Göz tansiyonu nasıl geçer?

göz tansiyonu nasıl geçer

Göz tansiyonu tıbbi adıyla Glokom hastalığı; genelde göz içinde bulunan basıncın yükselmesi ile göz sinirlerini etkileyerek hasara uğraması anlamına gelir. Halk arasında Karasu hastalığı olarak da bilinen göz tansiyonu nasıl geçer tedavisi nedir gibi soruların karşılığını elbette muayeneniz neticesinde vermek daha doğru olur.

Bilgi olması amacıyla göz tansiyonu hakkında sizleri tedavi seçenekleri açısından aydınlatmak istiyoruz. Genel olarak belirti vermeyen ve gözlerde yaşanan bozulma ile ortaya çıkan göz tansiyonu ailede olması durumunda düzenli kontrolleri yaptırarak erken teşhis ile kontrol altına alınabilmektedir. Erken teşhis de kontrol altına alınması ile hasar daha aza indirgenecektir. Özellikle 40 yaş üzeri olanlar mutlaka her yıl düzenli göz tansiyonu kontrollerini ihmal etmemelidirler.

Göz tansiyonu nasıl geçerGenetik olarak ortaya çıkmasının yanı sıra yüksek miyop ve hipermetrop olanlarda da glokom sık olarak görülebilir. Ayrıca 35 yaş üzeri olanlar, diyabet hastaları ve kortizon içeren ilaç kullananlar yüksek risk altındadır. Göz basıncının yüksek olması da riski artırır. Travma ya da yaralanmalar glokom riskini etkiler ve yükseltir. O nedenle mutlaka önemle üzerinde durulmalıdır.

Göz tansiyonu bazı durumlarda doğuştan da var olabilir. Bebeklerde irileşen gözlere, ışığa hassasiyet, gözlerde yaşlanma ve bulanık görmeye rastlanır. Göz tansiyonu bu şekilde doğumsal olarak mevcut olanlarda tedavi olarak ameliyat kaçınılmazdır. İhmal edilmesi ile körlüğe neden yaratabilir.

Göz tansiyonu bazı kişilerde kronik olabilir ve sinsice belirti vermeden ilerleyebilir. Teşhisin geç konulması ve belirti vermemesi göz de hasarı artıracak ve tedavisi zorlaşacaktır.

Az görülen glokom kapalı açılı olan türdedir ve gözde kızarıklık, aşırı baş ağrıları, ışıklar etrafında hareler ve bulanık görme ile kendini belli ederek kısa zamanda körlüğe neden olacaktır. Böyle durumlarda tıbben müdahale edilmesi ve göz tansiyonunun kontrol altına alınması gereklidir.

Göz Tansiyonu Nasıl Geçer?

Göz tansiyonu ancak bu konuda uzman göz hekimi tarafından genel tetkikler ve özel glokom tedavileri ile kontrol altına alınabilir.  Göz tansiyonu nasıl geçer sorusuna yanıtımız; cerrahi, medikal, lazer teknikleri ve XEN implant ile ameliyat edilerek tedavi etmekle sağlanır.

Göz tansiyonu kronik bir hastalık olması nedeniyle hastanın da rolü iyileşme oldukça önemlidir. Ömür boyu sürmesi nedeni ile hastanın kararlı olması gerekir. Böylece görmenin kaybolmaması açısından önemli bir süreç başlatılmış olacaktır.

Genetik yatkınlığınız varsa ve 40 yaşından daha yaşlı iseniz kliniğimize gelerek göz tansiyonunuzu kontrol ettiriniz. Ayrıca migren hastaları, sigara kullananlar, kortizon tedavisi görenler, diyabet hastaları, yaralanması olanlar ve miyop hastaları için de önerimiz düzenli olarak göz tansiyonu ölçümünü yaptırmalarıdır. Sağlıklı ve uzun yıllar gören gözlere sahip olmak için mutlaka hekimlerimizin desteğini almanızı tavsiye ediyoruz.

Glokom Tedavisi ve Göz Tansiyonu Ameliyatı


Glokom tedavisi ve ameliyatı (göz tansiyonu tedavisi ve göz tansiyonu ameliyatı) hakkında bilgi almak için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz.  


Göz tansiyonu tedavisi sürecinde en önemli konu düzenli TAKİP muayeneleridir. Bu muayenelerde görme siniri ve görme alanının takip edilmesi hayati önem taşır. Çünkü tedavisnin ilk dönemlerinde istenen düzeye inen tansiyon zaman içinde tedaviye cevap vermeyebilir. Erken teşhisi önemli olduğu kadar; düzenli kontrol muayeneleri ile glokom hastalığının takip edilerek GÖRME KAYBI ÖNLENEBİLİR!


Sorularınız için tıklayınız => iletişim

Paylaş:

2 yorum “Göz tansiyonu nasıl geçer?Add yours →

  1. Sol gözümde gözümü yukarıya ve yana oynattigimda baş dönmesi oluyor bir de yemeklerden sonra artıyor sanki gözümün içinde bir şey var ve baskı yapıyor gibi soğuk hava ve banyodan sonra bu kısa ve etkili baş dönmeleri artıyor sol kulağımda müthiş çınlama sesi artıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×