Göz Kayması Düzelir Mi?

Göz kayması düzelir mi? Göz kayması tedavisi, bir gözün veya her iki gözün normal hizasını kaybetmesi durumunda ortaya çıkar. İki gözün uyum içinde hareket etmemesi sonucu oluşur. Kayma şekli içe, dışa, yukarı veya aşağı doğru olabilir. Şaşılık olarak da bilinmektedir.

Göz Kayması Nedenleri

Göz kayması düzelir mi sorusundan sonra göz kaymasının nedenleri merak edilmektedir. Göz kaymasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Çoğu olayda göz kaymasının nedeni tam olarak bilinmez. Eğer aile içinde göz kayması görülüyorsa aile içerisinde ki çocukların bu rahatsızlıkla karşılaşması daha fazla olabilmektedir.

Göz kaymasında bir göz farklı bir yere bakıp oraya odaklanıyorsa diğer göz de farklı bir nesneye odaklanır. Bu durumda beyin her bir gözden farklı resimler alır. Karışıklık olduğu için özellikle çocuklarda beyin daha zayıf olan gözden gelen görüntüyü hiç olmamış gibi sayar.

Yetişkinlerde Göz Kayması Nedenleri

Göz kayması düzelir mi sorusu hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli bir sorudur. Çocuklukta tedavi edilmeyen göz kaymaları yetişkinlik zamanında da devam edebilir. Fakat bazı durumlarda şikayeti olmayan yetişkinlerde göz kayması görülebilir. Yetişkinlerde sonradan oluşan şaşılık genellikle çift görme şikayeti ile sonuçlanır. Göz kaymalarının nedenleri şunlar olabilir:
Gıda zehirlenmesi, şeker hastalıkları, göz yaralanmaları, felç, travmatik beyin yaralanmaları, gözde oluşan görme kaybı gibi nedenlerden dolayı göz kayması oluşabilir.

Göz Kaymasına Eşlik Eden Hastalıklar

Çok az görülse de göz kayması ile birlikte katarakt, glokom, göz tümörleri gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu yüzden özellikle çocukların detaylı göz taramasına girmeleri gerekiyor. Bebeklerde ilk üç ay içerisinde görülen göz kaymaları normaldir. Sonraki dönemde ki kaymalar için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Göz Kayması Tedavisi

Peki göz kayması düzelir mi tedavisi nedir? Bebek ve çocuklarda göz kaymasının erken teşhisi çok önemlidir. İleride oluşabilecek durumların önceden engellenmesi ve önleminin alınması büyük önem taşır. Bu yüzden  özellikle bebeklik döneminde göz kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Çocuklarda tedavi gözün kayma nedenine göre değişkenlik gösterir. Görme bozuklukları için gözlük, göz tembelliği için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Göz kayması tedavisinde en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden birisi ameliyattır.

Göz kayması tedavisi egzersizi

Yetişkinler için tedavi yöntemleri arasında ameliyat, gözlük, göz egzersizleri bulunmaktadır. Göz kaymasını engellemek ve azaltmak için uygulanacak egzersizler sınrlıdır. En sık olarak ara sıra olan dışa kayma durumunda uygulanabilmektedir.

1. Kalem Egzersizi: Kolunuzu öne doğru paralel bir şekilde uzatın ve elinize kalem alın. İki gözünüz ile kalem üzerinde bulunan herhangi bir noktaya odaklanın. Odaklanmış olduğunuz yeri kaybetmeden kalemi yavaş bir şekilde burun kemerinize doğru yaklaştırın. Görüntü bulanık oluncaya kadar bu işlemi yapın.

2. Brock strings: Bu egzersiz için 1.5 metre uzunluğunda bir ip ve bu ipin üzerinde 3 farklı renkte top olması gerekir. İp hasta ile hafif aşağıda yer alan bir hedef üzerine tutulur. Hastanın burnundan en uzaktaki noktaya kadar eşit aralıkla sırasıyla; yeşil – sarı – kırmızı toplar yerleştirilir. Kişi sırasıyla SARI – KIRMIZI ve YEŞİL toplara odaklanır. Her odaklandığınız topun tek ve net bir şekilde gördüğünüzü diğer topların ise bu sırada çift göründüğüne emin olmanız gerekir.

SONUÇ

Göz kayması (şaşılık) önemli bir göz hastalığıdır. Tedavisini yüksek oranda başarıyla gerçekleştirdiğimiz bu hastalığı ihmal etmeyiniz.


Paylaş:

0 yorum “Göz Kayması Düzelir Mi?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×