Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer

katarakt ameliyatı ne kadar sürer

Hastalarımız sürekli bize Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer sorusunu sormaktadır. Katarakt ameliyatı toplam süresi 10-15 dakika arasındadır. Bu süre içinde hastanın gözü damlalar ile uyuşturulur. Ardından göz içindeki saydamlığını kaybetmiş mercek alınır ve yerine yeni ve yapay bir mercek konulur. Katarakt ameliyatı süresi kullanılan tekniğe göre değişebilir, günümüzde lazer yardımı ile yapılabilmektedir.

Muayenelerimizi, pandemi şartlarına uygun olarak özel muayenehane koşullarında gerçekleştiriyoruz. Bu ameliyat için hastanede kalmanız gereken süre ortalama olarak 30-60 dakikaya indirilmiştir. 

Katarakt ameliyatı süresinin uzamasına neden olan durumlar;

  • Göz bebeğinin küçük olması
  • Prostat ilacı kullanılmış olması
  • Gözde ek bir hastalık olması
  • Göz tansiyonu
  • Kataraktın ilerlemiş olması

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Normal bir katarakt ameliyatı tipik olarak ortalama 15 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrası komplikasyonların tedavisi için ek cerrahi prosedürlere ihtiyaç nadiren gerekebilmektedir. Katarakt ameliyatından sonra hastalarımız yaklaşık 1 saat kadar sonra evlerine dönmektedir.

Katarakt ameliyatından sonra yaklaşık 1 ay kadar damla kullanılması gerekmektedir.  Ayrıca, ameliyattan yaklaşık bir hafta boyunca uyku ya da uyuklamak için koruyucu göz kalkanları kullanmak faydalı olabilmektedir.

Gözünüz iyileşirken, ameliyatı izleyen ilk birkaç gün süresince bazı göz kızarıklığı ve bulanık görme yaşayabilirsiniz. İyileşme sürecinin en az ilk haftasında, ağır spor yapmaktan kaçınmanız önemlidir.

Duş veya banyo yaparken gözlerinizi mutlaka kapalı tutun. Katarakt ameliyatından sonra herhangi bir sorunuz olursa, mutlaka göz doktorunuzu arayın. Her iki gözde de katarakt cerrahisine ihtiyacınız varsa, ameliyatlar arasında genellikle 1 hafta süre bırakmamız gerekeceğini unutmayın.
Böylece ilk gözünüz yeterince iyileşmiş olur ve sonraki süreçte ise iki gözün iyileşmesi tamamlanır ve kişinin görsel rehabilitasyonu tamamlanır.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Katarakt ameliyatı hakkındaki sorularınız ve güncel fiyat bilgisi almak için tıklayınız. 

Günümüzde en sık olarak katarakt ameliyatları ile akıllı lensler adı verilen lensler kullanarak, hastalarımızın ameliyat sonrası uzak ve yakın gözlüklerden kurtulmalarını sağlıyoruz. Ancak hastaların bir bölümünde bu lensler uygun olmamakta ve sadece uzak lensler implante etmekteyiz.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, İzmir Karşıyaka’da muayenehanesinde görev yapmaktadır.  Anlaşmalı olarak A Sınıfı hastanelerde ameliyatlar gerçekleştirmektedir. İletişime geçmek için bizi arayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt nedir neden olur?

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur

Göz tansiyonu olan hasta katarakt ameliyatı olabilir mi

Katarakt başlangıcı nedir? 

Katarakt ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunlar

Katarakt ameliyatı riskli midir? 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Katarakt Ameliyatı Ne Kadar SürerAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×