Keratokonus Tedavi Fiyatları

Keratokonus Tedavi Fiyatları

Keratokonus, kornea incelmesidir ve korneanın sivri bir şekle girmeye başladığı ilerleyici bir göz hastalığıdır. Keratokonus tedavisinde öncelikle hastalığın ilerleyip ilerlemediği kontrol ediyoruz. Bu koni şekli, ışığa duyarlı retinaya giden yolda göze girerken ışığı bozar ve çarpık görmeye yol açar. Keratokonus, bir veya iki gözde ortaya çıkabilir ve genellikle  genç yaş grubunu etkilemektedir. Keratokonus tedavisi hastanın durumuna özel birden fazla yöntem içermektedir. Keratokonus tedavi fiyatları her bir yöntem için ayrı olarak belirlenmektedir. Önemli olan hastaya en uygun keratokonus tedavi yöntemini bulmaktır.

Keratokonus belirtileri

Kornea, şekil olarak daha düzensiz hale geldikçe düzensiz astigmatizmanın gelişmesine neden olarak, çarpık ve bulanık görme ile ek problemler yaratır. Parlama ve ışık hassasiyeti de oluşabilir. Çoğu zaman, keratokonik hastalar, göz doktorlarını ziyaret ettikleri her defasında gözlük reçetelerinde değişiklikler yaşarlar.

Keratokonus nedenleri nelerdir?

Yeni bir araştırma, keratokonusa yol açan korneal dokunun zayıflamasının, kornea içindeki enzimlerin dengesizliğine bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Bu dengesizlik korneayı serbest radikaller olarak adlandırılan bileşiklerden oksidatif hasara karşı daha duyarlı hale getirir ve bu da zayıflamasına ve şişmesine neden olur.

Korneada hasar ve korneanın zayıflaması için risk faktörleri arasında genetik bir yatkınlık vardır ve keratokonusun neden aynı ailenin birden fazla üyesini etkilediğini açıklar.

Keratokonus ayrıca güneşten ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak, aşırı göz sürtünmesi , zayıf yerleştirilmiş kontakt lensler ve kronik allerjiye bağlı göz tahrişi ile ilişkilidir.

Keratokonus Tedavisi

Keratokonusun en hafif  formunda, gözlük veya yumuşak kontakt lensler yardımcı olabilir. Ancak hastalık ilerledikçe ve kornea incelendiğinde ve şekil olarak giderek daha düzensiz hale geldikçe, gözlükler ve düzenli yumuşak kontakt lens tasarımları artık yeterli görme düzeltmesi sağlamaz.

Progresif keratokonus tedavisi aşağıdakileri içerir:

  • Korneal çapraz bağlama (CXL)
  • Özel yumuşak kontakt lensler
  • Gaz geçirgen kontakt lensler
  • “Piggybacking” kontakt lensler
  • Hibrid kontakt lensler
  • Skleral ve yarı skleral lensler
  • Protez kontakt lensler
  • İntacs
  • Topografi kılavuzlu iletken keratoplasti
  • Korneal nakli

Korneal çapraz bağlama

Kornea kollajen çapraz bağlama veya CCL olarak da adlandırılan bu prosedür keratokonusta göz yüzeyinin şişmesini durdurmak için kornea dokusunu güçlendirir.

Korneal çapraz bağlanmanın iki versiyonu vardır: epitel-off ve epitel on.

Epitelyum ile çapraz bağlanma ile korneanın dış tabakası ( epitelyum olarak adlandırılır), daha sonra UV ışığı ile aktive olan korneaya bir tür B vitamini olan riboflavinin girmesine izin vermek üzere çıkarılır.

Epitel on yöntemi ile (transepitelyal çapraz bağlanma olarak da adlandırılır), tedavi sırasında korneal epitelyum bozulmadan kalır. Epitel on yöntemi, riboflavinin korneaya girmesi için daha fazla zaman gerektirmektedir, ancak bu tekniğin destekçilerine göre potansiyel avantajlar daha az enfeksiyon riski, daha az rahatsızlık ve daha hızlı görsel iyileşmeyi içermektedir.

Kornea çapraz bağlanması keratokonus hastaları arasında korneal transplantasyon ihtiyacını önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca LASIK veya diğer görme düzeltme ameliyatlarını takiben komplikasyonları tedavi etmek veya önlemek için bir yol olarak araştırılmaktadır.

