Şaşı Göz Nasıl Görür?

Şaşı Göz Nasıl Görür?

Şaşı göz nasıl görür? Şaşılık, her iki gözün paralelliğini kaybetmesidir. Gözlerde yaklaşık 6 adet göz dışı kas mevcuttur. Bu kaslardan birinde kuvvet azlığı ya da fazlalığı varsa şaşılığa sebep olmaktadır. Bir göz düz bakması gerekirken dışa, yukarı veya içe doğru kayabilir. Bazı durumlarda ise, şaşılık her iki gözdede meydana gelmektedir.

Gözlerde ortaya çıkan bu sorunlar kısa süreli ya da kalıcı olabilmektedir. Şaşılığın oluşumu tek bir sebebe bağlı meydana gelmez. Birçok sebepten dolayı oluşur. Şaşılık  tedavisi oluştuğu zaman kişiler genellikle bulanık ve çift görmeye başlar. Aynı zamanda gözler bir süre sonra
sulanmasından dolayı şaşı kişiler çevrelerini net göremez. Bu nedenden şaşılık tedavisinde erken teşhis ve tedavi son derecede önemlidir.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Şaşı göz nasıl görür sorusundan önce bu şaşılığın belirtilerini öğrenmeniz gerekir. Şaşılık estetik problemlerinin yanı sıra, hayat boyunca sürebilecek görme azlığına da sebep oluyor. Şaşılık belirtileri ise; çift görme, bulanık görme, ağrılar, göz estetiğin bozulması, baş ağrısı ve yüzün bir yana dönük olması gibi birçok belirtisi mevcuttur. Ayrıca bebeklik ve çocukluk dönemlerinde görülen göz kaymaları genellikle yalancı kaymalardır. Yalancı göz kayması, burun kökünün ve göz kapaklarının genişliği ile meydana gelir. Bu sebeple mutlaka göz testi yapılmalıdır.

Şaşılık Neden Meydana Gelir?

Şaşı göz nasıl görür sorusu kadar bu şaşılığın neden meydana geldiğini bilmek de önemlidir. Şaşılığın birden fazla sebebi mevcuttur. Genel nedenleri yatkınlık, gebelik dönemi, doğumun sorunlu olması ve kişinin geçirdiği hastalıklar şaşılığa sebep olmaktadır. Çocukluk dönemlerinde meydana gelen şaşılık sorunları genellikle göz bozukluklarıdır. Eğer çocuk şaşılığa yatkınsa ateş, travmalar ve kazalar sonrası şaşılık oraya çıkabilir.

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Peki şaşı göz nasıl görür, nasıl tedavi edilir? Şaşılık sorunları pek çok sebepten oluşmasından dolayı tedavileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Şaşılık her yaştan kişilerin tedavi olabileceği bir göz bozukluğudur. Şaşılık rahatsızlıkları ilk olarak hasta muayene edildikten sonra tedavisi belirlenir. Tedavileri genellikle gözlük, kapama tedavisi, ortopedik tedavi, nörotoksin ve cerrahi müdahale yöntemleridir. Doktorlar kişinin şaşılığa neden olan etkenler belirlenir ve kişiye özel tedavi başlatılır.

Şaşılık Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şaşılığın tedavisi yapıldıktan sonra mutlaka muayene yaptırmak gerekir. Görme derecesi ölçülmeli ve görme azlığı gibi rahatsızlıkların tedavisi sürülmelidir. Aynı zamanda ameliyat sonrası gözlerdeki paralellik devamı takip edilmelidir. Şaşılık sorunlarında erken teşhis koymak son derecede önemlidir. Muayeneye geç kalındığı zaman kişinin estetik problemleri ve ömür boyu rahatsızlık yaşamasına neden olacaktır. Her bebeğin ve çocuğun göz şikayeti yoksa bile düzenli bir şekilde uzman bir hekime göz muayenesi yapılması gerekir.


Konuyla ilgili sorularınız ve randevu almak için bize Whatsapp destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Şaşı Göz Nasıl Görür?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×