Keratokonus Ameliyatı

Keratokonus ameliyatı

Keratokonus ameliyatı, kornea incelmesinin durdurulması, görmenin korunması veya iyileştirilmesi için gerçekleştirilmektedir. En sık yapılan keratokonus ameliyatı Cross Linking isimli işlemdir.

Keratokonus ameliyatı ile ilk hedefimiz göz bozukluğunun ve görme kaybının ilerlemesinin durdurulmasıdır. Bu amaçla yapılan cross linking operasyonu ilk aylarda %10 civarında görmede puslanamaya enden olur. Ancak bu kayıp ilerleyen dönemde yerine gelir. Ayrıca bu cross linking işlemi sonrasında da düzenli muayenelerin devam ettirilmesi gerekir. Ancak bu şekilde keratokonus hastalığının ilerlemesinin durdurulduğu ve görme kaybının engellendiği ispat edilebilir.

Keratkonus ameliyatı, cross linking ameliyatı aynı gün iki göze sırasıyla uygulanabilir. Bu işlem sırasında gözdeki kornea tabakasının vitamin damlası damlatılır ardından ışın verilerek kornea dokusunun sertleşmesi ve güçlenmesi sağlanır.

Cross linking işlemi sonrasında ağrı, bulanık görme ve sulanma yoğun bir şekilde olabilmektedir. Bu şikayetler ilk 3 gün içinde büyük oranda azalır. Bir ay geçtikten sonra kontakt lens veya gözlük muayenesi yapılabilmektedir.

Keratokonus Ameliyatı


Cross linking işleminde; kornea üzerine Riboflavin isimli vitamin damlatılı ve bunu takiben vitaminin kornea tabakasını güçlendirmesi için UVB ışınları verilir. Bu uygulama korneanın sertleşmesini ve güçlenmesini sağlar. Cross linking işlemi ile %90 oranında hastalığın ilelemesi durur.

Cross linking işlemi yanında mutlaka hastanın gözünü kaşıması engelenmelidir. Bu yönde allerji tedavileri yapılması gerekir.

İleri derecede korneada incelmesi olan kişilerde keratokonus ameliyatı olarak cross linking yapılamsı mümkün değildir, bu hastalarda KORNEA NAKİL ameliyatı gerekebilir. Kornea nakil ameliyatı ile incelmiş ve sivrileşmiş olan kornea dokusu alınarak yerine başka bir insandan alınan kornea dokusu konulur. Bir tür organ bağışlanması ve organ nakil çeşidi olan Kornea Nakil ameliyatı özellikli ve farklı bir göz ameliyatıdır. Kornea nakil ameliyatı neticesinden birçok keratokonus hastasının görme fonksiyonu tekrar sağlanmaktadır.


Keratokonus ameliyatı

Cross linking işlemi

Kornea halka uygulaması

Kornea nakli

Radyal keratotomi (Artık yapılmamaktadır)

Cross linking + Lazer ameliyatı (Az sayıda hastaya uygulanabilir)

Keratokonus hastalarında ileri derecede miyop ve astigmatı ortadan kaldırılması için lazer ameliyatları uygulanabilmektedir ancak bu işlemin Cross linking adı verilen işlemle birlikte yapılması gerekmektedir.


Keratokonus ameliyatı sonrası görme kaybının durması hedeflenmektedir. Ancak genellikle cross linking işlemi sonrası ilk 2-3 ay görmede hafif bozulma görülür. İlerleyen aylar içerisinde görme cross link işlemi seviyesine dönmektedir.

Keratokonus ameliyatı sonrası düzenli muayene ve topografik inceleme yapılması çok önemlidir. Kornea incelmesi devam söz konusu olursa cross linking işleminin tekrarı gerekebilir.

Cross linking işlemi kontakt lens veya gözlük kullanımına engel değildir. Yaptığımız kontroller sonrasında gözlük ve kontakt lenslerin kullanımına karar veriyoruz.

Keratokonus günümüzde artan tedavi seçenekleri ile görme kaybının büyük ölçüde durdurulan bir hastalık durumuna gelmiştir.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. 

Kaynak
Paylaş:

0 yorum “Keratokonus AmeliyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×