Korneal çapraz bağlama ve Intacs implantlarının bir kombinasyonunun kullanılması da keratokonus tedavisinde gözlük veya kontakt lens kullanmayan hastalarda kullanmaktayız.

Özel yumuşak kontakt lensler

Son zamanlarda, kontakt lens üreticileri, hafif-orta keratokonusu düzeltmek için özel olarak tasarlanmış özel yumuşak kontakt lensler geliştirdiler. Bu lensler kişinin keratokonik göz (ler) inin ayrıntılı ölçümlerine dayanarak siparişe göre yapılır ve bazı kullanıcılar için gaz geçirgen lenslerden (GP’ler) veya hibrid kontakt lenslerden daha rahat olabilir.

Keratokonusun düzeltilmesi için kullanılabilen özel yumuşak lensler şunları içerir:

KeraSoft lensler (Bausch + Lomb). Bu yüksek-su silikon hidrojel lensler, 20 adete kadar diyoptriye (D), ileri görüşlülüğü veya -12 D’ye kadar astigmatizmi düzeltebilir.

NovaKone lensler (Bausch + Lomb). Bu orta-su hidrojel lensleri, 30 D’ye kadar yakın görüşlülüğü veya ileri görüşlülüğü ve -10 D’ye kadar astigmatizmayı düzeltebilir.

Her iki mercek, kişiye özel bir uyum için çok geniş bir uydurma parametresine sahiptir ve keratokonik bir göz üzerinde daha fazla stabilite sağlamak için normal yumuşak merceklerden çap olarak daha büyüktür.

Son zamanlarda, hafif keratokonusun düzeltilmesi için torik yumuşak kontakların ve rijid gaz geçirgen merceklerin görsel performansı üzerine yapılan bir araştırmada, GP lensler düşük kontrastlı durumlarda daha iyi görme keskinliği sağlamasına rağmen, yumuşak torik lensler yüksek kontrastlı keskinlik testlerinde eşit derecede iyi performans göstermiştir.

Gaz geçirgen kontakt lensler

Gözlükler veya yumuşak kontakt lensler keratokonusu kontrol edemezse, gaz geçirgen kontakt lensler genellikle tercih edilen keratokonus tedavisidir. GP lensleri kornea üzerinde tonozlar, vizyonu iyileştirmek için düzensiz şeklini düzgün, homojen bir kırılma yüzeyi ile değiştirir.

Keratokonuslu bir göze kontakt lens takılması genellikle zordur ve zaman alıcıdır. Özellikle keratokonusunuz ilerlemeye devam ederse, uygun bir şekilde geri dönüş ziyaretlerini bekleyebilirkeratokonus tedavi fiyatları

Piggybacking kontakt lensler

Koni şeklinde bir kornea üzerinde gaz geçirgen bir kontakt lens takılması bazen keratokonuslu bir kişi için rahatsızlık verebileceğinden, bazı göz doktorları aynı göze iki farklı kontakt lens türü “piggybacking” i desteklemektedir.

Keratokonus için bu yöntem, silikon hidrojelden yapılmış gibi yumuşak bir kontakt lensin gözün üzerine yerleştirilmesini ve daha sonra yumuşak lensin üzerine bir GP lensin yerleştirilmesini içerir. Bu yaklaşım, kullanıcı konforunu arttırır çünkü yumuşak lens, sert GP lensinin altında bir yastık gibi davranır.

Hibrid kontakt lensler

SynergEyes tarafından üretilen UltraHealth ve ClearKone hibrid kontakt lensler, yumuşak bir çevresel “etek” ile yüksek düzeyde oksijen geçirgen bir sert merkezini birleştirir. Bu lensler özellikle keratokonus için tasarlandı ve lensin merkezi GP bölgesi koni şeklindeki kornea üzerinde daha fazla rahatlık sağlamak için tonozlandı.

