.

Göz kayması gözlükle düzelebilir mi?

Akomodatif Ezotropya Tedavisi

Tedavi başlanması için damlalı muayene yapılması şarttır. %1 sikloplejin ve %2.4 fenilefrin içeren damla sonrasında muayene yapılır. Damlalı muayene sonrasında ortaya çıkan gözlük numaralarının tamamı reçete edilir.

Uzak ve yakın kayma miktarları arasındaki fark 10 Prizm Dioptriden yüksek ise bifokal camlı gözlükle reçete edilebilir.

Bifokal camlar üst kısmı uzağı al bölümü yakını gösteren camlardır.  Düz bakış pozisyonunda şaşılığı devamlı hale gelen hastalarda cerrahi tedavi bir seçenek haline gelir.

Göz kayması gözlük tedavisi

SONUÇ: Akomodatif ezotropya, gözlükle tedavi edeilebilen bir kayma türüdür. Bu kayma türünde zaman içinde gözlük tedavisi yetersiz kalırsa ameliyat gündeme gelebilir. Ayrıca tiroid (guatr) hastalığına bağlı çift görme ve gözde kayma, göz sinir felçlerine bağlı ani göz kaymalarında prizmatik camlar ile tedavi edebiliyoruz. 

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkat; Bu yazı Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda vereceğimiz bilginin yerini tutmaz. Gözünüzde kayma varsa, ön değerlendirme için bize yandaki WHATS APP  yoluyla ulaşın.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir. Biyografiye buradan ulaşabilirsiniz.


Yalancı şaşılık nedir nasıl teşhis edilir? 

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

40 yaşında şaşılık ameliyatı nasıl yapılır?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

İyileşme süreci – Ameliyat sonrası

Yetişkinlerde şaşılık ameliyatı

 

 

Paylaş:

0 yorum “Göz kayması gözlükle düzelebilir mi?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×