Üçüncü Sinir Felci

Üçüncü sinir, altı göz kasından dördünün hareketini kontrol eder. Bu kaslar temel olarak gözü içeriye, yukarı doğru ve aşağı doğru hareket ettirirler. Üçüncü sinir aynı zamanda üst göz kapağının pozisyonunu ve gözün odaklanma yeteneğini de kontrol eder. Üçüncü sinir felci duumunda temel olarak üç göz dokusu etkilenir; göz kapağında düşüklük, göz bebeğinde büyüme ve gözde dışa kayma meydana gelir. 3.sinir felci nadir görülen gözde kayma ve göz kapağı düşmesi nedenleri arasındadır.

Üçüncü sinir felcinin tam felci kapalı bir göz kapağına ve gözün dışa ve aşağıya sapmasına neden olur. Göz içe veya yukarıya hareket edemez veya az hareket eder.  Üçüncü sinir felci durumunda tipik olarak göz bebeği büyüktür ve normal olarak ışığa tepki göstermez.

Kısmi bir üçüncü sinir felci, değişen derecelerde belirtilere neden olur ve üçüncü kranial sinir tarafından kontrol edilen fonksiyonların herhangi birini az miktarda etkileyebilir.

üçüncü sinir felci, 3.sinir felci

Üçüncü sinir felci belirtileri nelerdir?

Üçüncü sinir felci ani olarak geliştiğinde genellikle gözlerdeki kayma nedeniyle çift görme (diplopi) yaparlar. Göz kapağındaki düşüklük ile (PİTOZ) ortaya çıkabilir. Küçük çocuklarda ortaya çıktığında ise genellikle çift görme şikayetinde bulunmazlar.

Üçüncü sinir felci neden olur?

Üçüncü bir sinir felci doğumda (konjenital) mevcut olabilir, en sık nedenler; düşme, kafa travması, kafa içi yer kaplayan damar genişlemeleri ve nadiren tümör nedeniyle olabilmektedir ve hastaların birçoğunda kesin nedeni bilinmeyebilir. Edinilen üçüncü sinir felci beyin travması, enfeksiyon, migren, beyin tümörü, anevrizma, diyabet veya yüksek tansiyon ile alakalı olabilir.

Üçüncü sinir felcinde çocuklarda hangi problemler gelişir?

Çocuklar ilgili göz tembelliği meydana gelebilir. Göz tembelliği genellikle etkilenmeyen gözün kapasıyla tedavi edilebilir. Düzeltme işlemi birkaç yıl, bazen de 12 yaşına kadar gerekli olabilir. Tam üçüncü sinir felci olan çocuklar genellikle binoküler görme (her iki gözle aynı anda algılama) yapmazlar ve stereopsis (üç boyutlu görme) yetenekleri genellikle yoktur. Anormal bir baş duruşu binoküler görüşe izin verebilir. Bir kısmi felç, binoküler görme gelişimine izin verebilir.

3. sinir felci düzeltmek için ne yapılabilir?

3. sinir felcine bağlı olarak oluşan kayma ve göz kapağı düşüklüğü eğer zaman içinde iyileşmiyorsa ameliyat ile düzeltme yapmak gerekir. Üçüncü sinir felci ameliyatları bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Ne yazık ki, doğuştan bir durum söz konusuysa, zayıf sinirin fonksiyonunu yeniden kurmak mümkün değildir.. Sonradan oluşan üçüncü sinir felci nedene bağlı olarak çözülebilir. Ameliyatla bir tümör veya kan damarından (anevrizma) gelen üçüncü sinir üzerindeki basıncı azaltmak yerinde olacaktır. Travma sonrası ortaya çıkan üçüncü sinir felci durumunda ise, belirli bir süre beklenerek gözdeki 3.sinirin kendiliğinden iyileşmesi beklenebilir. Diğer tedavi yöntemleri; gözü dışa çeken kasa ilaç enjeksiyonudur.

Sonuç olarak, 3. sinir felci durumunda kendiliğinden iyileşme olasılığı açısından, genellikle en az 6 ay bekleyecektir. Bu gözlem döneminde, bir gözün kapatılması çift görmeyi hafifletebilir. Ayrıca bu bekleme döneminde gözü dışa çeken kasa iğne yapabiliyoruz. Diğer bir tedavi yöntemi ise prizma gözlükleri, bazı hastalar için çift görmeyi (diplopi) rahatlatabilir. Ancak prizma gözlükleri ancak kayma açısı çok geniş olmayan hastalarda uygulanabilir.Felç 6 ay sonra düzelmez ise göz kas cerrahisi, hasta düz ileriye baktığında gözlerin düz olması için gözleri yeniden hizalamak için uygulanabilir ve bazı vakalarda pitozise yardımcı olmak için göz kapağı ameliyatı gerçekleştirebiliyoruz. Üçüncü sinir paralizisi ne kadar şiddetli olursa, hasta iki gözü birlikte birlikte kullanmaya çalışırken göz hareketlerini ve tek görmeyi yeniden kurmak daha zor olur.


Göz kapağı düşüklüğü tedavisi için tıklayınız.


Gözde kayma ameliyatı hakkında genel bilgileri okumak için tıkayınız.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Paylaş:

0 yorum “Üçüncü Sinir FelciAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×