Hybrid kontakt lensler, SynergEyes’e göre, gaz geçirgen kontakt lenslerin keskin optiklerini ve yumuşak merceklere rakip olan rahatlık sağlar. UltraHealth ve ClearKone, keratokonik bir gözün düzensiz şekline uyum gösteren bir uyum sağlamak için çok çeşitli parametrelerde mevcuttur

Skleral ve yarı skleral lensler

Bunlar büyük çaplı gaz geçirgen kontaklardır – merceğin çevresi ve kenarı gözün “beyazı” na ( sklera ) dayanacak kadar büyüktür. Sklera mercekleri, skleranın daha büyük bir kısmını kaplarken, yarı-skleral lensler daha küçük bir alanı kaplar.

Skleral ve yarı skleral lenslerin merkezi düzensiz şekilli kornea üzerinde tonoz ettiğinden, bu lensler gözün koni şeklindeki yüzeyine daha rahat oturması için baskı uygulamamaktadır. Bu daha büyük lensler, her bir göz kırpma ile hareket eden geleneksel gaz geçirgen kontakt lenslere göre daha stabildir, çünkü bunlar korneanın sadece bir bölümünü kaplarlar.

Protez lensler

Keratokonik gözlerin uyumu çok zor olduğundan, şiddetli hastalığı olan hastalar genellikle prostetik kabuk olarak ikiye katlanan gelişmiş bir skleral lens tasarımına ihtiyaç duyarlar.

Bu protez lensin bir örneği, 1990’lardan beri kullanımda olan oküler yüzey ekosisteminin protez replasmanı olan BostonSight PROSE’dir. Bu tedavi görme fonksiyonunu düzeltir, iyileşmeyi destekler, semptomları azaltır ve keratokonus gibi karmaşık kornea hastalıkları olan hastalar için yaşam kalitesini artırır.

Intacs

Addition Technology tarafından üretilen bu cerrahi olarak uygulanan korneal ekler , Ağustos 2004’te keratokonus tedavisinde FDA onayı almıştır. Kük plastik insertler, korneanın çevresinde göz yüzeyinin hemen altına yerleştirilmiştir ve daha net bir görüş için kornea yeniden şekillendirilmesine yardımcı olur.

Keratokonus hastaları artık kontakt lens veya gözlük ile fonksiyonel görüş elde edemediğinde intafiklere ihtiyaç duyulabilir.

Bazı çalışmalar Intacs’ın keratokonik bir gözün en iyi gözlük düzeltilmiş görme keskinliğini standart bir göz grafiğinde ortalama iki çizgiyle iyileştirebileceğini göstermektedir. İmplantlar ayrıca çıkarılabilir ve değiştirilebilir olma avantajına sahiptir. Cerrahi prosedür sadece yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

İntaklar gecikebilir ancak keratokonus ilerlemeye devam ederse korneal transplantasyonu önleyemez.

Topografi kılavuzlu iletken keratoplasti

Daha fazla çalışmaya ihtiyaç olsa da, topografi kılavuzlu iletken keratoplasti (CK) içeren küçük bir çalışmanın erken sonuçları, bu prosedürün kornea yüzeyindeki düzensizliklerin düzeltilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu tedavi, gözün ön yüzeyini yeniden şekillendirmek için korneanın çevresinde birkaç noktada küçük bir probla uygulanan radyo dalgalarından enerji kullanır. Göz yüzeyinin bilgisayar görüntülemesiyle yaratılan topoğrafik “harita”, kişiselleştirilmiş tedavi planları oluşturulmasına yardımcı olur.

Kornea nakli

Keratokonuslu bazı kişiler sert bir kontakt lense tahammül edemezler veya kontakt lenslerin veya diğer tedavilerin artık kabul edilebilir bir görüş sağlamadığı noktaya ulaşırlar.

Görüldüğü üzere keratokonus tedavisi bir çok yöntemle başarıya ulaşmaktadır. Keratokonus tedavi fiyatları kullanılan yöntem gibi birçok nedene  göre değişmektedir.


Keratokonus konusunda İZMİR ‘de çalışmaktayız.  Keratokonus tedavisinde mutlaka her aşamayı sırayla takip ediyoruz. Hastalığın ilerlemesinin durdurulması en önemli basamaktır. Halka tedavisi, lazer ile numaraların azaltılması veya kornea nakil seçeneklerini ise mümkün olduğunca sona saklıyoruz.


Keratokonus tedavi fiyatları ve randevu almak için bize ulaşın.


Keratokonus tansı ve tedavisi ile ilgili diğer makalelerimiz buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Keratokonus Tedavi FiyatlarıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×