Göz Bulanıklığı

Gözde bulanık görme ya da göz bulanıklığı göz hastalıkları nedeni ile ortaya çıkabileceği gibi başka hastalıklar nedeni ile de görülebilmektedir. Göz bulanıklığı ayrıca bir görme kaybı anlamına gelebilir. Tek gözde ortaya çıkabileceği gibi her iki gözde de oluşabilir. Göz bulanıklığı bir çok sebepten meydana gelebilir. Basit nedenlerle göz bulanıklığı yani bulanık görme olabilmesinin yanı sıra ciddi etkenler ile de belirebilir. Ani göz bulanıklığı, göz içi kanama veya göz içi damar tıkanıklığı gibi sebeplerle ortaya çıkabildiği gibi sadece uzun süre kitap okuma veya tablet kullanımı gibi bir neden ile de ortaya çıkabilir.

Göz Bulanıklığı, geçici göz bulanıklığı, ani göz bulanıklığı

Göz Bulanıklığı

Gözlerde bulanıklık yaş ilerledikçe KATARAKT gibi bir nedenle görülebilir ayrıca gözde enfeksiyon gelişmesi, travma, göz kuruluğu, beyin tümörü gibi birçok etkenle ortaya çıkabilir. Göz bulanıklığı genel olarak hekimlerin ortak bir tetkikle teşhis koymaları gereken bir rahatsızlıktır. Öncelikle göz hekiminin gözde oluşan bulanık görme nedenini araştırması ve ona göre tedavi ya da yönlendirme yapması şarttır.

Görmede değişiklerin aniden gelişimi glokom, gözün yaralanması, retinaya bağlı görme kayıpları ve beyindeki tümör etkisiyle acil durum gerektiren müdahaleyi şart koşar. Göz bulanıklığı geçici dahi olsa mutlaka bir kontrolü gerektirir. Çünkü bazı göz hastalıklarının dışında hayati önem taşıyan hastalıklar etkisiyle de olma ihtimali vardır.

Ani – Geçici Göz Bulanıklığı

Gözde ani olarak oluşabilen bulanık görme aniden yok da olabilir. Uzun zaman bir cisme odaklanma, kitap okuma ve güneşe bakma bu ani bulanık görmeye etken bazı nedenlerdir. Bulanık görmede ışık etrafında bazı halelerin oluşması gözde katarakt olduğu anlamına da gelebilir. Göz bulanıklığı her açıdan tehlike oluşturabilecek hastalık nedeni olması açısından acil olarak tedaviyi gerektirir. Özellikle bulanık görmeye eşlik eden diğer belirtiler beyin kanaması riskini de ortaya çıkaracağı için önemlidir.

Görme kusuru nedeniyle oluşabilen göz bulanıklığı ya da bulanık görmede belirti olarak; kanlanma, gözde akıntı, aşırı gözyaşı, kaşıntı, ışığa hassasiyet, kızarıklık, yakın görmede bozukluk, gece görüşünde bozukluk ve görmede lekeler oluşabilir.

Gözün bulanık görmesine neden olan göz hastalıkları; astigmatizma, gözde tahriş, hipermetropi, miyopi, katarakt, konjonktivit, retina dekolmanı, kornea ülseri ve daha birçok neden oluşturabilir.

Gözlerde ortaya çıkan göz bulanıklığı teşhisi mutlaka yaptırılmalı ve ona göre tedavisi sağlanmalıdır. Göz bulanıklığı yaşıyor ve görmenizde bozukluk varsa kliniğimize gelerek uzman göz hekimlerimizle görüşebilir ve tedavi olabilirsiniz. İhmal edilmeden tedavi edilmesi gereken bir durum olması açısından böyle bir durumun üzerinde önemle durmanızı tavsiye ediyoruz.

Paylaş:

0 yorum “Göz BulanıklığıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×