Katarakt Ameliyatının Fiyatı

katarakt ameliyatının fiyatı

Katarakt Ameliyatının Fiyatı? Bazen 50 yaşından sonra, çoğumuz göz doktorumuzun “Kataraktın var” dediğini duyması muhtemeldir. Katarakt, göz içindeki lensin bulanıklaşması olup, gözlük, kontakt lens veya LASIK gibi kornea refraksiyon cerrahisi ile düzeltilemeyen görme kaybına neden olur. Katarakt mutlaka uzman bir göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Görmede azalmanın düşme, trafik kazası gibi birçok soruna yol açabileceği unutulmamalı ve Katarakt tedavisi ihmal edilmemelidir. Peki katarakt ameliyatının fiyatı nedir? 

Katarakt Ameliyatının Fiyatı

Katarakt ameliyatının yapılışı günümüzde artık oldukça modern ve ameliyat sonrası başarı oranı da yüksektir.  Ameliyat mikroskop altında, mikrocerrahi yöntemle kısa sürede gerçekleştirdiğimiz bir ameliyattır. Katarakt ilk başta korkutucu gelebilir ama modern katarakt cerrahisi genellikle katarakt hastalarına kaybolan görmeyi geri sağlayabilir ve sıklıkla gözlüklere olan bağımlılığınızı da azaltabilir.

Kataraktların çoğu yaşlanma süreciyle ilişkilidir ve yaşlı insanlar arasında yaygındır. Türkiye’deki katarakt prevalansının(sıklığının), kısmen nüfusun yaşlanmasına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artması beklenmektedir.Dünyadaki en yaygın körlük ve görme azalması nedenidir. Yaşa bağlı katarakt tüm dünyadaki körlüklerin yaklaşık yarısından sorumludur ve sıklığı yaşla birlikte artar. Kataraktın tek tedavisi cerrahiyle bulanıklaşmış lensin alınması ve yerine yapay bir göz içi merceğinin takılmasıdır. Neyse ki, katarakt ameliyatının cerrahi başarısı bugün çok yüksek ve komplikasyonları da bir o kadar azdır.

Katarakt ameliyatı ile artık akıllı göz içi mercekler sayesinden ameliyat sonrasında uzağı ve yakını görme sağlanır ve kişi gözlüksüz bir şekilde hayatına devam edebilir. Akıllı göz içi merceklerin; üzerilerinde hem uzak hem de yakın için görme odağı vardır.

Katarakt Cerrahisi Temelleri

Katarakt cerrahisinde, gözünüzün içinde bulanıklaşan mercek çıkarılır ve net görüşü sağlamak için yapay bir lens (göz içi lensi veya IOL olarak adlandırılır) ile değiştirilir. Bu prosedür tipik olarak ayaktan hastaya uygulanır ve hastanede bir gece kalmayı bile  gerektirmez.

Modern katarakt prosedürlerinin çoğu, bulutlu, puslu merceği küçük parçalara ayıran yüksek frekanslı bir ultrason cihazının kullanılmasını gerektirir; bunlar daha sonra emilerek yumuşak bir şekilde çıkarılır.

Fakoemülsifikasyon veya “fako” olarak adlandırılan bu prosedür, katarakt çıkarılması için önceki cerrahi tekniklerden daha küçük insizyonlarla gerçekleştirilebilir, daha hızlı iyileşmeyi hızlandırır ve retina dekolmanı gibi katarakt cerrahisi komplikasyonlarının riskini azaltır.

Bulutlu lensin tüm kalıntıları gözünüzden çıkarıldıktan sonra, katarakt cerrahı, doğal lensinizin işgal ettiği aynı yerde iris ve gözbebeğinin arkasına sağlam bir şekilde yerleştirerek, açık bir intraoküler lens yerleştirir. (Özel durumlarda, IOL ve öğrencinin önüne bir IOL yerleştirilebilir, ancak bu daha az yaygındır.)

Cerrah daha sonra gözünüzdeki kesiyi kapatarak katarakt giderimi ve GİL implantasyon prosedürünü tamamlar (bir dikiş gerekli olabilir veya olmayabilir) ve katarakt ameliyatınızın erken evrelerinde güvenliğini sağlamak için göze koruyucu bir kalkan yerleştirilir.

WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.

