Bebeklerde Yalancı Şaşılık Nedir?

Bebeklerde Yalancı Şaşılık Nedir?

Bebeklerde yalancı şaşılık nedir? Bebekler dünyaya geldiğinde bazı gelişimleri henüz tamamlanmamış olur. Bundan dolayı da bebeklerde meydana gelen bazı sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar bebeğin gelişimine paralel olarak kısa süre içinde ortadan kalkarken bazen fark edilmediklerinde ciddi sorunların ve kalıcı hastalıkların habercisi olabilir. Böyle olmaması adına anne ve babaların olabildiğince dikkatli olması gerekir. Doktor kontrollerinin aksatılmaması da önemli bir başka ayrıntıdır. Bebeklerde sıklıkla görülen sorunların başında ise şaşılık gelir. Yalancı şaşılık veya göz kayması olarak adlandırılan durum fark edilmediğinde göz bozukluğu olarak kalıcı durumların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bebeklerde Yalancı Şaşılık Nedir?
Bebeklerde Yalancı Şaşılık Nedir?

Şaşılık Ne Kadar Sürer?

Bebekler ilk doğduklarında henüz göz kasları yeterince gelişmemiş olurlar. Göz kaslarının gelişme süresi tamamlandıktan sonra gözlerde meydana gelen sorunlar çözüme kavuşur. Kalıcı bir hal almadan kendi kendine gelişim sonucunda ortadan kaybolabilir. Fark edilmesi gereken konu ise ne kadar süre ile gözde yalancı şaşılık oluştuğudur. Bebeklerde yalancı şaşılık oluşmasından sonra ortalama 1 hafta veya 10 günlük periyot sonunda gelişime paralel olarak ortadan kalması gerekir. Olmaması halinde ise yapılması gereken hemen doktor kontrolüne götürmek olmalıdır. Daha ileri yaşta görülmesi halinde ise ortalama geçme süresinin 6 ay olduğu görülmüştür. Bu dönem sonunda yine geçmemiş olması hemen doktor desteğini gerektirir.

Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde yalancı şaşılık olup olmadığını anlamak için bazı pratik yollar bulunur. Bu yolların başında ise bebeğinizin gözlerini kontrol etmek gelir. Elinize sevdiği bir oyuncağı veya renkli bir maddeyi alınız. Ardından bebeğinizin dikkatini çektikten sonra bebeğinizin bu nesneyi takip edip etmediğini ölçmeye çalışınız. Sağa, sola veya aşağı, yukarı şeklinde hareket ettirmek bunu kolaylaştırabilir. Bu sayede siz de bebeğinizin gözünde herhangi bir sorun olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gerekli olması halinde de doktora götürülebilir.

Neden Meydana Gelir?

Bebeklerde yalancı şaşılık öncelikle genetik olarak ortaya çıkabilir. Ek olarak aynı zamanda bazı hastalıkların yan etkisi olarak da meydana gelmiş olma ihtimali bulunur. Bunun için tam nedenin anlaşılması tanıyı koyan doktor tarafından ortaya koyulacaktır. Erken
hareket etmek tedavinin seyrini değiştirir.

Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde yalancı şaşılık tedavisi genel anlamda ne zaman tanı koyulduğu ile alakalı olarak değişebilir. Bunun için ilaç, gözlük veya ameliyat gerekebilir. Erken tanı her konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça erken davranılmasına ve gereken tedavinin süresinden önce uygulanmasına neden olur. Bunun için dikkatli anne babalar olmak oldukça önemlidir.


Konuyla ilgili diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum “Bebeklerde Yalancı Şaşılık Nedir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×