Şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır ? Çocuklarda ortaya çıkan ve doğumsal olarak olabileceği gibi sonradan da gelişen bir göz kusurudur. Çocuklarda görme bozukluğu nedeni ile daha iyi görmek adına gözün kayması yani şaşılık yaşanabiliyor. Doğumsal olarak ortaya çıkması halinde şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır sorusuna yanıt göz hekimleri tarafından mümkün olan en erken zaman olarak verilir. Görsel algıların gelişimi açısından iki göz ile birlikte algılayabilme ve üç boyutlu görme yeteneğinin 1 yaş öncesinden gelişmeye başladığını düşünürsek, erken tedavi üç boyutlu görme yeteneğinin artmasını sağlar. Tedavi için gözlük kullanımı ve bant yöntemi denemeleri sonu iyileşme görülmemesi ile ameliyat kaçınılmazdır. Yani doğumsal şaşılık olsun sonradan ortaya çıkan şaşılık olsun mutlaka düzenli takip ve gerektiğinde de mümkün olan en erken zamanda operasyon yapılır.

şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır

Bebeklerde  şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Gözlerdeki paralelliğin kaybolması yani hiza bozukluğu olarak görülen göz kusuru şaşılık; doğumsal olabilmenin yanı sıra 6 ay sonrası da görülebilen bir rahatsızlıktır. İçe ve dışa doğru kayma görülmesinin yanı sıra yukarı ve aşağı da kayma ortaya çıkabilir. Genelde içe ve dışa doğru olanlar en sık görülen şaşılık türüdür.

Bebeklik döneminde başlayan bir sorun mutlaka bir uzman tarafından detaylı olarak değerlendirilmeli ve takip edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde göz tembelliğine ve görme kusurlarına neden olabilir. Bebeklerde görme fonksiyonu ilk aydan itibaren detaylı bir şekilde oluşmaya başlar. Göz teması kurması, ışığı takip etmesi ve etrafı algılaması için görme olgunluğuna erişmesi gereken bebeklerde gözlerin paralel olası ve ışık ekseninin açık olmasıyla gerçekleşir.

6 aya kadar gözlerde paralellik ara sıra bozulabilir ancak bu paralellik bozulması devamlı hale gelirse ve görme kusurları ortaya çıkarsa şaşılıkla beraber göz tembelliği de ortaya çıkacaktır.

Yalancı şaşılık olarak adlandırılan şaşılıkta burun kemiğinin gelişmemesi nedeni ile kayma yaşanıyor gibi gözükebilir. Ancak bu durum gelişim sonrası düzelir. 6 aylık dönem sonrası mutlaka çocuklarda şaşılık riski olsun olmasın uzman bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi önem taşır. Muayene sonrası şaşılık tespiti ve görme kusuru desteği olması halinde gözlük kullanımı önerilir.

Bebeklerde şaşılık tedavisi için tedavi seçenekleri; gözlük, şaşılık ameliyatı veya botox tedavisi olarak sıralayabiliriz.

Çocuklarda şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır?

 Gözlük kullanımı sonrası takibe alınan çocuğun zamanla şaşılığı kontrol altına alınabilir. Bazı hastalarımızda görme de düzelme sağlanır ancak gözlerde kayma devam edebilmektedir. Kapatma tedavisi ve gözlükle belirli bir iyileşme sağlanan ancak kayması düzelmeyen hastalarımızda şaşılık ameliyatı gündeme gelmektedir. Şaşılığın ameliyatla tedavisi erken yaşlarda olması halinde, üç boyutlu görme yeteneğinin kazanılması daha yüksek olacaktır.

Yetişkinlerde şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Yetişkin yaşlarda da şaşılık ameliyatı gerçekleştirerek oldukça başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz. Hatta göz tembelliği olan kişilerde iyileşme şansı hiç de az değildir. Yetişkinlerde şaşılık ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur.

Şaşılık ameliyatı hakkındaki sorularınız ve fiyat bilgisi almak için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz. 


Şaşılık ameliyatı lazerle mi yapılır?

Şaşılık ameliyatlarında lazer kullanılmaz. Ameliyatlarda göz kasları arasında dengenin tekrar oluşmasını sağlıyoruz. Şaşılık ameliyatları dikişli veya dikişsiz şaşılık ameliyatı şeklinde yapılabilmektedir. Dikişsiz şaşılık ameliyatı tekniğinde göz üzerinde herhangi bir dikiş veya ip kalmaz, bu durumda ameliyat sonrası süreçte batma-ağrı daha az meydana gelir.


Şaşılık rahatsızlığı olan çocukların mutlaka zamanında tedavileri gerçekleştirilmelidir. Böylece ileriki yaşlarda sağlıklı gözlere sahip olacaklardır.


Dikkat; Bu yazı Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda vereceğimiz bilginin yerini tutmaz. 


lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.


Gözde kayma ameliyat fiyatlarını ve ameliyat konusunda daha detaylı bilgi almak için WHATS AP yoluyla bize ulaşabilirsiniz.


İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. 

Paylaş:

0 yorum “Şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×