Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır ? Göz yaşı kanalı açık olduğu sürece göz yaşımız biz farkında olmadan sürekli olarak buruna ve genize akmaktadır. Gözyaşı kanal tıkanıklığı teşhisi için kullandığımız bazı test yöntemleri mevcut. Göz kanalı tıkanıklığı genellikle sadece hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve hastanın gözlenmesi ile teşhis konulabilmektedir. Hastanın sulanma şikayetinin sürekli olması örneğin çok önemli bir bulgudur. İnsanların çoğunda rüzgara ve soğuk havaya çıktıklarında sulanma şikayeti görülebilir. Ancak sürekli olarak gözlerde sulanma görülmesi ancak kanal tıkanıklığı gibi duruma işaret eder.  Bunun yanında Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır konusu hakkında daha fazla bilgiye bu makalenin devamında ulaşacaksınız. 

 

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Göz yaşı kanal tıkanıklığı olduğu bebeklerde 1. ay civarında göz yaşı salgısının başlaması ile anlaşılır. Birinci aydan itibaren gözlerde sulanma ve çapaklanma olması çok önemli bir bulgudur. Bu sulanma gözlerde sürekli bir haldedir. Ara ara meydana gelen çapaklanma ve göz kapaklarında kızarıklık ve yağışma da diğer göz kanalı tıkanıklığı belirtileri arasındadır. İltihabın olduğu dönemde göz ile burun birleşim yerine yapılan masaj sırasında iltihabın dışarı aktığı görülebilir. Bu akıntı da göz yaşı kanal tıkanıklığının bir belirtisidir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır

  • Boya kaybolma testi
  • Göz yaşı kanalı irigasyon testi
  • Dakriyosintigrafi

Poliklinikte en sık olarak uyguladığımız teşhis yöntemi; göz kanalına enjektör ve kanül yardımı ile serum verilmesidir. Göz yaşı kanalına serum verilmesi ve hasta tarafından buruna gelip gelmediği sorulması en önemli teşhis yöntemlerinden biridir. Bu testte genize serum ulaşmaz ve göz yaşı kanalına verdiğimiz sıvı geri çıkarsa bu durumda kanal tıkalı olduğunu anlıyoruz.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır
Kanala ucu sivri olmayan bir kanül ile girilerek sıvı verilir, bu sıvının enize ulaşması kanalın açık olduğunu gösterir.

 

Boya kaybolma testine ise, göz yüzeyine damlatılan renkli damlanın buruna geçip geçmediği kontrol edilir, eğer göz buruna geçmez ise göz yaşı kanal tıkanıklığı olduğu düşünülür.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bebeklerde masaj veya sondalama ile tedavi edilir. Gözyaşı kanal sondalama tedavisi ile ilgili makale için TIKLAYINIZ. 

Gözyaşı Kanalının Açıldığı Nasıl Anlaşılır?

Ameliyat sonrasında veya bebeklerde probing sonrasında sulanma şikayeti 1 hafta 10 gün içinde geçer. Göz yaşı kanalına su verildiğinde, su genize kaçar. Ve gözyaşı kanalının açıldığı böylece anlaşılır.


Yetişkinlerde ve bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı farklıdır. Hem tedavisi hem de teşhisi özellik gösterir. 

Bebeklerde göz çapaklanması ve göz sulanması


Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ?


Göz yaşı kanal tıkanıklığı bitkisel tedavisi var mı? 


Göz yaşı kanal tıkanıklığı kimlerde görülür? 


Göz yaşı kanal tıkanıklığı nasıl anlaşılır? 

Paylaş:

0 yorum “Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılırAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×