Gözde Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

Gözde Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

Gözde şaşılık nasıl anlaşılır? Gözlerin birbirine olan paralelliğinin kaybolması durumuna şaşılık adı verilir. Gözlerde bulunan 6 adet göz dışı kastan birinin veya birkaçının gücünde azalma veya diğerlerine oranla daha fazla kuvvetlenme meydana gelmesi sonucunda gözlerden biri düz bakarken diğeri farklı bir yöne doğru bakabilmektedir. Bazen her iki gözün de farklı yönlere baktığı durumlar oluşabilmektedir. Tam olarak şaşılığın neden olduğu bilinmeyebilir. Fakat gözlerdeki kasların gözü hareket ettirmek için koordineli bir şekilde düzen içinde çalışması gerektiği halde bir veya birkaç kasın diğer kaslardan az veya fazla kuvvet uygulaması sonucunda meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra nörolojik bozukluklar, serebral palsi, hidrosefali, down sendromu, görme yeteneğini azaltabilen katarakt ve glokom gibi hastalıklar da şaşılığa neden olabilmektedir.

Gözde Şaşılık Nasıl Anlaşılır?
Gözde Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

Şaşılığın Çeşitleri ve Belirtileri

Ezotropya (içe şaşılık), Ekzotropya (dışa şaşılık), Hipertropya (yukarıya şaşılık), Hipotropya (aşağıya şaşılık) olmak üzere 4 çeşit şaşılık şekli bulunmaktadır. Peki gözde şaşılık nasıl anlaşılır ? Şaşılık belirtileri  göz sulanması, gözde ağrı, baş ağrısı, çift görme, bulanık görme ve gözlerde bulunan paralelliğin kaybolması olarak sıralanabilir. Bu durumlardan bir veya birkaçını yaşayan insanların acilen uzman hekime görünmesi şaşılığın ilerlemesini engellemede ve tedavisinde oldukça faydalı olacaktır.

Şaşılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şaşılığın çeşidine ve neden olduğu soruna göre farklı farklı tedavi yöntemleri uygulamaktayız. Egzersiz tedavisi sadece uygun olan hastalarda tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Çift görmeye neden olan ve küçük kaymalar sonucunda oluşan şaşılık halinin tedavisinde prizmalı gözlükler kullanmaktayız. İlerlemiş şaşılık vakalarında, gözlerin ikisinin de aynı beceride kullanılması, çift görme durumunun azaltılması ve görsel kusurun giderilmesi amacı ile cerrahi müdahalelerde bulunmaktayız.

Şaşılık Ameliyatı

Gözde şaşılık nasıl anlaşılır sorusu için muayenehanemizde çeşitli testler gerçekleştiriyoruz. Şaşılığı kesin teşhis etmek için Örtme Açma adını verdiğimiz testler ve Prizma camları ile kayma açısının ölçüsünü tespit ediyoruz. Eğer gözde kayma gözlük ile tedavi edilemiyorsa, ameliyat genellikle kaçınılmaz olmaktadır.  Gözde kayma olması durumunda gözün kayan yönündeki kasları zayıflatarak diğer kısımdaki kasları güçlendiriyoruz. Kullandığımız kişiye özel teknikler ile öncelikle gerekli müdahalenin özenli ve uzun süreli başarılı olacak şekilde yapılmasına özen gösteriyoruz. Gözde kaymanın düzelmesi ve mümkün olan en iyi görünüme kavuşması için gerekli müdahaleyi yapıyoruz.


Gözde kayma ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Gözde Şaşılık Nasıl Anlaşılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×