Şaşılık belirtileri

Şaşılık belirtileri

Çapraz gözler veya şaşılık, her iki gözün aynı anda aynı yere bakmadığı bir duruma denir. Gözlerin anormal pozisyonda olması, göz temasıyla etkileşim ve iletişim yeteneğinde azalma gibi sosyal hayatta problemlere yol açabilir. Şaşılık belirtileri oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Şaşılık belirtileri

 • Bir gözün kısılarak kapatılması
 • Başın bir tarafa eğik olması
 • Çift görme
 • Göz teması kurmama
 • Göz yorgunluğu
 • Baş ağrısı

Şaşılık Nedenleri

Şaşılık genellikle nedeni bilinmeyen bir şekilde meydana gelir. Bebeklikte veya erken çocukluk döneminde meydana gelen şaşılıklarda, kapama tedavisine karşı uyumsuzluk önemli bir şaşılık nedenidir. Ayrıca ailenin ihmali ve çocuğun büyüyünce şaşılığın düzeleceğini düşünmeleri nedeniyle de şaşılık kalıcı hale gelir. Göz kaslarına giden sinirlerdeki hasar sonucu da şaşılık ortaya çıkabilir. altıncı sinir felci veya 3.sinir felci gibi. Bazen ise yüksek hipermetropik bozukluk ve yüksek miyopi de şaşılığa neden olmaktadır.

Şaşılık kayan gözün yönüne göre sınıflandırılır. Gözün içe kayması ezotropya , dışa şaşılık ise ekzotropya olarak adlandırılır. Bazı şaşılıklar yakın okuma sırasında ortaya çıkarken, ara sıra gözde dışa kayma olması da diğer sık gördüğümüz kayma tiplerinden biridir.

Şaşılık çocuklar arasında göreceli olarak yaygın bir problemdir, ancak yetişkinlerde de sık olarak karşılaştığımız ve genelde başarıyla tedavi ettiğimiz bir sorundur.  Şaşılık doğuştan ortaya çıkabilir, bebeklik veya çocukluk döneminde ya da daha sonraki yaşamda gelişebilir. Kafa travmasına bağlı yaralanma sonucu ortaya çıkabilir.

Gözlerin düzgün şekilde hizalanması; çift görmeyi engellemek, iyi derinlik algısının sağlanması, görmenin gelişmesini sağlamak için önemlidir. Gözler yanlış hizalandığında beyin iki farklı görüntü algılar. Şaşılık erişkinlikte ortaya çıktığında, çift görme durumuna yol açabilir, çünkü gözler yanlış hizalanır ve beyin her iki gözün görüntülerini okur. Şaşılıklı çocuklarda çift görme oluşmaz, çünkü sorun zaman içinde düzeltilmez, zamanla beyin, zayıf gözün görsel imgelerini göz ardı eder,  görüntüyü görmezden gelmeyi öğrenir ve sonunda tedavi edilmeyen şaşılık bir gözde azalmış görüşe sebep olur. Şaşılık sebebiyle meydana gelen bu görme kaybına ‘tembel göz’ (ambliyopi) denir. Tembel gözü erken teşhis edip tedavi etmek çok önemlidir.

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık; gözlük, prizmatik gözlük camları, görme tedavisi veya göz kası cerrahisi yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Şaşılık tedavisi sanıldığının aksine yaş sınır yoktur, birçok yetişkin hastamızda oldukça iyi sonuçlar elde etmekteyiz. Çocuklarda ise erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, genellikle mükemmel sonuçlarla düzeltebiliyoruz.

Birçok kişi şaşılık tedavisi veya ameliyatından korkmaktadır, hastalarımızın en büyük çekincesi genelde şaşılık tekrar eder korkusudur? Bu nedenle birçok kişi ameliyat olmayı ertelemektedir. Şaşılık birçok hastamızda oldukça başarılı bir şekilde tedavi edebildiğimiz bir hastalıktır. Bu konudaki sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


Şaşılık belirtileri ve tedavisi için daha fazla bilgi için bize başvurabilirsiniz. 

Paylaş:

6 yorum “Şaşılık belirtileriAdd yours →

 1. Merhaba Dr Bey oğlum 3.5 yaşında 3 yaşındayken 1.25 hipermetrop denildi fakat çok hafif olduğu için doktorumuz gözlük önermedi şu an ameliyat diyor sizce yaptirmazsak bu ilerler mi ? ya da göz egzersizleri yapsak düzelme olabilir mi ?

 2. Merhaba 15 yaşındayım daha öncesinde hiçbir görme problemim yokken 3 ay önce sağ gözümün sol gözüme oranla daha bulanık gördüğünü farkettim daha sonra dizi izlerken altyazı haricinde bir de altyazıyı gölgeli gibi gördüğümü farkettim son 1.5 aydır devam ediyor ilk başlarda kafamı yana çevirince gidiyordu ama şimdi gündelik hayatımda da mesela uzakta yerdeki karolara bakıyorum aralarındaki siyah çizgileri gölgeli gibi görüyorum. Daha önceden görme problemim olmamasına rağmen 2 kere dışa doğru şaşı olduğumu iddia ederek doktora gittiğim için (değilmişim) ailem artık doktora götürmeyi reddediyor. Sizce gözlerim haricinde beyine ileten damarlarda falan da sorun olabilir mi yoksa göz doktoruna mı gitmeliyim? Eğer şaşıysam ve gitmezsem hastalığım ne kadar ilerleyebilir? Tekknolojik aletlerle gün içinde çok fazla uğraştığımı da ekleyeyim (3-4 saati bulabiliyor). Şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum

 3. Merhaba Emir Karabrunoğlu,şaşılık beliritlerine benzeyen şikayetleriniz olmuş. Durumunuzun detaylı bir şaşılık maueynesi ve şaşılık testleri ile değerlendirilmesi gerekiyor. Tedavi edilmeyen şaşılık durumlarında zaman içinde söylediğiniz gibi artışlar olabiliyor.

 4. İyi günler Doktor Bey. Yaklaşık 2 senedir bulanık gördüğüm için doktora gidiyorum her seferinde birseyin yok 0.25 dereceye gözlük vs. gerekmez denilip gönderiliyorum. Bugünde muayene olunca doktorum gizli göz kayması olduğunu söyleyip gözlük verdi. Daha öncede dikkat eksikliği var demişti doktorum. Bu doktor da aynısını söyledi ve ilaç almama gerek olmadığını gözlüğün yeterli olacağını söyledi. Sizce kullanmalı miyim ? Kısacada gizli göz kayması hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum teşekkür ederim . İyi günler.

 5. Merhaba, gizli göz kayması için içe veya dış yönde olması farklıdır. Özellikle yakına bakma zorluğu (konverjans yetersizliği) da varsa ek olarak prizmatik gözlüklerden de fayda görebilirsiniz… Maalesef muayene etmediğim bir hasta için tedavi konusunda tavsiyede bulunamıyoruz. Muayene eden meslektaşımızın tavsiyelerine uymanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×