Şaşılık Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma

Şaşılık ameliyatı sonrası gözde kanlanma neden olur? Şaşılık, gözlerin hareket etmesi esnasında hareketin paralel olarak oluşmadığı durumlarda ortaya çıkar. Normalde her iki göz paralel olarak aynı yöne hareket eder. Şaşılık, tek göz ya da her iki gözde de olabilir. Doğuştan olabileceği gibi bazı nedenlerden dolayı sonradan da oluşabilir.

Şaşılık Nedenleri

Şaşılık ameliyatı sonrası gözde kanlanma ya da diğer riskleri araştırmadan önce şaşılığın nedenleri öğrenmenizde fayda vardır. Şaşılık farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çocuk ve yetişkinlerde nedenler farklılık gösterir. Bunun yanı sıra şaşılığın nedeni genetik faktörlerde olabilir. En sık karşılaşılan nedenlerden bir tanesi göz bozukluğudur. Özellikle çocuklarda göz bozukluğu varsa buna bağlı olarak görmenin daha iyi olmasını sağlamak için göz kasları şaşılığa neden olabilir. Ateşli bir hastalık, geçirilen bir kaza, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi sebeplerden dolayı da şaşılık ortaya çıkabilir. Bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıkan yalancı kaymalar ile şaşılık
karıştırılmamalıdır. Yalancı kayma, burun kökünün genişliğine bağlı olarak oluşan bir görüntüdür.

Şaşılıkta Oluşan Şikayetler

Şaşılık ameliyatı sonrası kanlanma dışında hastaların başka şikayetleri de oluşmaktadır. Bulanık görme, çift görme, baş ağrısı gibi şikayetler görülmektedir. Şaşılık tedavisi için birçok yöntem uygulanmaktadır.

Tedavisi

Şaşılık ameliyatı sonrası gözde kanlanma gibi şikayetleri öğrenmeden önce bu şaşılığın tedavi yollarını bilmelisiniz.  Şaşılık tedavisinde uygulanacak yöntem kişilere ve şaşılık nedenlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her yaşta tedavi edilebilir.

Gözlükle Tedavi: Şaşılığın nedeni görme kusuru ise gözlük tedavisi uygulanır.Kapama Tedavisi: Hastanın gözünde tembellik varsa kapama tedavisi uygulanır.

Ortoptik Tedavi: Göze uygulanan egzersizler ile şaşılık tedavi edilebilir.

Botox Tedavisi: Sinir felcine bağlı şaşılıklarda bu tedavi yöntemi uygulanır. Etkisi yaklaşık 6 ay sürer.

Cerrahi Müdahale: Şaşılık ameliyatında kuvvetli kaslar gevşetilir, daha kuvvetsiz olan kas güçlendirilir. Çoğunlukla genel anestezi ile uygulanır.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma

Peki şaşılık ameliyatı sonrası gözde kanlanma süreci nasıldır?

Şaşılık ameliyatı sonrası 1. gün: Birçok hasta birinci günde ağrı hissetmez ve damlalarını kullandığı sürece gözlerini açıp kapatmada sorun yaşamaz. Göz kapaklarında yapışıklık, gözde kızarıklık olabilir. İlk 24 saat içerisinde sağa sola bakışlarda ağrı oluşabilir. Göz kapama açma sırasında batma hissi olabilir. Gözde kısıklık ve göz kapaklarının hafif şişmesi normaldir. Gözde kanlanma beklenen bir durumdur.

Şaşılık ameliyatında 1. hafta: 1.hafta sonunda kanlanma devam eder ancak eskisine göre daha solgundur. Ağrı, batma ve göz kapağında şişlik giderek azalır.

Şaşılık ameliyatında 15. gün: Kanlama büyük oranda geçer. Ağrı da büyük ölçüde geçmiştir.

Şaşılık ameliyatı sonrası 1. ay: Kanlanma %90 oranında geçer. Ara sıra batma yaşanması normal bir durumdur.

Şaşılık ameliyatı sonrası 3. ay: Kanlanma tamamen geçer. Gözde tamamen iyileşme görülür. Bazı kişilerde iyileşme daha uzun sürebilir.


Konuyla ilgili sorularınız ve randevu oluşturmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum “Şaşılık Ameliyatı Sonrası Gözde KanlanmaAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×