Okuloplasti Nedir?

Okuloplasti nedir? Okuloplasti, göz biliminde göz kapakları, göz yaşı kanalı ve göz çukuru bölgesinde meydana gelen hastalıklar ile ilgilenen bir branştır. Göz hastalıklarının bir bölümü okuloplastik cerrahi branşı tarafından tedavi edilmektedir. Okuloplasti, kişilerde gözle görülür bir şekilde var olan göz torbalarının alınmasından protez göz işlemlerine, göz içinde bulunan tümörler ile ilgili ameliyatlardan göz çevresine nörotoksin uygulaması işlemlerine kadar tüm tedavi işlemlerini kapsayan uygulamalar olarak adlandırılıyor.


Temel okuloplastik cerrahi girişimler şunlardır;

  • Göz kapağı estetik ameliyatı – Blefaroplasti ameliyatı
  • Göz kapağı düşüklüğü ameliyatları (PİTOZİS Tedavisi)
  • Göz kapağında açık kalma (Lagoftalmus) tedavisi
  • Göz kapaklarında kasılma (BLEFAROSPAZM) tedavisi
  • Protez göz ameliyatı
  • Göz kapağında içe katlanma ameliyatı (Entropion)
  • Göz kapağında dışa dönme ameliyatı (Ektropion)
  • Göz kapaklarından kitle alınması
  • Orbital kitle ameliyatı
  • Orbita tümöleri ameliyatı

 

Okuloplasti Nedir

Göz kapağı hastalıkları içerisinde en çok görülen hastalıkların başında PİTOZİS geliyor. Pitozis göz kapağının üst kısmının düşük olması olarak biliniyor. Bu hastalık okuloplasti yöntemleri ile tedavi edilebiliyor. Göz kapağındaki düşüklük tek bir gözde ya da her iki gözde de meydana gelebiliyor. Bu hastalık kalıtımsal nedenlerden dolayı görülebildiği gibi diğer başka nedenlerle de ortaya çıkabiliyor. Bu rahatsızlık doğuştan da meydana gelebiliyor. Göz kapağının düşüklüğü olarak bilinen pitozis okuloplasti bilimi sayesinde tedavi edilebiliyor. Göz kapağı düşüklüğü bu bölgede bulunan kasların desteklenmesi ile kaldırılıyor. Bu işlem de okuloplasti işlemleri ile yerine getirilebiliyor.

Okuloplastik Cerrahinin Önemi

Okuloplasti cerrahisi kesinlikle basit veya kolay değildir, önemli cerrahi türlerinden birisidir. Özellikle en önemli organımız olan göz ile ilgili hastalıkların hemen hemen tamamına hakim olan okulolasti sayesinde göz hastalıklarından kurtulmak mümkün hale gelebiliyor. Protez göz işlemlerinde de okuloplasti yöntemlerinden yararlanılıyor. Okuloplasti yöntemleri konusunda uzman göz hastalıkları doktorları tarafından yerine getiriliyor. Göz ve göz çevresi ile ilgili tüm sorunları kapsayan bir tedavi yöntemi olması nedeni ile oldukça önemli. Okuloplasti son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılarak mevcut olan sorunlar tedavi ediliyor. Okuloplasti konusunda detaylı bilgiler alan hastalar gözleri ile ilgili sorunlarda bu yönteme başvuruyorlar.


Göz hastalıkları uzmanı hekimlerin hepsi okuloplastik cerrahi işlemleri ve tedavi yöntemlerini uygulamamaktadır. Bunun nedeni çoğu zaman diğer hastalıklar ile ilgilenmekten vakit bulamamak veya ilgi duymamaktır.


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, İzmir Karşıyaka’da muayenehanesinde okuloplastik cerrahi uzmanı görev yapmaktadır.  Anlaşmalı olarak A Sınıfı hastanelerde ameliyatlar gerçekleştirmektedir.


Okuloplastik cerrahi ile ilgili olarak iletişime geçmek için yandaki WHATSAPP butonuna tıklayabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Okuloplasti Nedir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×