Şaşı Göz Nasıl Düzelir?

Şaşı Göz Nasıl Düzelir?

Şaşı göz nasıl düzelir? Şaşılık ya da göz kayması olarak bilinen rahatsızlıklar, düz bakış pozisyonunun kaybedilmesi gözlerin farklı yönlere bakmasıdır. Tek göz veya iki gözdede görülebilmektedir. Gözün birisi tam karşıya bakarken, diğeri, farklı bir yöne bakmaktadır. Göz kayması, şaşılık sürekli olabileceği gibi geçicide olabilmektedir.

İnsanlarda şaşılık oranı %4 civarındadır. Cinsiyet olarak, kız ve erkek çocuklarında aynı oranda görülmektedir. Şaşılığın giderilebilmesi için erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Çocuklar için ilk göz muayenesini geciktirmeden yapmak önemlidir. Gecikme durumlarında, göz kayması problemi ile birlikte görme problemleri de ortaya çıkacaktır.

Şaşılığın Nedenleri

Şaşı göz nasıl düzelir sorusunu sormadan önce bu şaşılığın nedenini öğrenmelisiniz. Gözlerde şaşılığın meydana gelmesinin tek bir nedeni yoktur. Birçok etken neden olabilmektedir. Bu nedenler arasında, sorunlu bir hamilelik döneminin geçirilmesi, doğum sırasında yaşanan problemler, çocuğun gelişim döneminde geçirdiği bazı hastalıklar gözlerde kaymaya yani şaşılığa neden olabilecektir. Az bir ihtimalde olsa şaşılık genetik özellikte taşımaktadır. Ailede şaşılık problemi yaşayan varsa çocuklarında da olma ihtimali bulunmaktadır.

Çocuklarda Göz Kayması

Şaşı göz nasıl düzelir sorusunun cevabı çocuklar ve yetişkinler için farklıdır. Çocuklar 2 yaşından sonra göz bozuklukları yaşayabilirler. Şaşılık durumu olan ya da olabilecek çocuklarda, ateşli hastalıklar, düşme, travma, çeşitli ameliyatlar, yaşanan kazalar sonrasında gözlerde kayma problemleri kendisini göstermeye başlayabilir. Canlıların göz kaslarını beyin yönetmektedir. Çeşitli olaylar nedeniyle göze gelen sinirlerde felç durumu yaşanabilir ve bu kasların görevini yapmasını engeller. Kaslar görevini yapamayınca gözler istenilen yöne bakamaz. Sinir felç durumları çocuklarda göz kayması, büyüklerde ise çift görme sorunlarını ortaya çıkartır.

Tedavi

Peki şaşı göz nasıl düzelir? Uzmanlar, şaşılığın belirtileri olarak, göz sulanması, baş ağrısı, gözde paralelliğin kaybolması, çift görme, bulanık görme, yüzün bir yana dönük olması şaşılığa neden olabileceğini belirtmektedirler. Şaşılık tedavilerinin şaşılık şekline bağlı olarak değiştiği belirtilmektedir.

Tedavi yöntemleri olarak, gözlük kullanma, prizma ya da cerrahi müdahale yöntemleri kullanılır. Şaşılığın giderilmesi için tedavi süreci üç aşamada uygulanır. Öncelikle nedeni tespit edilir ve o tedavi edilmeye çalışılır. Cerrahi operasyon ile gözlerin aynı noktaya bakması sağlanabilmektedir. Göz tembelliği giderilmektedir. Erken teşhis ve erken tedavi göz tembelliğini giderecektir. Şaşılık durumuna göre bazı durumlarda ameliyatsız tedaviler başarılı olabilmektedir.

Kullanılan Yöntemler

Optik tedavi yöntemi ile gözlük kullandırılarak, başı şaşılık rahatsızlıkları, kırma kusuruna bağlı olarak tedavi edilebilir. Optik egzersizler yapılarak, iki gözle birlikte görme yeteneği artırılmaya çalışılır. Çeşitli medikal ilaçlar kullanılarak, tedavi yöntemleri denenebilir. Gözde
kaymanın düzelmesi, tek görmenin sağlanması, estetik görünümlerin sağlanabilmesi için cerrahi tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.


Konuyla ilgili tüm sorularınız için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Şaşı Göz Nasıl Düzelir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×