Lazer Katarakt Cerrahisi

Son zamanlarda, tüm lazer LASIK’te kornea flebini oluşturmak için kullanılan lazerlere benzer birtakım femtosaniyelik lazerler FDA tarafından onaylanmıştır. Bu lazerler, katarakt ameliyatında aşağıdaki adımlar için onay alarak, cerrahi bıçaklara ve diğer elde tutulan aletlere olan ihtiyacı azalttı:

1-Cerrahın merceğe erişimini sağlamak için korneal insizyonlar oluşturma

2-Lensin anterior kapsülünün çıkarılması

3-Kataraktın parçalanması (kırılması ve çıkarılması için daha az fako enerji gerekir)

4-Astigmatizmayı azaltmak için periferik korneal insizyonlar oluşturma (gerektiğinde)

Çalışmalar, lazerlerin katarakt cerrahisinin belirli aşamalarında faydasını göstermesine rağmen, her durumda katarakt ameliyatının iyileşme süresini ve görsel sonuçlarını iyileştirmeyebilir. Lazer katarakt ameliyatı hakkında en güncel bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Katarakt Cerrahisi için Hazırlanma Ve Bir Göz Merceği Seçme

Katarakt ameliyatından önce, kapsamlı bir göz muayenesi yapıyoruz. Ameliyat yaptırmanızın gerekip gerekmediğini ve sahip olabileceğiniz risk faktörlerini saptıyoruz.

Katarakt ameliyatı ile genellikle monofokal lens implantı kullanılır. Çoğunlukla, monofokal göz içi merceklerle katarakt cerrahisi sonrası sadece okuma gözlüklerinin yarı zamanlı olarak kullanılması gerekir. Ancak eğer reçeteli gözlüklere ihtiyaç duyulursa, genellikle ameliyattan yaklaşık bir ay sonra sizin için yeni gözlükler reçete ediyoruz..

Katarakt ameliyatından sonra gözlüklere daha az bağımlı olma fikrinden hoşlanıyorsanız, presbiyopiyi düzeltmenin ve gözlük okuma ihtiyacınızı azaltmanın bir yolu, katarakt cerrahınızın multifokal göz içi merceklerden birini tercih edebilirsiniz.

Cerrahi öncesinde sahip olduğunuz yakın görme, uzak görme ve / veya astigmatizma miktarını doğru olarak belirlemek için bir muayene yapıyoruz. Kornealarınızın eğriliğini ve gözünüzün uzunluğunu belirlemek için gözünüzün ek ölçümleri alınacaktır.Bu ölçümler, katarakt cerrahınızın göz içi lensinin uygun gücünü seçmesine ve ameliyattan sonra mümkün olan en iyi görüşü vermesine yardımcı olmak için gereklidir.

Bugün, özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak katarakt ameliyatınızdan seçim yapabileceğiniz çok sayıda göz içi mercekler var. Bugün astigmatizmayı düzelten torik mercekler vardır.

Katarakt Cerrahisi Sonrası

Komplikasyonsuz bir katarakt ameliyatı tipik olarak sadece yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Ancak merkezimizde 90 dakika veya daha uzun bir süre beklemeniz gerekecek, çünkü ameliyat için göz bebeğinizi genişletmek ve ameliyat öncesi ilaçları uygulamak için ek zamana ihtiyacımız oluyor.

Katarakt ameliyatından sonra mutlaka bir refaktçi gerekmektedir. Ameliyattan bir gün sonra göz doktorunuzu ziyaret edene kadar araç kullanmayı denemeyin lütfen.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Kaçınmanız Gerekenler

  • Yorucu aktivite ve ağır kaldırma (25 kilodan fazla bir şey).
  • İyileştirirken gözlerinizi baskılayabilecek bükme, egzersiz ve benzeri aktiviteler
  • Gözünüze sıçrayan ve enfeksiyona neden olabilecek su. Duş veya banyo yaparken gözlerinizi kapalı tutun. Ayrıca en az iki hafta boyunca yüzmekten kaçının.
  • İyileşme süresince gözlerinizi toza, kire veya diğer enfeksiyona neden olan kirletici maddelere maruz bırakacak herhangi bir aktivite.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Katarakt Ameliyatı Fiyatı

Katarakt tek çözümü ameliyat olan bir hastalıktır. Ameliyatı çok kısa sürer ve yüz güldürücü sonuçlar elde ediyoruz. Katarakt ameliyatının fiyatı ameliyat sırasında kullanılan cerrahi prosüdüre göre değişmektedir. Ayrıca göz içi mercek seçimi ve akıllı mercek seçimi fiyatta değişikliğe neden olmaktadır.

WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatının FiyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×