Oftalmoplejik Migren

Migren olguları içinde yaklaşık %0.02 görülür. Hastalık tipik olarak 10 yaşından önce başlar.  Hastalık nedeni olarak beyin damarlarında genişleme ve daralma mekanizmalarında bozulma (spazm ve dilatasyon) olduğu düşünülmektedir. Sinirlerden en sık etikelenen III. sinirdir ve etkilenme kısmı veya tam tutulum şeklindedir. Bu yazı Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay tarafından yazılmıştır, ”oftalmoplejik migren, göz kapağı düşüklüğü, düşük göz kapağı nedenlerinden ”bahsedilecektir.


Oftalmoplejik Migren


Oftalmoplejik migren, göz migreni
Oftalmoplejik migren, göz migreni veya retinal  migren adı verilen durumla karıştırılmamalıdır. Göz migreni, görsel ışık çakmaları ve cam kırıkları arkasından görüyormuş gibi şikayetleri takip eden baş ağrısı türleri için kullanılmaktadır. Göz migreni belirli aralıklarla baş ağrısı atakları yaşayan kişilerin bunu görsel belirtilerle önceden anlayabilmeleri şeklindedir.

Oftalmoplejik migren; göz kapağı düşüklüğünün nadir bir sebebidir. Temel şikayet göz kapağı düşüklüğüne eşlik eden şiddetli baş ağrısıdır. Bu şiddetli baş ağrısı saatler veya bir kaç sürebilir. Baş ağrısına eşik eden göz kapağı düşüklüğü daha uzun sürmektedir. Bu hastalık tekrarlayıcı veya kalıcı olabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü dışında şaşılık veya diğer göz kapağı kaslarında geçici felçler oluşmaktadır.

Oftalmoplajik migren hastalarında genellikle genel inceleme yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler bilgisayarlı tomografi ve MR’dır. Ancak hastaların yapılan tetkiklerinde başka nörolojik bir hastalık tespit edilemez. Yapılan beyin MR veya beyin MR anjiyografi sonuçları genellike normaldir. Tek MR bulgusu 3.sinirde kalınlaşmadır. Günler içinde hastanın tüm şikayet ve muayene bulguları normale dönmesi tipiktir.

Geçici göz kapağı düşüklüğüne eşlik edebilen diğer belirtiler;

  • Çift görme
  • Göz kapağı düşüklüğü
  • Şaşılık
  • Göz bebeğinde büyüme

Göz kapağı düşüklüğü olan hastalarda ayrıcı tanıda Oftalmoplejik Migren mutlaka düşünülmelidir. Migren tedavisi ve gözlem neticesinde bu hastalardaki göz kapağı düşüklüğü diğer göz sorunları genelde düzelir.


Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı için randevu almak ve soru sormak için whats app işaretine tıklayabilirsiniz.


Bu sayfada yer alan bilgiler asla bir göz muayenesinin yerini tutmaz. Göz kapağı düşüklüğü sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene edilmeniz gereklidir. Göz kapağı düşüklüğü ayrıntılı bir şekilde ele alınması gereken bir sorundur.

Sorularınız için tıklayınız => iletişim

Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Oftalmoplejik MigrenAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×