İlk Defa Lens Kullananlar

İlk Defa Lens Kullananlar

Gözlerinde görme bozukluğu veya sağlık sorunu olanlar gözlük kullanırlar. Gözlük kullanmaktan sıkılan yahut gözlüğü artık kullanmak istemeyenler lens kullanma yoluna başvurabilirler. Akıllı Lens kullanabilmek için gözlerinizde görme kusuru, görme yetisinde azalma gibi problemler olması gerekir. Peki ilk defa lens kullananlar nelere dikkat etmeli?

Estetik amaçlı lens kullanmak isterseniz renkli ve numarasız lensler kullanabilirsiniz. Gözlerde pek çok görme kusuru bulunabilir. Bunlar Miyop, Astigmat, Hipermetrop gibi hastalıklar olabilir. Bunlar uzağı görememek, bulanık görmek ve yakını görememek şeklinde tanımlanabilir. Bu durumlarda keskin görüş sağlayan lens kullanabilir ve oldukça kolay bir şekilde yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Lens Nedir ve Niçin Kullanılır?

Lens, özellikle hasta gözler için tasarlanmış olan şeffaf ve numaralı şekillerde karşınıza çıkar. Bu lensler bir mercek gibi gözünüzde keskin görüş sağlar. Bir lens solüsyonu ile temizlenip kullanılan lensler, sizleri gözlükten kurtaracak olan en şık tedavi yöntemlerinden birisidir.

Kimler Lens Kullanabilir?

Hemen herkes lens kullanabilir. Lensler pek çok görme kusuru ve düzeyi için tasarlanmıştır ve görme kusurlarının çoğunda kullanılabilecek bir lens pek çok firma tarafından üretilmiştir.

Lens kullanımı için yaş sınır yoktur. Yenidoğan döneminden itibaren lens kullanmak gerekebiliyor.

Burada en önemli nokta kişinin hijyen kurallarına dikkat edebilmesidir. Siz de bir göz doktoruna göründükten sonra gözünüzün özellikleri, çapı gibi unsurlar dikkate alınarak size yazılmış olan lensleri satın alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lens Muayenesi

Kliniğimizde lens muayenesi yapılarak her hastanın olası lens kullanımı ile ilgili yaşayabileceği sorunları en aza indirgiyoruz. Lens muayenesinde mutlaka görme düzeyleri ve mikroskopik olarak gözün kuruluk ve alerji durumlarını kontrol ediyoruz. Ayrıca numara özelliğine uygun olarak lensler denemesi yapılmaktadır. Görme sağlayan ve gözdeki konforu iyi olan lenslerin tespitini sağlıyoruz.


İlk defa lens kullananlara önerilerimiz

  • Her zaman ellerinizi iyice yıkayın ve gözünüze veya kontakt lenslere dokunmadan önce havluyla kurutun.
  • Gözlerini ovalamayın.
  • Hijyen kurallarına uyun.
  • Lenslerinizi ve lens kutunuzu, talimatlara göre temizleyin, dezenfekte edin ve saklayın.
  • Kontakt lenslerinizi veya lens kılıfını asla musluk suyuyla yıkamayın.
  • Programa bağlı kalın ve göz doktorunuz tarafından tavsiye edilen kontakt lenslerinizi değiştirin.
  • Kontakt lenslerinizi göz doktorunuz tarafından talimat verilenden daha uzun süre kullanmayın.

Lenslerin Özellikleri

Numaralı lensler şeffaf renklidir. Renkli lensler estetik amaçlıdır ve numaralı veya numarasız olarak satılır. Bu renkli lensler göme kusurlarını tedavi etmesi yanında, estetik amaçlı olarak da  kullanılırlar. Oysa ki optik ve tıbbi lensler; şeffaf ve numaralıdır. Göz yapısına uygunlukta ve irisi kaplayacak nitelikte ve büyüklüktedir. Hava geçirgen özellikli ve göz yapısına uygun şeffaf incecik plakalar şeklindedir. Uyandığınız anda gözünüze takabileceğiniz lenslerinizi, gün sonunda gözünüzden kolayca çıkarabilirsiniz ve lens solüsyonu dolu lens kaplarına ayrı ayrı iki lensi de yerleştirip, temizlenmeye bırakabilirsiniz. Lens solüsyonları, lensin temizlenmesini sağlar ve özelliğini kaybetmesini engeller.


Kontakt lens kullanımı hakkında diğer bilgiler için tıklayınız.

Paylaş:

0 yorum “İlk Defa Lens KullananlarAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×