Lagoftalmus – Gözün Açık Kalması

Gözü tam kapatamamak LAGOFTALMUS olarak adlandırılır. Gözün açık uyunması veya gündüz normal bakış sırasında göz kırpmanın normal şekilde gerçekleşmemesidir. Göz kapağının düzgün şekilde kapanması ve normal göz kırpma refleksi; stabil bir gözyaşı filmi ve sağlıklı korneal yüzeyi korumak için gereklidir. Lagoftalmiden (göz kapağının açık kalması) etkilenen hastalar göz kapaklarını tamamen kapatamazlar ve kuru ve tahriş olmuş göz semptomları ortaya çıkar. Bu durum keratopati (kornea hasarı) , korneal ülserasyon (korneada yara oluşması) , enfeksiyöz keratite (kornenın illtihaplanması) kadar ilerleyebilir. Lagoftalmiyi erken tanımak ve tedavi etmek önemlidir.

lagoftalmus, gözün açık kalması, gözün kapanmaması, Gözün açık uyunması

Lagoftalmus neden olur?

Dikkatli bir öykü, lagoftalminin sebepleri belirlenmeye çalışmalıdır. Kafa, yüz veya göz kapaklarında yeni bir travma veya ameliyat öyküsü sorgulanmalıdır. Tiroid hastalığı, geçirilmiş enfeksiyonlara dikkat edilmelidir.
Kafa sinirlerinden 7.si olan fasiyal sinir, kaşlarınn kaslarını ve göz kapaklarını kapatan kası uyarır. Yüz sinirinin fonksiyon kaybı, göz kırpma refleksinin yanı sıra göz yaşı pompalama mekanizmasını da engeller. Fasial sinirde meydana gelen bir hasar lagoftalmusa (göz kapağının aşık kalması) sebep olabilir. Buna ek olarak, yüz siniri, kaşları çatmayı sağlar ve yüz ifadesi kaslarını uyarır. Bu kaslar, yüz simetrisinin korunmasında da önemli bir rol oynar.
Üst ve alt göz kapakları farklı yapısal katmanlar  içerir. Bu dokuların herhangi birinin hasar görmesi veya dejenerasyonu göz kapağının kapanmasını engelleyebilir.

Lagoftalmi nedenleri arasında şunlar vardır:

Göz kapağından travma geçirmiş olmak: Kimyasal veya termal yanıklar, mekanik travma, yumuşak dokuların veya kasların yaralanması vücut tarafından tamamen tamir edilemeyebilir. Tamir edilemeyen dokuya nedbe (skatris) dokusu denir ve nedbe de lagoftalmusa sebep olabilir.

Göz kapağı ameliyatı: Göz kapağı derisinin veya kasının aşırı şekilde çıkarılması (örneğin; göz kapağı düzeltme, tümör ameliyatı), üst göz kapaklarının lagoftalmisine veya alt göz kapaklarının geriye doğru çekilmesine yol açabilir. Göz kapağı düşüklüğünün onarımı esnasında fazla düzeltme yapılması da lagoftalmusa sebep olabilir.

Gözün öne doğru çıkık olması: Egzoftalmus adı verilen bu durum; bir veya her iki göz küresinin öne çıkık olması, göz kapağının kapanmasını engelleyebilir. Ayrıca tiroid hastalığının sebep olduğu retraksiyon denilen üst ve alt göz kapaklarının geriye doğru çekilmesi, lagoftalmi derecesini artırabilir. Egzoftalmus adı verilen bu durum mutlaka bir endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirme gerektirir.

Göz küresinin içe çökmesi: Göz kapağı kapanmasını etkileyebilir. Göz küresinin içe çökmesi sebepleri arasında; göz küresi kırıkları, orbital yağ atrofisi (travma, enfeksiyon, iltihaplanma, yaşlanma gibi), orbital tümörler sayılabilir.

Gevşek  göz kapağı sendromu (Floopy eyelid syndrome): Bu durum, üst ve alt göz kapağı kaslarının şiddetli gevşekliği ve esnekliğinin bir sonucudur ve obstrüktif uyku apnesi hastalığı ile ilişkili olabilir.

Lagoftalmus olan kişilerde hangi şikayetler olur?

Lagoftalmi hastaları genellikle yabancı cisim hissinden şikayetçidir. Sabahları, uyku sırasında gözde kuruluk olması nedeniyle ağrı olabilir. Hastalar, kornea yüzeyindeki gözyaşı film tabakasının kurumasından kaynaklanan bulanık görme şikayeti de yaşayabilirler. Korneanın hasarlanması ilerleyen zamanlarda daha ciddi problemlere yol açar.

Lagoftalmus Tedavisi

Lagoftalminin şiddetine göre basamaklı bir yaklaşım önerilir. En önemlisi, kornea sık muayene ile yakından takip edilmelidir. Öncelikle tıbbi tedavi ve destekleyici bakım önerilir. Gözyaşı film tabakasının ıslak kalmasını sağlamak için suni gözyaşı (günde en az dört kez) verilmelidir. Şiddetli korneal hasarlanmada korneaya sürülebilen merhemler kullanılabilir. Eğer kornea mikrop kapmışsa uygun antibiyotikler ile tedavi edilmelidir.

Ayrıca kimi zaman gözün kapatılmasını veya korneanın geçici olarak korunması için ameliyat önermekteyiz. Göz kapağı ameliyatı ile üst göz kapağının aşağı düşürülmesi ve göz kapağının kapanması sağlanır. Bunun için kimi zaman altın ağırlık yerleştirilmesi kullanılsa da, başka teknikler de mevcuttur. Bu noktada karar cerrahın tecrubesine göredir. Ayrıca bu ameliyatlar mutlaka bir göz kapağı konusunda uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Göz kapaklarında daha estetik bir görünüm elde etmek için, altn ağırlık konulmadan yapılacak bir göz kapağı kası zayıflatma işlemi ile hem kapağın kapanmasının sağlanır hem de altın ağırlığın göz kapağında yapacağı şişlikten korunmak mümkün olabilir.

Paylaş:

0 yorum “Lagoftalmus – Gözün Açık KalmasıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×